Marknadsnyheter
Victoria Park har tecknat samarbetsavtal med Kvinnornas Utvecklingsgrupp i Nyköping


Victoria Park utökar sitt bosociala engagemang och insatser för att lyfta bostadsområdet Brandkärr genom att teckna samarbetsavtal med Kvinnornas Utvecklingsgrupp i Nyköping.
I början av juni tecknade Victoria Park samarbetsavtal med Kvinnornas Utvecklingsgrupp i Nyköping. Föreningen arbetar för att kvinnor med utländsk bakgrund ska bli mer självständiga och integreras i samhället och för att motverka utanförskap.
– Kvinnoföreningens arbete för Brandkärr är mycket betydande och positivt för områdets utveckling. Genom samarbetet vill vi bidra till att stärka både tryggheten och integrationen i bostadsområdet. Vi har sedan tidigare mycket god kontakt med föreningen och ser fram nu emot att fördjupa samarbetet, berättar Kristin Ädel, områdeschef för Victoria Park i Nyköping.
Kvinnornas Utvecklingsgrupp kommer bidra med att sprida information till våra hyresgäster, där vi idag upplever att informationen inte alltid når fram, via sitt stora och etablerade nätverk. De kommer även att tillföra en viktig roll för att öka antalet deltagande kvinnor på våra hyresgästaktiviteter i Nyköping, som exempelvis områdesdagar, städdagar och nattvandringar.
– I och med vårt samarbete med Victoria Park kommer vi att synas mer i Brandkärr. Fler kvinnor får chansen att träffas, lära känna varandra och träna på att prata svenska. Vi kan bidra till ett tryggare område genom att till exempel vara med på nattvandring tillsammans med Victoria Park, berättar Halimo Hassan, ordförande i Kvinnornas Utvecklingsgrupp.
För ytterligare information, kontakta
Kristin Ädel, områdeschef Victoria Park i Nyköping, 076 017 94 36, kristin.adel@victoriapark.se
Halimo Hassan, ordförande Kvinnornas Utvecklingsgrupp, 0704983794, Halimo44@hotmail.com
Kort om Victoria Park
Victoria Park utvecklar attraktiva bostadsområden i landets tillväxtstäder. I vår hållbara förvaltning rustar vi upp och renoverar på lång sikt samtidigt som vi bygger fler bostäder, men framförallt investerar vi i relationer med boende och samverkar med viktiga samhällsaktörer – för att göra skillnad. För oss handlar det inte bara om hus, utan minst lika mycket om människor, samhälle och miljö.
I Nyköping äger, förvaltar och utvecklar vi bostadsområden med över 600 lägenheter. Idag finns vi i 14 städer med 17 000 lägenheter. Och vi växer. www.victoriapark.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke