Connect with us

Marknadsnyheter

Vivabs nya VD sätter hållbarhet högt på agendan

Published

on

Han drivs av samhällsutveckling och kommer sätta hållbarhetsfrågorna högt upp på agendan. Henrik Petzäll blir ny VD för Vivab från och med januari 2024.

Henrik har ägnat hela sitt arbetsliv åt samhällsutveckling i någon form. Han ser flera utmaningar för Vivab. Bolaget ska leverera tjänster inom vatten och avfall och samtidigt vara med och bygga det cirkulära samhället.

Vi har en utmaning i att förse alla med dricksvatten i framtiden. Vi behöver både ha en hållbar vattenproduktion och en hållbar konsumtion. Dels handlar det om att bygga ut och förnya vårt ledningsnät men även om att använda vattnet sparsamt och på rätt sätt, säger Henrik Petzäll.

Idag arbetar Henrik som förvaltningschef på Hamn och gata i Varbergs kommun, tidigare har han bland annat arbetat på Trafikkontoret i Göteborg. Han har alltid haft ett starkt intresse för just samhällsutveckling och med sig i bagaget har han bland annat kompetens inom ekonomistyrning, entreprenader och upphandling.

Jag hoppas kunna bidra med struktur, tydlighet och energi till Vivab. Jag strävar efter att vara en närvarande chef som bygger tillit och skapar arbetsglädje. Medarbetare som trivs är också med och utvecklar verksamheten och vill leverera en god service till våra kunder.

Vivabs nya VD tror att alla kan bidra till en hållbar framtid.

Vi kan inte fortsätta och tro att våra resurser räcker i all oändlighet. Vi behöver tänka och göra på ett annat sätt kring allt vi använder. Återbruk är ett jättebra exempel på att alla kan göra något. För mig är hållbarhet en viktig del i huvuduppdraget.

För mer information, välkommen att kontakta: 

Henrik Petzäll, telefon 070-881 81 45

Peter Sjöholm, styrelseordförande Vivab, telefon 070-728 26 88

Om Vivab
Vi jobbar helhjärtat för en hållbar framtid med rent och gott dricksvatten, friska vattendrag och minskat avfall. Vivab är ett kommunalt bolag och en viktig aktör inom grön samhällsutveckling på västkustens mittpunkt. Vi vill förändra hur vi bygger våra samhällen och tar hand om våra resurser. Vi gör det genom att erbjuda hållbara vatten- och avfallstjänster och inspirera dig till en hållbar konsumtion. Tillsammans kan vi göra det möjligt!

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys