Connect with us

Marknadsnyheter

Karolinska återupptar lördagsoperationer för att nå målet som ett kö-fritt universitetssjukhus vid årets slut

Published

on

I morgon lördag, den 3 september, startar Karolinska Universitetssjukhuset upp höstens första lördagsoperationer. Satsningen som kommer pågå under hösten är en del i Karolinskas strategi för att bli det första köfria universitetssjukhuset i landet – ett mål som ska vara uppfyllt vid årets slut.

Under lördagen genomförs fem gynekologiska och fyra urologiska operationer och sammanlagt tjänstgör tretton personer. Kommande lördagar kommer det även att opereras på Karolinska i Solna. Att bli kö-fritt innebär att Karolinska även ska ha väntetider till mottagningar som ligger inom vårdgarantins gränser.

– Det är viktigt att involvera hela sjukhuset i detta – alla är en del i kedjan. För att kunna utföra extra operationer så här under en helg behövs samarbete mellan flera delar av sjukhuset exempelvis sterilteknik, logistik och patienttransport, säger Caroline Hällsjö Sander, produktionsdirektör på Karolinska Universitetssjukhuset och fortsätter, det är frivilligt att arbeta under lördagarna och extra ersättning utgår och Intresset för att vara med och hjälpa våra patienter är stort.

Idag väntar 5374 patienter på operation på Karolinska varav 1839 har väntat mer än 90 dagar att jämföra med 2021 då 6123 väntade på operation vid samma tidpunkt och 2407 hade väntat mer än 90 dagar. Under en vecka genomförs det ca 1100 operationer på Karolinska Universitetssjukhuset.

– Vi ser att det finns en del att göra för att trimma våra arbetssätt ytterligare, så att vi får mer gjort utan att springa snabbare, säger Caroline Hällsjö Sander och fortsätter, lördagssatsningarna ska fortsatt hjälpa till att kapa de operationsköer som uppstod under pandemin och de utgör en viktig del i Karolinska universitetssjukhusets mål för att bli ett kö-fritt sjukhus.

Presstjänsten Karolinska Universitetssjukhuset

08-123 740 10

presstjanst.karolinska@regionstockholm.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys