Marknadsnyheter
Kvartalsrapport Q2 2021
Väsentlig tillväxt och marginalåterhämtning
Andra kvartalet
- Omsättningen ökade med 19% till 23 648 MSEK (19 953), med en stark organisk tillväxt om 23% (–18) och en förvärvad/avyttrad tillväxt netto om
5% (3). Valutaeffekter uppgick till –9% (0) - EMEIA, Americas, Entrance Systems och Global Technologies visade mycket stark organisk tillväxt. Den organiska tillväxten för Asia Pacific var stabil
- Fyra förvärv tecknades med en total årsomsättning på cirka 400 MSEK
- Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 71% och var 3 589 MSEK (2 097),
vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,2% (10,5) - Nettoresultatet uppgick till 3 212 MSEK (1 400)
- Vinst per aktie uppgick till 2,89 SEK (1,26)
- Operativt kassaflöde ökade med 6% och uppgick till 3 627 MSEK (3 418).
Omsättning och resultat
Andra kvartalet | Första halvåret | ||||||||||||
2020 | 2021 | Δ | 2020 | 2021 | Δ | ||||||||
Omsättning, MSEK | 19 953 | 23 648 | 19% | 42 126 | 45 454 | 8% | |||||||
Varav: | |||||||||||||
Organisk tillväxt | –4 198 | 4 258 | 23% | –4 957 | 5 085 | 13% | |||||||
Förvärv och avyttringar | 654 | 856 | 5% | 1 302 | 1 721 | 4% | |||||||
Valutaeffekt | –48 | –1 418 | –9% | 733 | –3 478 | –9% | |||||||
Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 2 097 | 3 589 | 71% | 4 848 | 6 776 | 40% | |||||||
EBITA-marginal, % | 11,2% | 15,8% | 12,2% | 15,6% | |||||||||
Rörelsemarginal (EBIT), % | 10,5% | 15,2% | 11,5% | 14,9% | |||||||||
Resultat före skatt, MSEK | 1 892 | 3 441 | 82% | 4 411 | 6 486 | 47% | |||||||
Nettoresultat, MSEK | 1 400 | 3 212 | 129% | 3 264 | 5 465 | 67% | |||||||
Operativt kassaflöde, MSEK | 3 418 | 3 627 | 6% | 4 624 | 6 262 | 35% | |||||||
Vinst per aktie, SEK | 1,26 | 2,89 | 130% | 2,94 | 4,92 | 68% | |||||||
Kommentar från VD och koncernchef
Väsentlig tillväxt och marginalåterhämtning
Under de senaste månaderna har vi sett tecken på att fler marknader öppnar upp igen parallellt med att vaccin rullas ut. Detta har lett till ökad rörlighet och aktivitetsnivå i de flesta av våra kärnmarknader. I kombination med den kraftigt minskade aktivitetsnivån förra året ledde detta till en rekordstor organisk tillväxt på 23% under andra kvartalet. EMEIA, som påverkades mest av nedstängningarna under 2020, rapporterar en organisk tillväxt på 39% med stark tillväxt i alla regioner. Americas växte 26% och Entrance Systems tillväxt uppgick till 21% där samtliga marknader och produktområden växte starkt. Även Global Technologies rapporterar stark organisk tillväxt om 17%, men volymerna är fortsatt lägre i de reserelaterade segmenten jämfört med innan pandemin. Återhämtningen för Asia Pacific går långsammare till följd av fortsatta restriktioner och nedstängningar i flera marknader och den organiska tillväxten var stabil.
Rörelseresultatet ökade med 71% till 3 589 MSEK och rörelsemarginalen var 15,2%, en ökning med 4,7 procentenheter jämfört med föregående år. Trots väsentligt högre råmaterial- och logistikkostnader nådde vi en operativ hävstång på 40%. Det operativa kassaflödet var starkt och uppgick till 3 627 MSEK.
Accelererad tillväxt
Efterfrågan i flera marknader har gradvis förbättrats och omsättningen är nu, justerad för valuta, tillbaka till eller över nivåerna före pandemin i EMEIA, Americas och Entrance Systems. Vi skiftar därför fokus till att öka vår lönsamma tillväxt, något vi beskrev mer ingående på vår kapitalmarknadsdag i maj. En viktig drivkraft för tillväxt är uppgradering av den installerade basen till elektromekaniska produkter och lösningar, en övergång som pandemin har påskyndat. Detta ger också möjligheter att öka de återkommande intäkterna från licenser och programvaror. Skiftet mot mer hållbara lösningar är en annan viktig tillväxtkraft. Vår produktutveckling kommer fortsätta att vara vital för båda dessa initiativ.
Vår förvärvsstrategi kommer också fortsätta att stärka vår försäljning och under kvartalet tecknades fyra företagsförvärv. Två av dessa, Sure-Lock i USA och MR Group i Portugal, stärker vår position i de mogna marknaderna med kompletterande produkter och lösningar i vår mekaniska kärnverksamhet. Vi har också nyligen informerat om avyttringen av vår låssmedsverksamhet CERTEGO i den nordiska marknaden. Detta kommer att renodla EMEIA’s försäljningskanaler i den nordiska regionen och transaktionen kommer att ha en positiv effekt på vår rörelsemarginal.
Eftersom råmaterialkostnaderna fortsatte att öka under andra kvartalet så har vi genomfört flera prishöjningar för att motverka kostnadsökningarna. Under kvartalet har vi arbetat med att hantera bristen på vissa komponenter. Genom goda arbetsinsatser hanterade vi komponentbristerna och logistikbegränsningarna på ett effektivt sätt, samtidigt som vi bibehöll vår kundservice på en hög nivå.
När vi ser framåt förväntar vi att mobiliteten och efterfrågan i flera marknader och segment kommer att normaliseras förutom inom de reserelaterade vertikalerna där restriktionerna försenar vår återhämtning. Jag ser nu fram emot att tillsammans med mina kolleger arbeta på våra långsiktiga tillväxtplaner för att öka vår lönsamma tillväxt.
Stockholm, 19 juli 2021
Nico Delvaux
VD och koncernchef
Mer information lämnas av:
Nico Delvaux,
VD och koncernchef, telefon: 08-506 485 82
Erik Pieder,
Executive Vice President samt ekonomi- och finansdirektör, telefon: 08-506 485 72
ASSA ABLOY håller en telefon och webkonferens 19 juli 2021 kl. 09.30
som sänds via Internet www.assaabloy.com.
Det finns möjlighet att ställa frågor per
telefon: 08–566 427 05, +44 333 300 9269 eller +1 646 722 4903
Denna information är sådan information som ASSA ABLOY AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 19 juli 2021 kl. 8.00 CEST.
Taggar:
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke