Connect with us

Marknadsnyheter

Zaplox följer planen mot positivt kassaflöde

Published

on

I samband med företrädesemissionen 2024 kommunicerade Zaplox målsättningen om positivt kassaflöde under slutet av 2025. Sedan dess har bolaget följt sin strategiska plan och bekräftar nu att målsättningen om positivt kassaflöde under slutet av 2025 kvarstår.

I det investeringsmemorandum som publicerades i januari 2024 kommunicerade Zaplox målsättningen om att uppnå positivt kassaflöde under slutet av 2025. Efter en strategisk översyn kan styrelsen konstatera att bolaget följer den satta planen mot ett positivt kassaflöde. Bolagets medverkan i upphandlingar med flerhotellskunder och större hotellkedjor är en väsentlig faktor i uppfyllnaden av målsättningen.

– Våra kommersiella satsningar fortsätter och vi levererar enligt den satta planen mot målet om ett positivt kassaflöde i slutet av 2025. Vi fortsätter växa i de mest lönsamma kundsegmenten, arbetar aktivt med att realisera vår installations-backlog och deltar i flertalet större upphandlingar. Samtidigt arbetar vi kontinuerligt med att hålla nere kostnadsnivån, säger Tess Mattisson, vd på Zaplox.

I samband med teckningsperioden för teckningsoptionerna av serie TO 3, kommunicerar Zaplox sitt nuvarande Contracted ARR (CARR)* på cirka 22 MSEK, som till skillnad från ARR (årligen återkommande abonnemangsintäkter), även reflekterar det kontrakterade årsvärdet av samtliga abonnemangsintäkter för avtal under implementation, den så kallade backloggen.

– Genom att kommunicera vårt nuvarande CARR ger vi en transparent bild av värdet på Zaplox backlog. Utöver detta förväntas Zaplox även att växa med de dörrar som ännu inte är avropade inom ramavtalen med Radisson Hotel Group och Strawberry. Dessa ingår alltså inte i våra beräkningar av CARR, säger Jonas Edelswärd, Styrelseordförande för Zaplox.

Årets två första kvartal har stått för en stabil utveckling av ARR, som översteg 16 MSEK vid andra kvartalets utgång, med en bruttomarginal på 91%, vilket visar på skalbarheten i Zaplox affärsmodell. Zaplox har tidigare kommunicerat en ökad efterfrågan på digitala självtjänster och således på Zaplox lösningar, och nu deltar bolaget i upphandlingar med flerhotells-kunder och större hotellkedjor.

– Våra ambitioner och målsättningar är utan tvekan högt satta, men idag står vi på god grund för att leverera på dessa och säkerställa fortsatt lönsam tillväxt. Vår medverkan i större upphandlingar ger oss möjligheten att vinna nya affärer som kan generera både betydande engångsintäkter och återkommande abonnemangsintäkter, säger Tess Mattisson. 

Jämfört med motsvarande period föregående år uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten under andra kvartalet 2024 till -3,9 MSEK (-7,7 MSEK), nettoomsättningen uppgick till 5,1 MSEK (4,3 MSEK) och det viktiga nyckeltalet ARR nådde 16,3 MSEK (11,4 MSEK). Detta med en bibehållen kostnadsnivå.

*Definition CARR (contracted ARR)
CARR räknas ut genom att summera årsvärdet av samtliga abonnemangsintäkter hänförliga till den aktuella rapportperioden vid periodens slut (ARR), och det kontrakterade årsvärdet av samtliga abonnemangsintäkter för avtal under implementation. Antal dörrar i ramavtal ingår ej i beräkningen. 

 

För mer information, vänligen kontakta:
Tess Mattisson, President & CEO, Zaplox
Email: tess.mattisson@zaplox.com
Telefon: +46 70 690 78 00
Alternativt: ir@zaplox.com

Certified Adviser för Zaplox är Svensk Kapitalmarknadsgranskning AB.

Om Zaplox

Zaplox är en ledande leverantör av digitala gästlösningar för hotellindustrin. Bolagets SaaS-plattform är designad för att förbättra gästupplevelsen och erbjuder en omfattande svit av produkter och tjänster, såsom incheckning och mobila nycklar. Zaplox plattform är ett värdefullt komplement till gästupplevelsen och hjälper hotellkedjor, resorts och kasinon i EMEA, Nordamerika och APAC att leverera en sömlös digital upplevelse. Zaplox grundades 2010 i Lund, Sverige, och har etablerat sig som en ledande innovatör i branschen, och för att ge sina kunders gäster den bästa möjliga upplevelsen från bokning till avresa. Bolaget är noterat på Nasdaq First North Growth Market. För mer information besök gärna www.zaplox.com.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys