Connect with us

Marknadsnyheter

Medimi AB breddar verksamheten med satsning på Finland

Published

on

Medimi AB (publ) vidgar Bolagets nordiska verksamhet genom en tydlig satsning på Finland.

Den finska marknaden är välutvecklad och långt kommen gällande digitalisering av sjukvården. Sedan en tid tillbaka pågår i Finland en dialog gällande hur kommunernas digitala utvecklingsarbete kan förbättras. Säker läkemedelshantering är identifierat som en av de största utmaningarna i flera finska kommuner och digital medicindispensering växer som ett alternativ till manuell överräckning. Den finska marknaden bedöms ha en potential på mellan 8 – 10 000 personer lämpade för digital medicindispensering. Vidare har Finlands strax över 300 kommuner och en struktur liknande den svenska modellen med ett starkt självstyre samt egenbestämmande över exempelvis socialvård och äldreomsorg.

Mot den bakgrunden har Medimi under en period aktivt bearbetat den finska marknaden för att skapa sig en bild över möjligheterna att introducera Medimi®Smart. Flertalet möten har ägt rum med en finsk kommun med stort intresse för digitalisering och effektiviserad läkemedelshantering för vårdtagare och personal. Medimi arbetar för närvarande intensivt för att få ett avtal på plats och har långtgående diskussioner gällande en pilotinstallation.

Alexander Johansson, vd Medimi AB kommenterar: ”Genom att bredda vår verksamhet ökar vi våra möjligheter att utvecklas och växa snabbare. Finland är en mycket intressant marknad med stor potential och ett välutvecklat tänk kring välfärdstekniska lösningar. Denna satsning är väl förankrad i vår strategi att växa i de nordiska länderna.”

Samtidigt undersöker Medimi möjligheterna att knyta till sig en stark partner för att snabbare och på bred front kunna expandera på den finska marknaden.

För mer information kontakta

Alexander Johansson
Vd Medimi AB
Scheelevägen 17
223 63 Lund, Sverige
Mobil: 073 – 77 77 233

Om Medimi

Medimi AB utvecklar lösningar som ger vårdtagare och personal trygg och effektiv läkemedelshantering. Våra lösningar omfattar hela kedjan, från läkare till dispensering i hemmet. Produkterna ligger i teknisk framkant och är utvecklade för integrering i IT-miljöer. Bolaget är noterat på Spotlight Stockmarket och har sitt säte i Lund

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys