Marknadsnyheter
Svefa Transaktionsrådgivning rekryterar Sissel Andersson och Mia Lagerqvist
För att möta den ökande efterfrågan på Svefas tjänster och rådgivning avseende transaktionsrådgivning har Svefa anställt Sissel Andersson och Mia Lagerqvist som seniora projektledare.
Rekryteringarna är en del av Svefas offensiva tillväxtsatsning som inneburit att Svefa hittills under året totalt rekryterat 40 nya konsulter till Svefas alla tjänsteerbjudanden.
Sissel Andersson är civilingenjör från LTH och kommer närmast från en tjänst som Senior Associate, transaktion på Croisette Real Estate Partner.
Mia Lagerqvist är utbildad jurist och fd. advokat med branscherfarenhet från bland annat Advokatfirman Glimstedt och Redito. Hon kommer närmast från Croisette Real Estate Partner.
Mikael Lundström, vd Svefa säger i en kommentar:
”Jag är väldigt glad att Sissel och Mia valt att komma till oss. De är två mycket starka tillskott till vårt professionella team inom Transaktionsrådgivning. Vi håller ett högt tempo och har en tydlig tillväxtstrategi. Det är också mycket glädjande att vi hittills lyckats rekrytera hela 40 nya pro-fessionella konsulter och projektledare. Det är ytterligare ett bevis för styrkan i vårt erbjudande och det befäster vår position som hela Sveriges ledande fastighetsrådgivare.”
Sissel Andersson och Mia Lagerqvist har tillträtt sina tjänster.
För ytterligare information och kommentarer
Mikael Lundström, vd och koncernchef tel: 010-603 86 83
e-mail: mikael.lundstrom@svefa.se
Johan Hopstadius, press och marknad, tel: 076-634 20 05
e-mail: johan.hopstadius@svefa.se
Svefa erbjuder spetskompetens och kvalificerad rådgivning inom värdering & analys, corporate solutions, samhällsbyggnad & fastighetsutveckling, strategisk & operativ förvaltningsrådgivning samt transaktioner & uthyrning. Tillsammans är vi över 200 medarbetare fördelade på 18 kontor i landet och omsätter årligen 300 MSEK. Bland våra uppdragsgivare finns allt från stora fastighets- och energibolag, investerare, byggbolag, banker, myndigheter och kommuner till mindre lokala fastighetsaktörer som alla uppskattar vår kombination av fastighetskompetens och affärsintelligens.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke