Connect with us

Marknadsnyheter

Video: Kungliga elefantkalven Prince första bad

Published

on

Elefantkalven som föddes på Kolmården för två månader sedan har nu tagit sitt första dopp i elefanternas bassäng tillsammans med Bua och Saonoi. Kalven, som döpts till Prince, har sedan han föddes redan ökat närmare 100 kg i vikt.

 
Foto: Simon Jonsson / Kolmården. Video och bilder för nedladdning: https://we.tl/t-atLVHiBEz6

Den asiatiska elefanten är starkt utrotningshotad och Kolmårdens elefanter ingår i ett internationellt bevarandeprogram för artens överlevnad. Därför var glädjen stor när Bua i mars, efter en 21 månader lång dräktighet, födde en välmående kalv. Den första tiden är extra kritisk i en elefantkalvs liv, men nu bedömer djurvårdare och veterinärer att läget är stabilt.

– Vi har lärt honom att gå upp på vågen så vi kan följa hans utveckling noggrant. När han föddes vägde han 90 kg och idag väger han redan 182 kg säger My Eriksson, djurvårdare på Kolmården. 

Kalvens mor, Bua, som bott på Kolmården sedan 2004 var en gåva från det Thailändska kungahuset till vår Svenska kung. Fadern Tonsak tillhör danska Drottning Margarethe och kom till Kolmården 2015. Det gör den nyfödda kalven kunglig i dubbel bemärkelse, något som också bidragit till det namn han nu fått, Prince.  

Trots sin koppling till det svenska kungahuset är det sannolikt att Prince lämnar Sverige redan runt 10 års ålder. Han är nämligen en viktig del i det europeiska bevarandeprogrammet för den asiatisk elefanten och i Sverige finns arten bara på Kolmården.  

-När elefanttjurar växer upp lämnar de sin flock för att sluta upp med andra elefanttjurar och bilda egna grupper. Elefantkorna lever istället ofta kvar i samma flock där de föddes. Vi försöker efterlikna elefanternas levnadssätt även hos oss och därför kommer vi påbörja planeringen av Prince flytt till en annan djurpark om några år säger My Eriksson, djurvårdare på Kolmården. 

 

Förhoppningen är att Prince på sikt ska få egna kalvar med elefantkor i en annan djurpark och på så sätt kunna bidra till sin arts överlevnad. 

LADDA NER VIDEO OCH BILDER HÄR: https://we.tl/t-atLVHiBEz6
 

 

För mer information kontakta:
Rickard Sjödén

Informationsansvarig

010-708 75 36

Rickard.sjoden@kolmarden.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys