Marknadsnyheter
SENS satsar på Sydafrika – ingår avtal med Sydafrikanska konsultföretaget Oloenviron
Det svenska energibolaget Sustainable Energy Solutions Sweden Holding AB (publ) (”SENS” eller ”Bolaget”) har ingått i ett samarbetsavtal med det sydafrikanska konsultföretaget Oloenviron Pty (”Oloenviron”). Samarbetet fokuserar på nyttjande av grundvattnet i sydafrikanska gruvor för att skapa grön energi genom SENS unika teknik.
Med tanke på Sydafrikas väderförutsättningar samt att kolen blir alltmer ekonomiskt och miljömässigt ohållbar, finns det ett stort behov av förnybar energi och effektiva energilagringslösningar. SENS har möjligheten att möta efterfrågan med sina energilagringslösningar och vi är väldigt förväntansfulla över det här samarbetet. Sydafrika är en tilltalande marknad och förhoppningsvis kan vi bygga vidare på det här avtalet och därigenom bygga upp en projekt-pipeline samt större nätverk, säger Lise Toll, tillträdande VD för SENS.
Sydafrika är fortfarande i startgroparna i omställningen från fossilbaserad energi till förnybar. Idag är landet kraftigt beroende av kolkraftsproduktion, men har ambitiösa mål för avvecklingen av kolkraft och installation av förnybara energikällor. Med sina många soltimmar har landet sett ett stort utländskt intresse från solenergibolag under de senaste åren, men svenska SENS fokuserar på något annat – gruvor. Idag finns det över 500 gruvor med aktiv brytning i Sydafrika som varje dag pumpar ut mängder av grundvatten för att verksamheten ska kunna bedrivas. Eftersom metallhalten i grundvattnet är väldigt hög kan det inte användas som dricksvatten och idag samlas det i gigantiska dammar. Genom SENS lösning skulle grundvattnet i stället kunna användas för att utvinna energi genom att pumpas i gruvschakt som inte längre används.
Vi löser ett problem för gruvbolagen genom att använda grundvattnet samtidigt som energin som vi utvinner ur vattnet kan driva hela gruvverksamheten. Överskottet skulle kunna säljas till det offentliga elnätet, men tanken är att majoriteten ska användas i gruvorna och omkringliggande bebyggelse, säger Pulane Molokwane, VD för Oloenviron.
Inte bara grön el – pålitlig el
Pulane Molokwane är utbildad kärnkrafsfysiker med lång erfarenhet av att driva företag och är idag en stark röst inom energifrågor i Sydafrika. Sedan flera år tillbaka sitter hon med i styrelsen i Eskom, som är ett statligt ägt elföretag och landets primära elleverantör. Pulanes nätverk inom branschen förväntas underlätta tillgången till gruvor och andra nödvändiga affärskontakter. Som VD för konsultföretaget Oloenviron arbetar hon med Sydafrikas omställning mot fossilfri energiförsörjning och ser fördelar med samarbetat med SENS, utöver att bidra till Sydafrikas övergång från fossilbaserad energi till förnybar.
Ett av de största problemen för många affärsverksamheter i Sydafrika är de ständiga elavbrotten. Om vi kan driva gruvorna med SENS lösning kommer vinsten inte bara vara att energin är grön, utan att den är pålitlig och tillgänglig oavsett när verksamheten kräver den, säger Pulane Molokwane och fortsätter:
Samarbetet är fortfarande i sin linda och just nu pågår projektering av lämpliga gruvor att samarbeta med. Men vi har haft väldigt god kontakt med SENS och jag ser verkligen fram emot vårt kommande samarbete. Förhoppningsvis stannar det inte i Sydafrika; det finns otroliga möjligheter för SENS lösning i hela södra Afrika.
SENS satsar för tillfället på att öka kommersialiseringstaken och ser stora möjligheter i att etablera flera samarbetspartners runtom i världen. För tillfället pågår det en global energiomställning där SENS är redo att svara upp till efterfrågan med beprövade lösningar. Ambitionen är att utveckla nätverk med lokala samarbetspartners från andra länder varpå avtalet med Oloenviron förhoppningsvis öppnar upp fler möjligheter i Sydafrika.
För ytterligare information kontakta:
Otto Werneskog, IR ansvarig, otto@pumpedhydro.se, Tel: 070-628 01 93
Denna information är sådan som Sustainable Energy Solutions Sweden Holding AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 29 september 2021 17.25.
Om SENS
Sustainable Energy Solutions Sweden Holding AB (publ), SENS, utvecklar energisystem för en resurseffektiv energianvändning, till fastighetsägare, energibolag och kommuner. Våra kunder ökar sin lönsamhet och minskar sin negativa klimatpåverkan med hjälp av våra innovativa helhetslösningar. Vårt erbjudande innefattar såväl energilagring i borrhålslager, pumpkraft, reglering och produktion samt energieffektiv distribution och återvinning av energi. SENS lösningar möjliggör omställningen mot en fossilfri och CO2 neutral energiförsörjning både lokalt och nationellt. Bolaget är listat på NGM Nordic SME under kortnamnet SUST.
Om Oloenviron
Oloenviron är ett konsultföretag som fokuserar på kreativa miljölösningar för hantering av farligt avfall, vattenlösningar och miljökonsekvensstudie. Oloenviron vision är att göra den sydafrikanska ekonomin mer miljömässigt anpassad och hållbar, samt mer internationellt konkurrenskraftig och inkluderande. Bolagets avser att genomföra det genom att presentera innovativa lösningar av Sydafrikas industriella bas.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
