Marknadsnyheter
Affärsområde Firenor International avvecklar entreprenadverksamheten
Styrelsen i Concejo AB (publ) har idag fattat beslut om att avveckla installations-/entreprenad-verksamheten inom affärsområde Firenor International. Beslutet inleder slutfasen av den pågående omstruktureringen. Avvecklingskostnaden bedöms uppgå till cirka 110 MSEK, och kommer att redovisas som en jämförelsestörande post i tredje kvartalet 2021.
Styrelsens beslut om en slutgiltig och kontrollerad avveckling av installations-/entreprenad-verksamheten i Mellanöstern och Indien, innebär att den påbörjade strategiska översynen slutförs. Samtliga EPC-kontrakt (Installation, Procurement & Construction) kommer att avslutas, varav några i förtid. Verksamheten i Indien och stora delar av Mellanöstern avvecklas.
Verksamheten kommer framöver enbart att leverera produkter, system och service inom Firenor Internationals kärnkompetens till kunder med höga krav på säkerhet.
– Installation och entreprenad är en komplicerad affär och det har varit en lång och svår process att reda ut alla kontraktuella skyldigheter och åtaganden som i många fall sträcker sig långt tillbaka i tiden. Samtidigt är det viktigt för oss att vi nu hanterar den här avvecklingen på ett korrekt sätt, säger Carl Adam Rosenblad, vd och koncernchef för Concejo AB (publ).
Kostnaden för avvecklingen bedöms uppgå till cirka 110 MSEK, vilket kommer att redovisas som en jämförelsestörande post i tredje kvartalet 2021. Avvecklingen innebär vidare att nettoomsättningen för affärsområdet kommer minska med cirka 100 MSEK på årsbasis. Avvecklingen bedöms vara genomförd i slutet av första kvartalet 2023.
– Det här är den sista fasen i omstruktureringen av affärsområde Firenor International. Med den nya strategin får Firenor International en tydligare affärsmodell, med fokus på att vara en leverantör av högvärdiga brandskyddsystem under norsk ledning. Därmed minskar risken betydligt och ger förutsättningar till att skapa en framtida lönsam verksamhet, avslutar Carl Adam Rosenblad.
Denna information är sådan information som Bolaget är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 29 september 2021 klockan 17.30 CET.
Concejo AB (publ)
För ytterligare information, kontakta:
Carl Adam Rosenblad
Vd och koncernchef
E-post: ca.rosenblad@concejo.se
Mobil: +46-73 672 48 01
www.concejo.se
Om Concejo
Concejo är ett blandat investmentbolag med målsättningen att skapa långsiktiga värden genom att investera i och utveckla verksamheter med entreprenörskap som grund. Concejos aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
