Connect with us

Marknadsnyheter

Speqtas försäljning av Affilijet har idag slutförts

Published

on

Som tidigare meddelats har Speqta AB (publ) (”Speqta”) ingått avtal med Rocket Revenue AB (”Rocket Revenue”) om försäljning av verksamheten Affilijet genom avyttring av samtliga aktier i dotterbolaget Affilijet Operations AB (”Transaktionen”). Tillträde i Transaktionen har ägt rum idag och Speqta har erhållit ca. 11,1 mkr kontant (10 mkr på en kontant och skuldfri basis).

Affilijet har en ledande position inom jämförelsetjänster online och specialister på SEO marknadsföring. Affilijets största verksamhet är att driva jämförelsetjänster inom lån, kreditkort, rabattkoder och elavtal genom mediahussamarbeten med svenska Expressen, en del av Bonnier News, (t.ex. https://lanapengar.expressen.se), norska Nettavisen (t.ex. https://www.nettavisen.no/kredittkort), norska Dagbladet och finska Ilta-Sanomat. Affilijet är idag sju anställda. I Affilijet Operations AB ingår även Outletsverige and Kampanjjakt.
 
Tillträde i Transaktionen har ägt rum idag och Speqta har erhållit ca. 11,1 mkr kontant (10 mkr på en kontant och skuldfri basis).

Rocket Revenue är ett av Nordens snabbast växande bolag inom digital marknadsföring och hjälper idag över 150 kunder att driva lönsam tillväxt via Paid Social, Google och andra digitala plattformar. Bolaget har funnits sen 2015 och har cirka 150 mkr omsättning före uppköpet av Affilijet. 

Speqtas VD Fredrik Lindros kommenterar:
”Vi önskar Affiljet stort lycka till hos sina nya ägare, som vi känner blir ett bra hem för dem att fortsätta sin tillväxtresa hos. För köpeskillingen kommer Speqta fortsätta att investera i Adtech och Bidbrain som tidigare kommunicerats.”

Speqta har tidigare kommunicerat att strategiska översynen är slutförd och innebär att Speqta nu helt fokuserar på marknadsföring för e-handel och den AI-baserade budgivningen med SaaS-tjänsten Bidbrain. Tidigare har även Rahalaitos och Vinklubben (inkl Mytaste och Matklubben) avyttrats.
 
Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 juni 2022 klockan 16:00 CET.

För mer information:
Fredrik Lindros
VD, Speqta AB (publ)
fredrik.lindros@speqta.com
+46 723 10 66 66
 
Om Speqta
Speqta är ett adtech-bolag som erbjuder trafikgenererande tjänster inom e-handel med hjälp av data och AI. Bolaget har två produkter; affiliatenätverket Shopello och SaaS-tjänsten Bidbrain och är listat på Nasdaq First North Premier Growth Market I Stockholm under namnet “speqt”. Bolagets Certified adviser är Västra Hamnen Corporate Finance AB, telefonnummer: +46 40 20 02 50, epost: ca@vhcorp.se.
 
www.speqta.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys