Marknadsnyheter
WntResearchs vd Per Norlén kommer att lämna bolaget
WntResearch meddelar i dag att styrelsen fattat beslut om att avsluta vd Per Norléns anställning. Beslutet sker i samförstånd med Per Norlén och är ett led i den översyn av bolaget som sker efter det negativa initiala resultatutfallet i fas 2-studien NeoFox. Per Norlén kommer att fortsätta arbeta som vd under uppsägningstiden som avslutas den 9e april, 2025.
WntResearch meddelade i september 2024 att den kliniska fas 2-studien NeoFox inte visat några kliniskt betydelsefulla effekter på tumörstorlek eller lymfkörtlar och bolaget beslutade att avsluta studien och inleda arbetet för att reducera kostnadsmassan och ta tillvara på de värden som återstår i bolaget. För att utvinna bästa möjliga värde för aktieägarna pågår samtal med andra bolag avseende möjligheten att genomföra en fusion eller ett omvänt förvärv. Därtill pågår diskussioner i syfte att realisera det återstående värdet av läkemedelssubstansen och patentportföljen. Parallellt med detta arbete har vd och styrelse gemensamt identifierat möjligheten att ytterligare reducera kostnadsmassan genom att avsluta Per Norléns anställning som vd.
”Vi har sedan de nedslående resultaten från NeoFox-studien arbetat intensivt för att tillvarata aktieägarnas intressen och bevara bolagets kvarvarande värde, ett arbete som har mynnat ut i ett flertal konkreta diskussioner. I syfte att begränsa kostnadsmassan ser vi nu en möjlighet att genomföra organisatoriska förändringar och utnyttja perioden under min uppsägningstid på bästa sätt”, säger WntResearchs vd, Per Norlén.
”Det har varit en glädje att arbeta med Per under det gångna året och jag är tacksam för möjligheten att fortsätta vårt positiva samarbete även under uppsägningstiden och för att vi kunnat nå denna uppgörelse för aktieägarnas bästa i största samförstånd”, säger WntResearchs styrelseordförande, Christer Nordstedt.
WntResearch uppdaterar löpande om utvecklingen i arbetet för att tillvarata aktieägarnas intresse och säkra bolagets kvarvarande värden.
För vidare upplysningar:
Per Norlen vd
E-post: per.norlen@wntresearch.com
Om WntResearch
WntResearch är ett biotechbolag inom onkologi som utvecklar nya terapier för att motverka utveckling av cancermetastaser. Bolagets forskning är fokuserad mot att studera det kroppsegna proteinet WNT5A, som i vetenskapliga studier visat sig påverka tumörcellers förmåga att förflytta och sprida sig i kroppen. WntResearch läkemedelskandidat Foxy-5 är en peptid som efterliknar WNT5A:s funktion med syfte att minska rörligheten och spridningen av cancerceller och därigenom motverka att metastaser uppstår. Även om dagens cancerbehandling har blivit mer effektiv, finns det inga effektiva sätt att förhindra uppkomsten av metastaser som orsakar cirka 90 procent av alla cancerrelaterade dödsfall. Foxy-5 har en unik verkningsmekanism och har uppvisat en god säkerhetsprofil med få biverkningar i två kliniska fas I-studier.
WntResearch säte är i Malmö och bolaget är noterat på Spotlight Stock Market. För mer information se: www.wntresearch.com
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
