Marknadsnyheter
Visma gör strategiskt drag för att stärka moln-ERP i Norden
Visma initierar en satsning genom att skapa en stark regional aktör inom moln-ERP via Visma Software Nordics.
Visma, Europas ledande leverantör av affärskritisk programvara, meddelar sammanslagningen av tre nordiska systerbolag som tillsammans bildar en ny kraft för ERP-lösningar i den nordiska regionen – Visma Software Nordic.
Detta strategiska drag innebär att det Norgebaserade företaget Visma Software AS slås samman med svenska Visma Software AB och NextGen AB för att dra nytta av företagens styrkor och påbörja en ny era av omfattande, molnbaserade ERP-tjänster skräddarsydda för den nordiska marknaden.
– Med ett snabbföränderligt och konkurrenskraftigt landskap, samt ökade krav från större och mer komplexa kunder, positionerar vi Visma Software Nordic för att både möta dagens utmaningar och leda marknaden in i framtiden, säger Øyvind Larsen, Managing Director för Visma Software Nordic.
Ett nordiskt angreppssätt
Med 750 anställda och en årlig omsättning på över 200 miljoner euro kommer Visma Software Nordics att betjäna en ny, större och mer komplex kundbas på 15 000 kunder, med ett Norden-fokuserat angreppssätt för hantering av kunder och partners.
– Vi ser en fortsatt stark övergång till moln-ERP för mer komplexa affärsprocesser. Att skapa en ledande nordisk organisation för att stödja detta över gränserna ger oss möjlighet att ge våra kunder och partners bättre och smartare support, gränsöverskridande möjligheter och starkt samarbete mellan länderna, tillägger Larsen.
Genom sina två produktvarumärken, Visma Net och Business NXT, kommer Visma Software Nordic att erbjuda paketbaserade lösningar med flexibiliteten att möta olika kundbehov. Angreppssättet gör det möjligt för företaget att erbjuda skräddarsydda lösningar som stödjer standardiserade processer och komplexa affärskrav, förstärkta av branschledande investeringar i produktutveckling
– Genom denna sammanslagning siktar vi på att skapa något som överträffar vad vi individuellt skulle kunna uppnå var för sig. Tillsammans kan vi använda våra möjligheter i Norden för att göra våra produkter ännu bättre och hjälpa våra kunder att bli mer effektiva i sina affärsprocesser, säger Larsen.
Om Visma
Visma är en ledande leverantör av affärskritisk programvara i molnet, med en omsättning på 2,4 miljarder euro under 2023, nära 16 000 anställda och 1,9 miljoner kunder i Europa och Latinamerika. Genom att förenkla och automatisera arbetet för företag och organisationer av alla storlekar, möjliggör vi ett mer effektivt och välmående samhälle. Besök oss på visma.se.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
