Connect with us

Marknadsnyheter

#21-31 Information rörande utdelning av vederlagsfria teckningsoptioner i Hästkällaren Rid Trav & Western AB

Published

on

Den extra bolagsstämman den 18 februari 2021 i Hästkällaren Rid Trav & Western AB (Hästkällaren) beslutade i enlighet med styrelsens förslag om emission av teckningsoptioner av serie TO 1 2021 (TO1B) att tilldelas befintliga aktieägare i bolaget. Avstämningsdag är måndagen den 29 mars 2021. Sista dag för handel i Bolagets aktie inklusive rätt att erhålla TO1B är torsdagen den 25 mars 2021. Första dag för handel exklusive rätt att erhålla TO1B är fredagen den 26 mars 2021.

Villkor i korthet för teckningsoptionen
En (1) TO1B tilldelas för varje fyra (4) aktier som innehas på avstämningsdagen. Eventuell avrundning sker nedåt. En TO1B berättigar innehavaren till teckning av en (1) B-aktie i Bolaget till en teckningskurs om 7,20 kronor per B-aktie. Teckning av B-aktier i Bolaget med stöd av TO1B kan äga rum under perioden från och med den 12 maj 2021 till och med 26 maj 2021, samt från och med 6 december 2021 till och med 20 december 2021.
Teckningsoptionerna kommer att tas upp till handel på på NGM Nordic SME. Första handelsdag kommer att meddelas i separat börsmeddelande så snart datum är fastställt.

Information om berört instrument:
Listningsnamn: Hästkällaren B
Kortnamn: HSTK B
ISIN-kod: SE0012569853
CFI-kod: ESVUFR
FISN: HASTKALLAR/SH B
Instrument-ID: 5CKK

Med vänlig hälsning
Nordic Growth Market NGM AB

Frågor rörande detta meddelande kan ställas till marknadsovervakningen@ngm.se alternativt 08-566 390 55

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys