Marknadsnyheter
McDonald’s fortsätter expandera – öppnar restaurang i Kungsängen


Trots pandemin fortsätter McDonald’s expansionsresa i Sverige med ambitionen att växa med cirka 30 restauranger och 2 000 nya arbetstillfällen i Sverige under de kommande åren. Idag slår McDonald’s upp dörrarna och drive thru-luckan till årets första nyetablering. Restaurangen, som ligger i Kungsängen, strax norr om Stockholm innebär uppemot 40 nya jobbtillfällen. Utöver restaurangen i Kungsängen arbetar McDonald’s med att öppna nya restauranger ibland annat Örnsköldsvik, Gävle, Eskilstuna och Borlänge under 2021.
Restaurangen i Brunna Park kommer med ett modernt beställnings- och tillagningssystem som innebär att varje burgare tillagas på beställning vilket ger ännu smarrigare burgare och dessutom minskat matsvinn. Restaurangen kommer att erbjuda både bordsservering, hemleverans via McDelivery och möjligheten att beställa och betala på säkert avstånd via McDonald’s app.
– Sedan 10 år tillbaka är jag Kungsängenbo och det känns väldigt roligt att få öppna på hemmaplan. Vårt läge här i Kungsängen har utrymme för dubbla beställningspunkter i vår drive-thru, möjlighet för säkra beställningar i vår app där man kan vänta på maten utanför restaurangen på särskilt anvisade ”serveringsrutor”. Vi har även laddstationer för elbilar och en hel del andra detaljer som gör att vi kan erbjuda en toppmodern restaurangupplevelse, säger Petter Hollstrand, franchisetagare McDonald’s Kungsängen
McDonald’s i Sverige befinner sig i en expansionsfas och har ambitionen att växa med 30 restauranger under de kommande fem åren. Totalt kommer satsningen på nya restauranger att leda till nära 2 000 arbetstillfällen runt om i landet. Det innebär att många ungdomar kommer att ha möjlighet att få den första viktiga raden i CV:t och genom arbetet i restaurangerna även utveckla viktiga färdigheter och erfarenheter.
– Vi har en ambitiös plan för att expandera och det är glädjande att vi kan fortsätta växa i Sverige. Med expansionen öppnar vi upp för många nya arbetstillfällen i ett läge när samhället behöver det som mest och dessutom skapar vi fler goda matupplevelser för våra gäster, säger Joachim Knudsen, VD på McDonald’s Sverige.
Utöver restaurangen i Kungsängen arbetar McDonald’s med att öppna nya restauranger ibland annat Örnsköldsvik, Gävle, Eskilstuna och Borlänge under 2021. Under de kommande fem åren siktar McDonald’s i Sverige att öppna 30 restauranger.
Restaurangen i Brunna Park kommer att ha öppet drive-thrun för take away mellan kl. 07.00 och 24.00 alla dagar och matsalen enligt rådande restriktioner mellan kl. 07.00 och 20.30. Restaurangen erbjuder även snabbladdning för elbilsladdning, där fem bilar kan ladda samtidigt.
För mer information, kontakta:
Presstjänsten på McDonald’s Sverige, 08-740 85 05, media@se.mcd.com
Om McDonald’s i Sverige
Med 200 restauranger från norr till söder är McDonald’s Sveriges ledande restaurangkedja, en av Sveriges största ungdomsarbetsgivare och Sveriges största flexitariska restaurang. Merparten av restaurangerna ägs och drivs lokalt av egna företagare. Vi vill göra det goda valet enkelt för våra gäster och har därför en bred meny med något för alla smaker, preferenser och plånböcker och serverar bara mat av högsta kvalitet med snabb och vänlig service i fräscha, moderna restauranger. Läs mer på www.McDonald’s.se eller följ oss på Twitter, Facebook och Instagram.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke