Marknadsnyheter
Villainbrotten ökat mest i Stockholm, Norrbotten och Västerbotten
to, okt 19, 2017 16:14 CET

Under första halvåret 2017 anmäldes 1 478 villainbrott i Stockholms län, vilket är 428 fler (41 %) än under samma period 2016. På länsnivå är det den största ökningen i absoluta tal, men procentuellt ökade villainbrotten mest i Norrbotten med 147 % och Västerbotten med 106 %. I Stockholms län är ökningen i Stockholms stad störst medan Södertälje minskar mest. Det visar en kartläggning från Villaägarnas Riksförbund.
Villainbrotten i Stockholms län har ökat med 78 procent mellan 1996 och 2016. Enligt polisen ligger internationella ligor numera bakom ungefär hälften av inbrotten i landet. Ligorna bygger upp en infrastruktur i landet och därmed riskerar inbrotten att öka framöver.
– Att internationella ligor etablerar sig i Sverige är en oroande utveckling. Regeringen och polisen måste prioritera att vända inbrottstrenden varaktigt. Ligorna måste punktmarkeras och utförseln av stöldgods stoppas. Samtidigt måste det brottsförebyggande arbetet stärkas, säger Lena Södersten, förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund.
Stockholm, Järfälla, Täby, Sollentuna, Nacka, Upplands Väsby, Danderyd, Lidingö, Upplands-Bro och Sigtuna tillhör de 15 kommuner i landet som haft störst inbrottsökning under första halvåret 2017 jämfört med samma period föregående år. I absoluta tal är minskningen störst i Södertälje.
– Inbrotten har ökat kraftigt i länet under första halvåret i år. Även om antalet polisanmälda inbrott minskar i Södertälje så vet vi inte om det är en varaktig trend. Södertälje var den kommun i landet där inbrotten ökade näst mest mellan 2015 och 2016 och för perioden januari 2016 till juni 2017 är Södertälje landets femte mest inbrottsdrabbade kommun sett till antalet anmälda villainbrott, säger Lena Södersten förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund.
I hela landet anmäldes 4 785 fullbordade villainbrott under första halvåret 2017. Det är en ökning med 63 inbrott eller 1 %, men skillnaderna inom landet är stora. I absoluta tal minskade inbrotten mest i Skåne (217 st) och Västra Götalands län (203 st), men för perioden januari 2016 till juni 2017 ligger de tre storstadslänen i topp.
Läns- och kommunlistor finns på
www.villaagarna.se/inbrott17
Villainbrott Stockholms län jan-juni 2017 jämfört med samma period 2016
Kommun
Inbrott första halvåret 2016
Inbrott första halvåret 2017
Skillnad
Skillnad procent
Stockholm
243
386
143
59%
Järfälla
34
105
71
209%
Täby
33
75
42
127%
Sollentuna
42
84
42
100%
Nacka
40
80
40
100%
Upplands Väsby
15
47
32
213%
Danderyd
54
79
25
46%
Lidingö
32
56
24
75%
Upplands-Bro
15
36
21
140%
Sigtuna
29
48
19
66%
Botkyrka
72
85
13
18%
Nykvarn
1
12
11
1100%
Sundbyberg
8
17
9
113%
Haninge
47
53
6
13%
Vaxholm
3
8
5
167%
Nynäshamn
12
17
5
42%
Österåker
23
27
4
17%
Tyresö
21
25
4
19%
Vallentuna
19
21
2
11%
Solna
10
12
2
20%
Ekerö
16
16
0
0%
Salem
21
9
-12
-57%
Huddinge
88
73
-15
-17%
Norrtälje
44
27
-17
-39%
Värmdö
35
17
-18
-51%
Södertälje
93
63
-30
-32%
Stockholms län
1050
1478
428
41%
Lena Södersten, förbundsjurist Villaägarnas Riksförbund,
lena.sodersten@villaagarna.se
, 073-582 93 49
Jakob Eliasson, samhällspolitisk chef Villaägarnas Riksförbund,
jakob.eliasson@villaagarna.se
, 0768-48 13 00
Villaägarnas Riksförbund är en konsument- och intresseorganisation för landets småhusägare. Organisationen har över 320 000 medlemshushåll. Huvudkontoret ligger i Sollentuna. Regionkontor finns i Luleå, Sundsvall, Örebro, Sollentuna, Göteborg och Malmö.
Läs mer på
www.villaagarna.se
Följ oss på
Facebook
och
Twitter
Taggar:
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
