Marknadsnyheter
Webrock Ventures och Qred bildar bolaget Brazil Finance Group och offentliggör kapitalanskaffning om 25 miljoner i det nya bolaget för att öka expansionstakten på den brasilianska kreditmarknaden.

Parterna offentliggör idag att man samlar sina brasilianska kreditverksamheter i det nya bolaget Brazil Finance Group. I samband med bildandet har den nya koncernen säkrat 25 MSEK i finansiering från bland andra Atlant Fonder. Kapitalanskaffningen och inrättandet av en koncernstruktur återspeglar gruppens ökade fokus på den lukrativa brasilianska kreditmarknaden.
Brazil Finance Group består i dagsläget av fintech-bolagen Qred Brasil som är specialiserat på företagslån och Lara som via en egen care-now-pay-later-plattform för vårdkliniker tillhandahåller finansieringslösningar för slutkonsument. Båda företagen kommer att fortsätta verka individuellt under sina respektive varumärken. Planen för gruppen är att expandera i fler snabbväxande sektorer såsom till exempel marknaden för solenergi.
I Brasilien har en blomstrande fintech-marknad vuxit fram de senaste åren. Digitaliseringen av kreditmarknaden och en progressiv centralbank har bidragit till framväxten av framgångsrika fintech-bolag som utmanar det traditionella banksystemet genom att erbjuda bättre och billigare lösningar. Med en befolkning på över 210 miljoner människor och en av världens största ekonomier innebär marknaden en enorm potential för Brazil Finance Group att expandera i befintliga och nya sektorer.
Citat Joakim Pops, Webrock Ventures:
”Brazil Finance Group är en viktig del i vår strategi att skapa lönsamma fintech-kreditbolag med stora låneportföljer som ger utdelning till Webrock och våra aktieägare. Med smarta fintech-lösningar ger vi konsumenter och företag möjlighet att få lån till bättre villkor än från traditionella långivare. Vi har jobbat med de här bolagen och den brasilianska kreditmarknaden i ett antal år nu och det uppenbart att om vi bara fortsätter på den inslagna vägen så kommer BFG att bli ett fantastiskt utdelningscase.
Citat Emil Sunvisson, Qred AB:
”Qred har på kort tid blivit marknadsledare inom automatiserad finansiering för småföretag i Norden och Benelux. Vi har bevisat att vår plattform fungerar internationellt. Nu tar vi nästa steg mot att skala upp verksamheten i Brasilien.”
För mer information, vänligen kontakta:
Joakim Pops, vd och medgrundare, Webrock Ventures
E-post: joakim@webrockventures.com
Telefon: 070-713 81 00
Om Webrock Ventures
Webrock Ventures är ett investeringsbolag som skapar värde genom att etablera ‘joint ventures’ med svenska teknikbolag för att bygga och utveckla nya, framgångsrika bolag i Brasilien. Genom sin närvaro i både Sverige och Brasilien, använder Webrock framgångsrika affärsmodeller från etablerade svenska bolag för att skaffa sig en konkurrensfördel i Brasiliens snabbt växande digitala industri som ofta befinner sig i en senare mognadsfas jämfört med den svenska.
Portföljen är byggd på två strategiska verksamhetsområden. Tech Ventures strävar efter att öka nettotillgångsvärdet i investeringsportföljen med målsättningen att säljas. Webrocks andra verksamhetsområde, Fintech Credit, bygger upp stora kreditportföljer inom sektorer såsom hälsa, lån till små och medelstora företag för att generera stabila kassaflöden och utdelningar till aktieägarna.
Länkar:
Qred Brasil https://www.qred.com.br/home
Lara https://parceladolara.com.br/
Atlant Fonder https://www.atlantfonder.se/
Qred Bank AB https://www.qred.se/
Webrock Ventures https://webrockventures.com/
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke