Connect with us

Marknadsnyheter

Fitch BBB- med positiva utsikter och S&P med stabila utsikter understryker Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB:s starka finansiella ställning

Published

on

Fitch Ratings (”Fitch”) och S&P Global Ratings (”S&P”) har idag båda bekräftat Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”):s investment grade rating BBB-. Fitch bekräftar sin rating med positiva utsikter och S&P uppdaterar sin rating till stabila utsikter.

Ratingen från Fitch reflekterar stabiliteten i SBB:s hyresintäkter från samhällsfastigheter och svenska hyresrätter, där andelen intäkter från hyresrätter ökat, liksom SBB:s fokus på att minska skuldsättningen. Bland faktorer som kan leda till en ratinguppgradering nämns nettoskuld/EBITDA under 12,5x (eller 14,5x 2022 proforma) baserat på den befintliga fastighetsportföljen där cirka 25 procent av hyresintäkterna kommer från svenska hyresrätter. I den senast föregående ratingrapporten uppgavs motsvarande nyckeltal till 11,5x baserat på en portfölj där 20 procent av hyresintäkterna kom från svenska hyresrätter, vilket innebär att förutsättningarna för en uppgradering har stärkts.

S&P konstaterar i sin rapport att de stabila utsikterna indikerar att SBB:s fastigheter fortsätter att främjas av hög efterfrågan på samhällsfastigheter och svenska hyresrätter tack vare gynnsamma demografiska trender och bostadsbrist i Norden. Samtidigt bedöms att SBB:s framtida finansieringskostnader kan öka givet den försvagade kreditmarknaden, vilket är orsaken till justeringen till stabila utsikter.

”Vi är fast beslutna att fortsätta vårt arbete att stärka vår långsiktiga finansiella position. Därför är det glädjande att Fitch har uppmärksammat vårt allt större bostadsbestånd och presenterar nyckeltal som underlättar för oss att få högre rating. Vi känner oss trygga att uppnå också de nyckeltal för högre rating som S&P presenterar”, kommenterar Ilija Batljan, VD och grundare av Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Ilija Batljan, VD och grundare av Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB, ilija@sbbnorden.se

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (SBB) är Nordens ledande fastighetsbolag inom social infrastruktur. Bolagets strategi är att långsiktigt äga och förvalta samhällsfastigheter i Norden och hyresreglerade bostadsfastigheter i Sverige samt att bedriva ett aktivt fastighetsutvecklingsarbete. Genom SBBs stora samhällsengagemang finner kommuner och andra intressenter en långsiktig samarbetspartner i bolaget. Bolagets B-aktie (symbol SBB B) och D-aktie (symbol SBB D) handlas på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Mer information om SBB finns på www.sbbnorden.se.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys