Connect with us

Marknadsnyheter

Wallenstams bokslutskommuniké 2024

Published

on

Hans Wallenstam, vd, och Susann Linde, CFO och IR-ansvarig, kommenterar rapporten på www.wallenstam.se/presentationer. Filmen publiceras senast kl. 13.30.
Conference call med Hans Wallenstam och Susann Linde äger rum kl. 14.00 via www.finwire.tv. Presentationen finns tillgänglig på www.wallenstam.se/presentationer före kl. 14.00.

1 januari–31 december 2024

  • Soliditeten uppgår till 45 % (46) och belåningsgraden till 46 % (46).
  • Investering i ny- och ombyggnation av fastigheter uppgår till 2 113 Mkr (2 379).
  • På bokslutsdagen är1 304 lägenheter under produktion.
  • Hyresintäkterna uppgår till 2 922 Mkr (2 730).
  • Förvaltningsresultat fastigheter uppgår till 1 150 Mkr (1 039).
  • Värdeförändring förvaltningsfastigheter uppgår till 388 Mkr (-787).
  • Värdeförändring finansiella instrument uppgår till 102 Mkr (-916).
  • Resultat före skatt uppgår till 1 185 Mkr (-582) och resultat efter skatt uppgår till 774 Mkr (-450), motsvarande 1,2 kr per aktie (-0,7).
  • Substansvärde per aktie uppgår till 57,50 kr, att jämföra med 56,20 kr per 31 december 2023.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 0,50 kr per aktie (0,50), uppdelat på två utbetalningar om vardera 0,25 kr per aktie.

1 oktober–31 december 2024

  • Hyresintäkterna uppgår till 736 Mkr (694).
  • Förvaltningsresultat fastigheter uppgår till 270 Mkr (211).
  • Värdeförändring förvaltningsfastigheter uppgår till 431 Mkr (7).
  • Värdeförändring finansiella instrument uppgår till 443 Mkr (-904).
  • Resultat efter skatt uppgår till 635 Mkr (-492), motsvarande 1,0 kr per aktie (-0,7).

Kommentar från vd Hans Wallenstam:
”Ett spännande, utmanande och ljusare år – det var mina förhoppningar inför 2024. När vi nu stänger böckerna för året kan jag konstatera att förhoppningarna infriades. 2024 var året då vi kunde se att siffrorna vände uppåt igen. Året då vi kunde öka nyproduktionen, göra viktiga fastighetsaffärer och dessutom tog ett stort kliv som bolag när vi gick in på kontorsmarknaden i Stockholm CBD.”

”Vår verksamhet fungerar bra och vi ser en fortsatt god resultatutveckling där hyresintäkterna ökar och driftkostnaderna minskar. Förvaltningsresultatet ökar med drygt 10 % jämfört med föregående år. Under hösten säkrade vi ytterligare en stor andel av våra räntor med räntederivat, vilket har lett till lägre snittränta som på bokslutsdagen är 2,54 %, och längre räntebindningstid, 52 månader.”

För fullständig rapport se bifogad pdf.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Susann Linde, CFO och IR-ansvarig Wallenstam AB, 031-20 00 00 alt. 0705-17 11 34
www.wallenstam.se

Denna information är sådan som Wallenstam är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 6 februari 2025 kl 13:00 CET.

Wallenstam är ett fastighetsbolag som förvaltar, bygger och utvecklar fastigheter för ett hållbart boende och företagande i Göteborg, Stockholm och Uppsala. Fastighetsbeståndet värderas till cirka 66 miljarder kronor och kundbasen utgörs av cirka 12 200 hushåll och 1 000 företag. Den totala uthyrningsbara ytan är cirka 1,4 miljoner kvm. Wallenstam är självförsörjande på förnybar elenergi med egna vindkraftverk i drift. Bolagets B-aktier finns noterade på Nasdaq Stockholm sedan 1984.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys