Marknadsnyheter
XPENG Motors första europeiska Experience Center öppnar i Sverige
Elbilsföretaget XPENG Motors öppnade idag sin första XPENG Experience Store i Sverige, i Westfield Mall of Scandinavia. Det är den första europeiska butiken i sitt slag. I XPENG Experience store får kunderna en fängslande detaljhandelsupplevelse där de kan lära sig om varumärket och modellerna.

XPENG Motors grundades 2015 och är ett ledande teknikföretag som fokuserar på smarta elbilar och mobilitetslösningar. Genom sina dotterbolag strävar XPENG efter att utforska och utveckla ett flerdimensionellt ekosystem för mobilitet, bland annat genom flygande bilar och robotteknologi.
Öppnandet av butiken i Stockholm är en viktig del i XPENGs planer på att expandera sin verksamhet till fler europeiska länder under 2022. Sverige, Danmark och Nederländerna följer Norge, som var det första europeiska land som XPENG lanserades i.
– Det var avgörande att vi etablerade oss på en av de viktigaste marknaderna i Europa. Vi är mycket glada över att öppna vår första egendrivna butik i Sverige. Öppnandet innebär en milstolpe i XPENGs ambition att växa och expandera i Europa, där vi vill introducera våra smarta elbilar. De är integrerade med avancerad teknologi som utvecklats internt av XPENG. Vi vill skapa en bättre hållbar mobilitetsupplevelse tillsammans med våra kunder, säger Leon He, vice vd för XPENG.
På plats i XPENG Experience Store finns välutbildade produktrådgivare som kan svara på frågor, hjälpa till med den digitala beställningsprocessen och koordinera provkörningar inom en snar framtid.
– Idag inleds ett nytt kapitel för XPENG med öppningen av vår första Experience Store här i Sverige, en nyckelmarknad för elbilar. Detta nya showroom gör att vi kan nå nya kunder och erbjuda en intuitiv upplevelse av våra smarta bilar. Tillsammans med Bilia kommer XPENG att bygga fler showrooms i andra städer runt om i Sverige, säger Elvis Cheng, regionchef för XPENG i Norden.
Både XPENG P5 och P7 Wing Edition kommer att finnas i butiken. Modellerna uppvisar futuristisk design, en smart cockpit och enastående kvalitet. Mer detaljerad försäljningsinformation gällande modellerna kommer att kommuniceras av XPENG.
För mer information vänligen kontakta:
Veronica Nilsson, PR Manager, XPENG Sverige (veronica.nilsson@xiaopeng.com)
+46 70 164 78 61
För ytterligare uppdateringar om XPENGs verksamhet och den senaste utvecklingen, vänligen följ:
Hemsida: se.heyxpeng.com
Instagram: @xpengsverige
Facebook: https://www.facebook.com/xpengsverige/
Om XPENG
XPENG är ett ledande teknikföretag som designar, utvecklar, tillverkar och marknadsför smarta mobilitetslösningar. Detta inkluderar elfordon (EV), elektriska flygplan för vertikal start och landning (eVTOL) och robotteknologi. Vi är fokuserade på att skapa en mobilitetsframtid som använder eftertänksam och empatisk intelligens för att förbättra upplevelsen för förare överallt.
XPENG är engagerade i FoU, där över 40 % av våra anställda arbetar inom FoU-relaterade områden som hjälper till att utveckla vår växande produktportfölj. Företaget har skapat ett ”full-stack Advanced Driver Assistance System” (XPILOT), såväl som ett smart operativsystem (Xmart OS) för en förbättrad upplevelse i bilen. XPENG har också utvecklat kärnfordonssystem för förbättrade köregenskaper, inklusive drivlinor och avancerad elektronisk arkitektur.
XPENG har sitt huvudkontor i Guangzhou, Kina med multiregionala kontor i Peking, Shanghai, Shenzhen, Silicon Valley och San Diego. 2021 etablerade XPENG sitt europeiska huvudkontor i Amsterdam, tillsammans med andra dedikerade kontor i Danmark, Tyskland, Norge och Sverige. XPENGs elbilar tillverkas i den helägda fabriken i Zhaoqing, Kina. För att ytterligare utöka vår produktionskapacitet är två nya självägda, smarta tillverkningsbaser för elbilar i Guangzhou och Wuhan under uppbyggnad.
För mer information om XPENG och vår produkttillgänglighet i Sverige, besök vår hemsida: se.heyxpeng.com
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
