Marknadsnyheter
Antibiotikaresistenta bakterier gynnas av avloppsvatten från sjukhus
Sjukhusavlopp, som innehåller förhöjda halter av antibiotika, kan snabbt avdöda känsliga bakterier medan de multiresistenta fortsätter att växa, visar forskning från Göteborgs universitet. I sjukhusens avloppssystem kan det därför finnas risk för att av nya former av resistens utvecklas.
Att avloppsvatten från sjukhus innehåller antibiotika från patienters urin och avföring är känt sedan tidigare. Avloppssystemen har länge misstänkts kunna utgöra en miljö där multiresistenta bakterier utvecklas och frodas, under konstant påverkan av en utspädd antibiotikalösning. Direkta bevis för att avloppsvatten selekterar fram antibiotikaresistenta bakterier har dock saknats, tills nu.
Tydliga resultat
I studien provtog forskarna avloppsvatten från Sahlgrenska Universitetssjukhuset i Göteborg, och de tog även jämförelseprov av både orenat och renat avloppsvatten från det kommunala reningsverket (Ryaverket). Avloppsvattnen filtrerades för att ta bort alla bakterier, medan läkemedel och andra kemikalier fanns kvar i vattnet. Därefter studerade forskarna vilken effekt de filtrerade avloppsvattnen hade på bakterier i olika kontrollerade experiment i laboratoriet.
– Resultaten var mycket tydliga. I alla testsystem fann vi att bakterier som var känsliga för antibiotika snabbt avdödades av sjuhusavloppet, medan de som var resistenta mot flera olika antibiotika fortsatte att växa, säger Joakim Larsson, professor vid Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet, som leder arbetet i den forskargrupp som gjort studien.
Effektiv rening
Det orenade avloppsvatten som kommer in till reningsverket från Göteborg överlag, framför allt från hushåll, hade en mycket mindre påverkan på bakterierna. Det vatten som renats och släpptes ut från Ryaverket gav i studien inte någon uppenbar fördel för resistenta bakterier.
– Det är goda nyheter att det avloppsvatten som når Göta Älv inte verkar gynna resistenta bakterier, men det starka selektionstrycket från sjukhuset orenade avloppsvatten är oroande, säger Joakim Larsson och fortsätter:
– Ett starkt selektionstryck som gynnar multiresistenta bakterier är den viktigaste drivkraften bakom utvecklingen av nya former av resistens i sjukdomsframkallande bakterier. Nu vet vi att sjukhusavlopp inte bara innehåller sjukdomsframkallande bakterier, det kan också gynna de resistenta varianterna.
Möjlig förbehandling
I Sverige används relativt lite antibiotika i jämförelse med andra länder. Sannolikt gynnar andra sjukhusavlopp runt om i världen också resistenta bakterier, men det återstår att undersöka. I studien identifierar forskarna några typer av antibiotika som kan bidra till de effekter man såg, och de fortsätter nu att undersöka mer exakt vad det är som gynnar de multiresistenta bakterierna i avloppsvatten från sjukhus.
– En möjlig väg att minska riskerna kan vara att förbehandla avloppsvatten vid sjukhus, något som görs i flera länder redan, men inte i Sverige. För att komma fram till effektiva lösningar, som exempelvis avloppsrening, så är det värdefullt att först ta reda på vilka antibiotika eller andra antibakteriella ämnen som är orsaken. Det är något vi arbetar med just nu, säger Joakim Larsson.
Studien är publicerad i den vetenskapliga tidskriften Environment International.
Kraupner N, Hutinel M, Schumacher K, Gray DA, Genheden M, Fick J, Flach C-F, Larsson DGJ. (2021). Evidence for selection of multi-resistant E. coli by hospital effluent. Environment International 150:106436 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412021000611
Kontakt: För mer information, vänligen kontakta Joakim Larsson, 0709-62 10 68 eller via epost: joakim.larsson@fysiologi.gu.se
Joakim Larssons forskargrupp: https://www.gu.se/en/biomedicine/about-us/department-of-infectious-diseases/joakim-larsson-group
Centrum för Antibiotikaresistensforskning vid Göteborgs Universitet (CARe): https://www.gu.se/en/care
Porträttbild på Joakim Larsson (foto Johan Wingborg).
Elin Lindström, presskontakt
Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet
Telefon: 076–618 3037, 031–786 3037
E-post: elin.lindstrom@gu.se
Med 6 000 studenter och 1 800 anställda är Sahlgrenska akademin Göteborgs universitets största fakultet. Vid Sahlgrenska akademin bedrivs undervisning och forskning inom medicin, odontologi och vårdvetenskap. Vi sysselsätter 900 forskare engagerade i nationella och internationella samarbeten för att förebygga, lindra och behandla sjukdom och ohälsa.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
