Marknadsnyheter
Willys öppnar ny butik i Östhammar
Willys fortsätter att växa och öppnar en ny, efterlängtad Willysbutik i Östhammar. Planerad öppning är tidigt på året 2026.
I början av 2026 öppnas en Willysbutik i Börstils handelsområde. Den nya butiken får en yta på cirka 2 400 kvadratmeter och blir en fullskalig Willys enligt Willys allra senaste butikskoncept.
I dag ligger bland annat Jysk och ÖoB i det aktuella externhandelsområdet där Willysbutiken ska öppna, och under det kommande året kommer även Dollarstore att öppna där. Intill den nya butiken kommer det att finnas gott om avgiftsfria parkeringsplatser, och kunderna kommer också att erbjudas lättillgänglig e-handel.
– Det är ett väldigt spännande område som vi nu har möjligheten att etablera oss i och vi har förstått att det är en efterlängtad öppning, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys.
Fastighetsägaren Trophi ser också fram emot att Willys öppnar en ny Willysbutik i Östhammar:
– Vi ser ett stort intresse från butikskedjor för vår handelsplats i Östhammar och är mycket glada över att Willys har valt att etablera sig här. Det är ett utmärkt komplement till våra befintliga hyresgäster, säger Jan Björk, vd för Trophi.
I tider med ökande priser och kostnader är Willys erbjudande, med ett brett sortiment och låga priser, mer relevant än någonsin, och det finns en tydlig efterfrågan på nya Willysbutiker runt om i landet.
– Vi är glada över att kunna öppna en butik som stärker vår position i Uppland och vi ser fram emot att möta både gamla och nya kunder i Östhammar, säger Heinz Möller.
I dagsläget finns det en Willys Hemma-butik i Östhammar som stänger i samband med nyöppningen, och samtliga medarbetare erbjuds anställning i den nya Willys-butiken.
För ytterligare information, kontakta:
Louise Hulgaard, kommunikation Willys, tel 0761-46 31 21, louise.hulgaard@willys.se
Om Willys
Med affärsidén Sveriges billigaste matkasse och genom att förena ett brett sortiment med låga priser, vill Willys göra det möjligt för fler att äta bra mat. I dag finns drygt 230 Willys-butiker över hela landet, varav ett 50-tal utgörs av våra närbutiker, Willys Hemma. Willys omsätter drygt 43 miljarder kronor (2023) och ingår i Axfood AB. Läs mer på www.willys.se.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
