Marknadsnyheter
Swedish Match meddelar planerad separation av sin cigarrverksamhet
Swedish Match meddelade idag avsikten att separera sin cigarrverksamhet via en avknoppning till aktieägarna och därmed helt och hållet lämna tillverkningen av röktobaksprodukter. Swedish Match har inlett förberedelser för en separation av cigarrverksamheten och en påföljande notering på en framstående aktiebörs i USA med ett slutgiltigt beslut om genomförande villkorat av sedvanliga överväganden. Separationen förväntas vara klar tidigast under andra halvåret 2022.
I mer än 20 år har Swedish Match varit en pionjär i transformationen av sin affärsmodell bort från röktobak som började med avyttringen av cigarettverksamheten 1999 och fortsatte med avyttringarna av verksamheterna för piptobak och premiumcigarrer samt maskintillverkade cigarrer utanför marknaden i USA. Efter att ha genomfört en grundlig strategisk översyn av koncernens verksamheter, markerar dagens tillkännagivande om den planerade separationen av cigarrverksamheten i USA nästa kapitel i denna transformation där rökfria produkter, såsom nikotinportioner och snus, kommer att spela en ledande roll för att bygga ett starkare Swedish Match i linje med samhällstrender. Den planerade separationen av cigarrverksamheten möjliggör ett ännu större fokus på att bygga Swedish Match närvaro inom den växande kategorin för moderna rökfria produkter, samtidigt som den ger möjligheter och större flexibilitet för den fristående cigarrverksamheten att genomföra sina egna strategiska planer för att skapa värde som ett självständigt företag. Som ett fristående företag kommer cigarrverksamheten, bland andra fördelar, kunna utforska ett bredare spektrum av tillväxtmöjligheter och optimera sin operativa modell och kapitalstruktur.
Swedish Match cigarrverksamhet är näst störst på marknaden för massmarknadscigarrer i USA1) med en marknadsandel mätt i volym om ca 23 procent och med starka positioner inom båda segmenten natural leaf och homogenized tobacco leaf (HTL). Sedan 2015 har volymerna ökat i genomsnitt med nästan 10 procent per år från drygt 1,2 miljarder cigarrer till drygt 1,9 miljarder cigarrer under 2020, drivet av kraftig tillväxt för natural leaf. Under samma period har intäkterna också ökat med i genomsnitt nästan 10 procent per år från 313 till 493 MUSD, medan rörelseresultatet har ökat med 54 procent till 195 MUSD. Under de första sex månaderna 2021, jämfört med samma period 2020, ökade försäljningen i lokal valuta med 25 procent till följd av förbättrade priser och tvåsiffrig volymtillväxt, och rörelseresultatet ökade med 44 procent.
Produktportföljen inom cigarrverksamheten inkluderar natural leaf-cigarrer med ikoniska varumärken såsom Garcia y Vega, Game och 1882 och HTL-varumärket White Owl som är välkänt över hela USA för sin kvalitet och sin långa historia. Portföljerna för både icke smaksatta och smaksatta cigarrer hör till de bredaste i branschen. Verksamheten har effektiv och modern tillverkning i både USA och på Dominikanska republiken.
Utöver cigarrverksamheten inkluderar Swedish Match produktsegmenten Rökfria produkter och Tändprodukter. För helåret 2020 redovisade produktsegmenten Rökfria produkter och Tändprodukter sammanlagda intäkter om 11 799 MSEK (10 115) och ett sammanlagt rörelseresultat om 5 364 MSEK (4 235). Räknat med oförändrade valutakurser ökade den sammanlagda försäljningen och rörelseresultatet för dessa segment med 21 respektive 32 procent för helåret 2020. För de första sex månaderna 2021 redovisade dessa segment sammanlagda intäkter om 6 404 MSEK (5 787) och ett sammanlagt rörelseresultat om 3 062 MSEK (2 574). Räknat med oförändrade valutakurser ökade den sammanlagda försäljningen och rörelseresultatet för dessa segment med 20 respektive 30 procent för sexmånadersperioden. Tillväxten drevs av den fortsatt starka utvecklingen för nikotinportioner. Det klart marknadsledande varumärket inom nikotinportioner i USA är ZYN som har haft en imponerande tillväxt med volymer överstigande 140 miljoner dosor under tolvmånadersperioden som slutade den 30 juni 2021.
Lars Dahlgren, verkställande direktör och koncernchef för Swedish Match säger: ”Detta tillkännagivande utgör ytterligare en milstolpe mot förverkligandet av vår ambition att bedriva en helt rökfri verksamhet med tydligt ledarskap inom produkter med lägre risk som inkluderar ZYN – det största varumärket för nikotinportioner i USA och globalt. Cigarrverksamheten fortsätter att utvecklas mycket väl. Dynamiken på marknaden är positiv, vilket vi tror kommer att göra cigarrverksamheten till ett attraktivt fristående företag med en balans mellan stark kassaflödesgenerering och attraktiv tillväxt. Det nya cigarrföretaget, med en oberoende och fokuserad strategisk agenda, kommer att kunna utforska ett bredare spektrum av tillväxtmöjligheter och kunna etablera effektiva och skräddarsydda operativa och legala strukturer utformade för långsiktigt värdeskapande. Med förbehåll för utvecklingen på kapitalmarknaden förväntar vi oss att den nya fristående cigarrverksamheten med sin starka kassaflödesprofil har möjlighet att kapitaliseras med en högre skuldsättning än vad som historiskt varit fallet för Swedish Match, vilket skulle skapa möjlighet för Swedish Match att, vid en separation, använda finansieringsintäkter för att ytterligare öka avkastningen till aktieägarna. Till dess att en separation är genomförd kommer Swedish Match fortsätta att drivas som ett företag med ”business as usual” för våra kunder och medarbetare.”
Swedish Match förväntar sig att slutföra den planerade separationen tidigast under andra halvåret 2022. Efter den planerade separationen av cigarrverksamheten till ett nytt fristående företag förväntar sig Swedish Match att ge kommersiellt och administrativt stöd till det fristående cigarrbolaget under en övergångsperiod. Slutförandet av den planerade separationen, de resulterande strukturerna och andra relaterade överväganden är föremål för slutgiltigt godkännande av styrelse och aktieägare, en grundlig översyn av marknadsvillkor och andra affärsvillkor, erforderlig dokumentation samt andra gängse godkännanden och konsultationer.
Goldman Sachs agerar exklusiv finansiell rådgivare till Swedish Match för den avsedda avknoppningen av cigarrverksamheten.
1) Baserat på data från MSA för distributörers leveranser till handeln av massmarknadscigarrer (exklusive little cigars).
___________
Kontakter:
Lars Dahlgren, President och Chief Executive Officer
Telefon 08 658 0441
Anders Larsson, Chief Financial Officer och Senior Vice President Group Finance
Telefon 010 139 3006
Emmett Harrison, Senior Vice President Investor Relations
Telefon 070 938 0173
___________
Denna information är sådan information som Swedish Match AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 14 september 2021 kl. 18.00 CET.
___________
Swedish Match utvecklar, tillverkar och säljer kvalitetsprodukter under marknadsledande varumärken inom produktsegmenten Rökfria produkter, Cigarrer och Tändprodukter. Tillverkning sker i sju länder och försäljningen är störst i USA och i Skandinavien. Koncernens globala nettoomsättning var 17 496 MSEK under tolvmånadersperioden som slutade den 30 juni 2021. Swedish Match aktie är noterad på Nasdaq Stockholm (SWMA).
Swedish Match vision är en värld utan cigaretter. Några välkända varumärken: General, ZYN, Longhorn, Game, Red Man, Fiat Lux och Cricket.
___________
Swedish Match AB (publ), 118 85 Stockholm
Besöksadress: Sveavägen 44, 8 tr. Telefon: 010 13 93 000
Organisationsnummer: 556015-0756
www.swedishmatch.com
Taggar:
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke