Connect with us

Marknadsnyheter

First Venture Delårsrapport för januari – september 2021

Published

on

Mendi och Lyckegård nya tillväxtbolag i portföljen
 

Om vi under första halvåret förstärkte våra förutsättningar för framgångsrik tillväxt och värdebyggande i First Venture, så har vi under tredje kvartalet använt våra nya resurser och möjligheter för att efter rapportperioden börja se resultatet av vårt arbete, vilket känns väldigt tillfredsställande.” säger Rune Nordlander, avgående VD och medgrundare.
 

Finansiell sammanfattning januari – september 2021

  • Substansvärdet uppgick till 9,85 kr per aktie per den 30 september 2021.

  • Resultatet i kronor per aktie för perioden uppgick till -0,17 kr.

Väsentliga händelser under rapportperioden

Väsentliga händelser efter rapportperioden

  • Den 28 oktober träffade First Venture Sweden AB avtal om att investera cirka 16,6 MSEK motsvarande cirka 8,2 procent av aktierna i Mendi Innovations AB och blir därmed största externa ägare. Mendi är ett ledande företag inom neurofeedback-teknologi för hemmabruk.

För vidare information, vänligen kontakta:
David Wendel, VD First Venture Sweden AB
Tel: +46 72 356 27 97
E-post: david.wendel@first-venture.se

Om First Venture Sweden AB (publ)

First Venture investerar i starka entreprenörsteam inom teknik, hälsa och hållbarhet. Bolaget
investerar i både onoterade och noterade tillväxtbolag och är en långsiktig, aktiv ägare med ett nära samarbete med entreprenörsteamen i portföljbolagen. Bolaget har sitt säte i Stockholm.

First Venture-aktien är noterad på Nasdaq First North Growth Market och handlas under kortnamnet FIRST B. Ytterligare information finns på bolagets hemsida; www.first-venture.se.

Certified Advisor är Redeye AB+46 8 121 576 90; E-post: certifiedadviser@redeye.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys