Connect with us

Marknadsnyheter

8,3 MSEK till hund- och kattforskning

Published

on

Agria och SKK forskningsfond fördelar 8, 3 MSEK till fem nya forskningsprojekt samt åtta förlängda projekt för 2025.  Viktiga områden som virus som orsakar hjärninflammation hos hundar och människor, antibiotikaresistens samt smärtlindring vid katters kejsarsnitt kommer att belysas. Av de nya projekten kommer tre att utföras vid Sveriges lantbruksuniversitet medan två av forskarna hör hemma vid Köpenhamns universitetet.

– Att motarbeta risken att människor smittas med allvarliga sjukdomar via sina husdjur och antibiotikaresistens står högt på samhällets agenda. Jag är stolt över att vi kan bidra till att skapa mer kunskap om viktiga områden för fler friska djur och som samtidigt gynnar humanhälsan, säger David Haak, vd i Agria.

Agria och SKK forskningsfond ska främja forskning om sällskapsdjur inom områden som veterinärmedicin, genetik och etologi. Den kan även stötta projekt relaterade till sällskapsdjurens psykiska, sociala och ekonomiska betydelse för människan och samhället.

– Vi är stolta över att kunna göra en insats för forskningen kring hundhälsa och hundvälfärd i Sverige i samarbete med Agria. Att utveckla kunskapen kring hundars hälsa och mentalitet är något som alltid står högt upp på vår agenda, säger Kees de Jong, vd för Svenska Kennelklubben.

De fem nya forskningsprojekten för 2025 är:

  • Infektion och antibiotikaresistens vid hornhinnesår hos sällskapsdjur i Sverige
    Lena Ström, SLU, Sverige, 3-årigt projekt

Syftet är att kartlägga vilka bakterier som orsakar smärtsam och synhotande infektiös ulcerativ keratit (infektion i hornhinnesår) hos hund, katt och kanin.

  • Encefalit hos hund – orsaker och sjukdomsmönster i den svenska hundpopulationen
    Cecilia Ley, SLU, Sverige, 3-årigt projekt

Syftet med projektet är att utöka vår kunskap om virusinducerade sjukdomar i centrala nervsystemet (CNS) hos hundar och att identifiera vanliga sjukdomsmönster vid encefalit (hjärninflammation) hos hundar och människor.

  • Smärtbehandling av honkatter vid kejsarsnitt och laktation 
    Anneli Rydén, SLU, Sverige, 3-årigt projekt

Projektet syftar till att förbättra djurvälfärden för honkatter vid kejsarsnitt och laktation genom att identifiera effektiva och säkra smärtlindringsmetoder till kattmamman som i låg grad påverkar kattungarna.

  • Det genetiska avtrycket av höftledsdysplasi och vikt hos hundar
    Maja Arendt, Köpenhamns universitet, Danmark, 2-årigt projekt.

Forskningsprojekt syftar till att utföra en djupgående analys av genetiska riskfaktorer associerade med utvecklingen av höftledsdysplasi hos hundar.

  • Effekten av hundens personlighetsbedömning på ägares attityder och beteende
    Roi Mandel Biefer, Köpenhamns universitetet, Danmark, 1-årigt projekt.

Projektet syftar till att undersöka hur hundägare drar nytta av hundens mentalitetsbedömningar. Först studeras hur väl ägare förutsäger sin hunds beteende, och identifiera områden där ägare behöver mer information.

Se bifogad pdf för mer info om de utvalda forskarprojekten. 

Agrias forskningsfond – stödjer forskning om djurens hälsa – Agria Djurförsäkring

Hund | Agria och SKK Forskningsfond

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys