Connect with us

Marknadsnyheter

Wonderful Times Group (WTG) stärker sin position på den nordiska babymarknaden genom inkråmsförvärv av Amvina AB

Published

on

WTG har idag tecknat avtal om inkråmsförvärv av Amvina AB. WTG tar via förvärvet över agenturen för flertalet externa varumärken på de nordiska marknaderna samt Amvinas eget varumärke Vinter & Bloom. Totalt beräknad tillförd årsomsättning är ca 20 MSEK. För detta betalar WTG det bokförda lagervärdet i Amvina samt vara på väg vilket totalt uppskattas till ca 7 MSEK. Betalningen görs från befintlig kassa och checkkredit. Övertagandet beräknas ske från och med den 1 januari 2025 då även tre anställda erbjuds anställning på WTG. Befintligt lager kommer att flyttas från Amvina till WTG:s 3PL-lager under december och januari.

Förvärvet förväntas bidra positivt till resultatet under 2025.

Denna information är sådan som Wonderful Times Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-12-12 18:00 CET.

Mobil: 070-486 99 83 
E-post: sofia.ljungdahl@wonderfultimes.se

www.wonderfultimes.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys