Marknadsnyheter
World TOURN ASA lanserar Baud samt får investering
World TOURN ASA lanserar Baud samt får investering
En innovativ audio produkt inom gaming och musik. Pernilla och Niclas Nyrensten grundare av RVRC går in och investerar i bolaget. Produkten lanseras på en global marknad 11e Maj 2024.
Pernilla och Niclas Nyrensten investerar genom bolag 13 478 212 SEK till en post money värdering om 166 639 712 SEK i den nya satsningen Baud.
Detta initiativ har varit under utveckling under en längre tid och kommer nu att lanseras 11e maj 2024. Baud är en innovativ audio produkt designad för användning inom musik, gaming och sport. Produkten är framtagen av ett välrenommerat team av designers och ingenjörer som har vunnit flertalet priser inom ljud världen över.
Mer information kommer att finnas på Bolaget och produktens hemsida: https://baud.audio
”Det känns väldigt spännande att nu äntligen få lansera och gå in i den kommersiella fasen med vår audio produkt som nu ska nå ut till alla gamers och musikintresserade världen över. Baud är en innovativ produkt som skapats och ska bli mycket spännande att få visa världen. Pernilla och Niclas har varit ett fantastiskt strategiskt stöd och bollplank. Dem tillsammans med andra mycket kompetenta grundare har gjort detta möjligt. Vi är glada att de nu går in som investerare med både kompetens och kapital, vilket gör att vi nu kan accelerera. ” – Robin Stenman
“Baud är en mycket spännande och innovativt teknikbolag inom gaming, musik och ljud. Vi har jobbat med produkten och bolaget ett tag nu och investeringen sker i samband med lansering och den kommersiella fas vi nu befinner oss i. Baud är framtaget i samarbete med prisbelönta entreprenörer som verkar i tekniksektorn. Vi tror på Bauds användarvänlighet och dess banbrytande teknik och ser fram emot att berätta mer sen 11e maj när lanseringen sker.” – Pernilla Nyrensten
Ägande
Efter investeringen äger World TOURN ASA cirka 59% av Baud
World TOURN ASA ägs av Pernilla och Niclas Nyrensten genom bolag, Atlantic Swiss och TOURN.
//
Robin Stenman
VD , Tourn International AB (Publ)
ir(at) tourn.com
Certfied advisor
Eminova Fondkommission AB
Biblioteksgatan 3
111 46 Stockholm
+46 (0)8 684 211 00
adviser@eminova.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke