Connect with us

Marknadsnyheter

Wallenstams delårsrapport jan–sep 2024

Published

on

Hans Wallenstam, vd, och Susann Linde, CFO och IR-ansvarig, kommenterar rapporten på www.wallenstam.se/presentationer. Filmen publiceras senast kl. 08.30.
Conference call med Hans Wallenstam och Susann Linde äger rum kl. 09.00 via www.finwire.tv. Presentationen finns tillgänglig på www.wallenstam.se/presentationer före kl. 09.00.

1 januari–30 september 2024

  • Soliditeten uppgår till 45 % (46) och belåningsgraden till 46 % (46).
  • Investering i ny- och ombyggnation av fastigheter uppgår till 1 556 Mkr (1 861).
  • På bokslutsdagen är 1 379 lägenheter under produktion.
  • Hyresintäkterna uppgår till 2 187 Mkr (2 036).
  • Förvaltningsresultat fastigheter uppgår till 880 Mkr (828).
  • Värdeförändring förvaltningsfastigheter uppgår till -44 Mkr (-793).
  • Värdeförändring finansiella instrument uppgår till -341 Mkr (-12).
  • Resultat före skatt uppgår till 278 Mkr (95) och resultat efter skatt uppgår till 139 Mkr (42), motsvarande 0,2 kr per aktie (0,1).
  • Substansvärde per aktie uppgår till 56,40 kr, att jämföra med 56,20 kr per 31 december 2023.

1 juli–30 september 2024

  • Hyresintäkterna uppgår till 730 Mkr (697).
  • Förvaltningsresultat fastigheter uppgår till 316 Mkr (296).
  • Värdeförändring förvaltningsfastigheter uppgår till -22 Mkr (-188).
  • Värdeförändring finansiella instrument uppgår till -432 Mkr (112).
  • Resultat efter skatt uppgår till -269 Mkr (212), motsvarande -0,4 kr per aktie (0,3).

Kommentar från vd Hans Wallenstam:
 

”Efter en utmanande tid förra året för Wallenstam kan jag konstatera att det mesta börjat vända 2024 och den här rapporten visar att den utvecklingen fortsätter. Vårt förvaltningsresultat och driftnetto ökar återigen, snitträntan har sjunkit även detta kvartalet och på bokslutsdagen är snitträntan 2,95 %, och soliditeten är fortsatt stark.”

”Vi har i många år känt att det vore naturligt för oss att utveckla den kommersiella verksamheten i Stockholm, eftersom vi äger bostäder i både Göteborg och Stockholm samt kommersiella fastigheter i centrala Göteborg. Nu tycker vi att tajmingen är rätt och vi låter vår treklöver bli en fyrklöver! Första steget i satsningen på kommersiellt i CBD Stockholm var att häromveckan skriva avtal om att förvärva skrapan vid Sergels Torg, Hötorgsskrapan nummer 5. En unik byggnad med stor potential!”

För fullständig rapport se bifogad pdf.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Susann Linde, CFO och IR-ansvarig Wallenstam AB, 031-20 00 00 alt. 0705-17 11 34
www.wallenstam.se

Denna information är sådan som Wallenstam är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 22 oktober 2024 kl 08:00 CEST.

Wallenstam är ett fastighetsbolag som förvaltar, bygger och utvecklar fastigheter för ett hållbart boende och företagande i Göteborg, Stockholm och Uppsala. Fastighetsbeståndet värderas till cirka 65 miljarder kronor och kundbasen utgörs av cirka 12 200 hushåll och 1 000 företag. Den totala uthyrningsbara ytan är cirka 1,4 miljoner kvm. Wallenstam är självförsörjande på förnybar elenergi med egna vindkraftverk i drift. Bolagets B-aktier finns noterade på Nasdaq Stockholm sedan 1984.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys