Connect with us

Marknadsnyheter

Las Vegas är tillbaka!

Published

on

The Strip lyser upp igen med sina färgglada ljus och förvandlas återigen till världens bästa nöjes och underhållningshuvudstad.

© Las Vegas News Bureau

Destinationen firar återkomsten av liveunderhållning när Las Vegas åter öppnar till 100 procent av sin kapacitet. Den 1 juni återgick Clark County, som omfattar Las Vegas storstadsområde, till de riktlinjerna som gällde före pandemin och tog bort alla restriktioner som rör kapacitetsgränser, stora sammankomster m.m. ”Las Vegas är en stad som bygger på gästfrihet och underhållning, och vi är glada att välkomna besökare från hela landet tillbaka”, säger Kate Wik, marknadsföringsansvarig för LVCVA. För närvarande kan turister från de flesta utländska länder inte resa in i USA, men Las Vegas är redo att välkomna turister från Europa när alla reserestriktioner från den amerikanska regeringen tas bort.

Varje år presenterar Las Vegas spännande nyheter för sina gäster världen över. Storlslagna shower och konserter med världsberömda superstjärnor, de fantastiskt iscensatta hotell och de senaste mattrenderna är lika mycket en del av Las Vegas som de glittrande ljusen på The Strip. Nedan en kort översikt över vad som väntar besökare i Las Vegas:

Resorts World Las Vegas, Stripens efterlängtade nya resort, öppnade officiellt sina dörrar för allmänheten den 24 juni 2021

Resorts World har 3 500 rum och sviter under tre Hilton-märken, inklusive Conrad och Crockfords, mer än 40 restauranger och barer samt en teater med 5 000 platser. Den 4,3 miljarder dollar stora fastigheten erbjuder mycket till sina gäster och besökare. DJ:s Zedd och Tiesto kommer att spela på Zouk Nightclub, medan Celine Dion, Katy Perry, Carrie Underwood och Luke Bryan har skrivit på som gästartister.

Resorts World pool area © Megan Blair

 Marigold öppnade officiellt på Resorts World Las Vegas och bjuder gästerna på en rad klassiska amerikanska rätter i en restaurang som hämtat inspiration från mid-century modern décor och de gyllene dagarna i Las Vegas och Palm Springs. Konceptet, som utvecklats av Las Vegas-baserade Gen3 Hospitality, har också ett systerkoncept som heter Goldies, som erbjuder hemlagade godsaker som kakor och pajer samt frukost- och lunchalternativ.Resorts World Las Vegas har meddelat att det kommer att öppna den första och enda pop-up-butiken för Kardashian Kloset, Kardashian-Jenners e-handelssajt för återförsäljning av detaljhandel. Den populära onlineåterförsäljaren säljer här föremål från familjens personliga garderober och erbjuder ett brett utbud av designerkläder från fritidskläder till svart slips, plus skor, accessoarer och smycken. Detta blir Kardashians Klosets första fysiska lokal och kommer att erbjuda unika föremål som inte finns tillgängliga på nätet. För mer information klicka här.

Sångaren och låtskrivaren Bryan Adams gör debut på Wynn Las Vegas
Den GRAMMY-belönade singer-songwritern Bryan Adams gör sin debut på Wynn Las Vegas i höst när han går upp på Encore Theater för sin enda turné i USA.  Adams kommer att presentera sina hyllade låtar med sex shower som äger rum på utvalda kvällar från den 10-20 november 2021. Adams som hyllas som en av de mest spännande livemusikerna i världen och hans energiska framträdanden, scennärvaro och fantastik sång har underhållit publiken i mer än fyra decennier. För mer information om datum för spelningarna på Encore Theatre, klicka här.

Cirque du Soleil-föreställningar återvänder tillbaka till The Strip
Cirque Cirque du Soleil Entertainment Group bekräftade den efterlängtade återkomsten av fler shower. Efter att ha tillkännagivit att två av sina mest ikoniska shower i Las Vegas, ”O” och Mystère, har Cirque du Soleil glädjen att bekräfta att The Beatles LOVE, en skapelse av Cirque du Soleil och en samproduktion med Apple Corps Ltd., kommer att återöppna på The Mirage den 26 augusti 2021. Även Michael Jackson ONE av Cirque du Soleil, i samarbete med Michael Jacksons stiftelse, kommer att återuppta sitt exklusiva residens på Mandalay Bay Resort & Casino den 19 augusti 2021. För biljetter och datum klicka här.

Cirque du Soleil ”O”, © Tomasz Rossa

Joël Robuchons legendariska Las Vegas-restauranger öppnar igen i juli
Den välkända franska fine dining restaurangen kommer att återvända till Las Vegas när MGM Grand meddelar att den legendariska kocken Joël Robuchons restauranger kommer att öppna igen den här månaden. Den namngivna destinationen Joël Robuchon – Las Vegas enda tre Michelin-stjärniga restaurang – kommer att välkomna tillbaka gästerna från och med den 1 juli med en meny som hyllar de mest älskade rätter från alla år. L’Atelier de Joël Robuchon, den kreativa köksverkstaden, öppnar sina dörrar den 15 juli och experimenterar med enkla ingredienser för att skapa rätter som är nya för Robuchons restauranger samtidigt som man behåller den oklanderliga standarden. För mer information, besök https://www.jrobuchon.com/en/restaurants/las-vegas.

 

Vegas blir grönare – MGM Resorts lanserar en solcellsanläggning på 100 MW

MGM Resorts International, som är en global ledare i kampen mot klimatförändringarna, lanserade nyligen sin 100 megawatt solcellsanläggning, som är hotellbranschens största projekt för förnybar el med direkt källsortering i världen. Anläggningens rena energi producerar nu upp till 90 % av MGM Resorts behov av el under dagtid i Las Vegas, som omfattar byggnader på 65 miljoner kvadratmeter i 13 fastigheter och mer än 36 000 rum på Las Vegas Strip, däribland Bellagio, ARIA, Mandalay Bay, MGM Grand och The Mirage, med flera. Solenergianläggningen består av 323 000 paneler och dess årliga produktion kommer att motsvara elförbrukningen för cirka 27 000 genomsnittliga amerikanska hem. För mer information, klicka här. 

MGM Resorts Mega Solar Array är hotellbranschens största projekt för förnybar el från direkta källor i världen               © MGM Resorts International  

OM LVCVA

Las Vegas Convention and Visitors Authority (LVCVA) har till uppgift att marknadsföra södra Nevada som en turist- och kongressdestination över hela världen samt att driva Las Vegas Convention Center (LVCC) med sina 4,6 miljoner kvadratmeter. Med nästan 150 000 hotellrum och 14 miljoner kvadratmeter mötes- och utställningslokaler bara i Las Vegas är LVCVA:s uppdrag inriktat på att locka fritids- och affärsresenärer till området. LVCVA äger också Las Vegas Convention Center Loop, som utformats av The Boring Company, samt Las Vegas Monorail, ett upphöjt system på 3,9 mil med sju hållplatser i hela resortkorridoren.För mer information, gå till:

 www.lvcva.comwww.visitlasvegas.com or www.vegasmeansbusiness.com.

MEDIAKONTAKT:
Las Vegas Convention and Visitors Authority
3150 Paradise Road, Las Vegas, NV 89109
Molly Castano, Communications Manager
Email: mcastano@lvcva.com; Phone: 001-702-892-7424

 

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.