Connect with us

Marknadsnyheter

Ecoclime Group utvecklar cirkulärt energisystem för Catena till ett ordervärde om 16,5 miljoner SEK

Published

on

Projektet genomförs i samverkan där en befintlig logistikfastighet skall konverteras från befintlig fjärrvärme till återcirkulerad energi från befintliga koldioxid-kylmaskiner för kyl- och frysrum i ett cirkulärt energisystem. 

Ecoclime Groups dotterbolag Team Wessman har tecknat ett samverkansavtal om upprättandet av ett cirkulärt energisystem innefattandes 24 geoenergihål à 330 meter. I entreprenaden ingår även installation av styr- och reglersystem för fastigheten, översyn av sekundärsystemet, solavskärmning, demontering av befintliga oljetankar, elförstärkning och viss ombyggnad av ventilationsaggregat för komfortkyla.

”Det är med stor glädje vi fått förtroendet att vidareutveckla den energibesparingsmodell som vår personal tillsammans med Catena jobbat med under en längre tid, där vårt mål är att på sikt nå så nära noll klimatavtryck som möjligt”, säger Göran Beronius, VD på Team Wessman.

Fastighetens energiförbrukning ligger idag på ca 64 kWh/m2 och efter driftsättning beräknas energibesparingen uppgå till omkring 90 %. 

”Vi har tidigare arbetat tillsammans med Team Wessman och vi vet att resultaten lever upp till våra förväntningar. Att vi minskar vårt klimatavtryck genom att cirkulera energin och samtidigt förbättrar vårt driftnetto på fastigheten gör detta till en attraktiv lösning”, säger Mats Dunder, energiansvarig för Catena.

Catena utvecklar och förvaltar långsiktigt effektiva logistikanläggningar som försörjer storstadsregioner i Skandinavien. Genom samarbete och på ett hållbart sätt länkar Catena Skandinaviens godsflöden.

Team Wessman har mer än 20 års erfarenhet av geoenergi- och borrprojekt. Tillsammans med Ecoclime Group erbjuder Team Wessman ett brett utbud av cirkulära energikoncept på marknaden vilket Catena fullt ut får del av i detta projekt, avslutar Göran Beronius, VD på Team Wessman. 

För ytterligare information, kontakta:

Marcus Sandlund, CEO
marcus.sandlund@ecoclime.se
Tfn: 070-088 73 75

Göran Beronius, VD Team Wessman
Tfn: 070-898 08 31

Ecoclime Group är en koncern som erbjuder ledande produkter och tjänster inom molnbaserad automation, cirkulär energi, ventilation och elteknik för fastigheter. Vi hjälper fastighetsägare att framtidssäkra sina fastigheter genom att göra dem smarta, återvinna och utvinna förnybar energi, optimera energianvändning samt skapa en bättre komfort för hyresgäster.

Ecoclime Group förvärvar, driver och utvecklar ledande bolag i branschen och verkar i hela värdekedjan från innovation och tillverkning av produkter, till installation, drift- och servicetjänster. 

B-aktierna i Ecoclime är listade på Nasdaq First North Premier Growth Market och bolagets Certified Adviser är FNCA Sweden AB, telefon 08-528 00 399, info@fnca.se. Mer information finns på bolagets hemsida: www.ecoclime.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys