Connect with us

Marknadsnyheter

Viktig teknisk leverans från Spanien avgörande för ESS-bygget

Published

on

Den första tekniska huvudkomponenten till målstationen på European Spallation Source (ESS) – vakuumtanken (Monolith vessel) – levererades idag till bygget i Lund, som en del av Spaniens bidrag till den internationella forskningsanläggningen. Ledande representanter för ESS och den spanska samarbetspartnern ESS Bilbao följde på plats ankomsten och lossningen av den enorma behållaren på byggområdet.

Den stora tanken anlände med specialtrailer till ESS-området tidigt i morse, efter en 12 dagar lång sjötransport från norra Spanien till södra Sverige. Tanken levererades i två delar på grund av sin tyngd och sin storlek – totalt 45 ton, 6 meter hög och nästan 6 meter bred. Den avancerade tanken är ett viktigt bidrag från Spanien, via den spanska in-kind partnern ESS Bilbao och dess industrileverantörer AVS and Cadinox.  Spanien, med ett betydande antal forskare inom neutronspridning, har visat starkt stöd för ESS sedan projektets start och bidrar på ett avgörande sätt till bygget av den flervetenskapliga forskningsanläggningen. – Leveransen av vakuumtanken tydliggör ännu en gång det långvariga spanska engagemanget för denna världsledande forskningsinfrastruktur i Europa, säger ESS Director General John Womersley. Spanien har genom ESS Bilbao och i samarbete med vårt team här i Lund levererat ytterligare ett avgörande tekniskt bidrag,  och fler kommer, vilket möjliggör för ESS att utveckla vetenskapen till gagn för framtida generationer.

ESS kommer från 2023 att erbjuda unika forskningsmöjligheter för tusentals forskare inom materialforskning och bidra till utvecklingen av bland annat nya mediciner, bättre batterier och mer hållbara material. Med hjälp av anläggningens  oöverträffade ljusstyrka och banbrytande teknologi kommer ESS att ytterligare förstärka och befästa Europas flaggskeppsroll inom neutronspridning. De 13 medlemsländerna bygger och finansierar tillsammans den toppmoderna forskningsanläggningen, till stor del genom så kallade in kind-bidrag i form av teknisk utrustning och tjänster som levereras av över 40 in-kind partners i hela Europa.

–  Spaniens medlemsskap i ESS, världens mest kraftfulla neutronkälla, är fundamentalt för vårt land som forskningsnation, särskilt till gagn för spanska forskare och industrileverantörer, säger Mario Pérez, ESS Bilbao Executive Director. Monolith vessel-leveransen markerar en viktig milstolpe i ESS-projektet och jag är väldigt stolt över ESS Bilbao och ESS-teamens arbete, och vill tacka våra industripartners; AVS för konstruktionsarbetet och Cadinox för tillverkningen.

ESS Bilbao är ett center för neutronteknik som tillhandahåller samtliga spanska in kind-bidrag till ESS och en nyckelpartner i bygget av anläggningen sedan många år. ESS Bilbao har ansvarat för design, utveckling och tillverkning av vakuumtanken och kommer att leverera flera andra avgörande komponenter till ESS målstation; bland annat det roterande målhjulet och dess drivenhet. Centret bidrar även med andra viktiga delar till ESS, såsom acceleratordelen Medium Energy Beam Transport (MEBT), radiofrekvenssystem och forskningsinstrumentet MIRACLES.

–  Vakuumtanken är resultatet av flera års nära samarbete med det kompetenta och engagerade teamet på ESS Bilbao, säger Sara Ghatnekar Nilsson, Work Package Manager Monolith Systems på ESS. Trots tekniska utmaningar och den pågående Covid 19-pandemin, så har våra partners i Spanien lyckats leverera denna avancerade tekniska komponent, som är helt vital för anläggningen.  

Vakuumtanken kommer att placeras inuti målstationens monolit och ska innesluta alla de system där neutronerna för forskning genereras. I den enorma stålbehållaren kommer bland annat det roterande målhjulet, moderator och reflektor (som saktar ner och leder neutronerna rätt), kryogenisk kylning och instrumentering att installeras. Dessutom kommer tanken innehålla strålskydd i form av 1000 ton stål, för att skärma omgivningen från aktiverat material och joniserande strålning som genereras i spallationsprocessen. Väl i drift kommer det vara vakuum i tanken för att isolera de kritiska delarna av målstationen från den yttre miljön och säkerställa att neutronerna leds till forskningsinstrumenten.

– Vi har nått denna enorma milstolpe efter mer än fem år av hårt arbete och kan idag äntligen se vakuumtanken levereras till ESS-bygget, säger Fernando Sordo, Head Target group ESS Bilbao. Det här har varit en teknisk utmaning när det gäller design, tillverkning, kvalitetskontroll, testning och logistik, som vi nu framgångsrikt har slutfört.

Den slutliga positioneringen av den enorma ståltanken inuti ESS monolit kräver extrem precision och kommer att ske efter att mätningar och justeringar utförts under de närmaste dagarna.

Om ESS
Den flervetenskapliga forskningsanläggningen European Spallation Source (ESS) baseras på världens mest kraftfulla neutronkälla och byggs i Lund i södra Sverige. ESS kommer att öppna vägen för banbrytande forskningsgenombrott inom material, energi, hälsa och miljö, och bidra till att lösa några av de viktigaste samhällsutmaningarna i vår tid. Varje år kommer tusentals forskare från hela världen komma till ESS för att ta del av anläggningens unika forskningsmöjligheter inom materialforskning.  Sverige och Danmark är värdländer för ESS, som har 13 medlemsländer från hela Europa. ess.eu

Om ESS Bilbao
ESS Bilbao är center med spetskompetens inom partikelaccelerator- och neutronspridningsteknik som genom att tillhandahålla Spaniens in kind-bidrag till forskningsanläggningen ESS innebär kunskapsöverföring och mervärde. ESS Bilbao kanaliserar alla spanska bidrag till ESS  och är ett offentligt konsortium ägt av Spaniens regering och Baskiens regionalregering. De vetenskapliga och tekniska framsteg som genereras med hjälp av den design, produktion och testning som för närvarande pågår vid ESS Bilbaos testbäddar spelar en nyckelroll i ESS-projektet. essbilbao.org

Mer information och bilder:
Julia Öberg, ESS Press Officer, +46 721 79 23 11 julia.oberg@ess.eu
Sira Cordón, ESS Bilbao Press Officer, + 34 608 01 33 24 scordon@essbilbao.org

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.