Marknadsnyheter
XPENG visar upp den flygande bilen X2 och nya XPENG P5 på eCar Expo


- XPENG deltar på eCar Expo i Stockholm den 29 april till 1 maj, med flygande bilen XPENG X2 och smarta elbilarna XPENG P5 och P7
- Detta är första gången XPENG X2 visas på en utställning i Europa
- XPENG P5, en smart familjesedan, finns nu tillgänglig för onlinebokning på XPENG svenska webbplats
Elbilstillverkaren XPENG närvarar på eCar Expo i Friends Arena den 29 april-1 maj 2022. Under dagarna kommer världens första kommersiella flygande bil, XPENG X2, visas upp för den svenska allmänheten. Det är första gången som XPENG X2 visas upp i Sverige. I XPENGs monter finns även modellerna XPENG P5 och XPENG P7.
Närvaron på eCar Expo är nästa steg för XPENG i Europa. Sedan etableringen i november har elbilstillverkaren bland annat öppnat XPENG Experience Store, ingått ett samarbetsavtal med Bilia och meddelat att XPENG P5 blir den första modellen i Sverige.
Flygande bilar en hållbar lösning för framtidens transporter
Flygande bilar har sedan länge använts för att beskriva hur framtiden kan se ut. XPENG AEROHT är det största flygbilsföretaget i Asien och även ett dotterbolag till XPENG. Det är dedikerat till att producera den säkraste, intelligenta flygande bilen för privat bruk. På eCar Expo kommer XPENG för första gången att visa upp XPENG X2 på en utställning i Europa.
– Innovation och utveckling inom mobilitet går snabbt framåt. För 10 år sedan var det nästan otänkbart att köra elbil. Idag kan det tyckas omöjligt att flyga med sin bil. Om ingen bygger framtiden är det fortfarande svårt att föreställa sig. På XPENG har vi länge arbetat med en intelligent, elektrisk flygande bil – och vi är väldigt glada över att äntligen kunna visa upp X2:an i Sverige och Europa, säger Elvis Cheng, Managing Director of Nordic Region, XPENG.
– X2 är en tvåsitsig eVTOL (elektrisk vertikal start och landning) flygande bil. Den är utrustad med ett intelligent flygkontrollsystem och autonom flygförmåga. X2, som den femte generationens flygande bil i företaget, är den senaste generationen av flygande bilar som utvecklats oberoende, av XPENG AEROHT. Men en än mer spännande produkt är den sjätte generationens flygande bil, som både kan köra på vägar och flyga. Den kan enkelt växla mellan kör- och flygläge. Det kommer att gå i massproduktion och levereras till kunder 2024, säger He Xiaopeng, styrelseordförande för XPENG.
– Eftersom Europa är en av våra viktiga marknader överväger vi att lansera vår senaste produktinformation i Europa först. Och vi ser fram emot att ha vår första testflygning i Europa inom en snar framtid, säger Zhao Deli, grundare och vd för XPENG AEROHT.
Att Sverige är ett av världens mest innovativa länder, enligt Global Innovation Index, gör det intressant för XPENG AEROHT att utforska möjligheten att testa XPENG X2 på Skellefteå Flygplats.
– Det behövs initiativ som dessa. Den innovativa anda som XPENG utvecklade X2:an i, går hand i hand med vår framtidstanke. Om allt går som det ska hoppas vi att Skellefteå Flygplats blir en inkörsport för flygande elbilar. Inte bara i Sverige, utan i hela världen, säger Henrik Littorin, projektledare ELIS-programmet på Skellefteå flygplats.
XPENG P5: specifikationer och förväntat utgångspris
Förutom avtäckningen av XPENG X2 kommer båda el-sedanerna, XPENG P5 och XPENG P7, att visas på eCar Expo. Onlinebokningen av XPENG P5 är nu tillgänglig på XPENGs lokala webbplats (heyxpeng.com/se).
Med LED-strålkastare och fullbreddsbaklyktor har XPENG P5 ett modernt utseende med ljusare och mer kraftfull belysning. XPENG P5 levererar upp till 465 km WLTP-räckvidd på en enda laddning, som drivs av dess 66 kWh-batteri. Med CCS2-laddningsmöjligheter kan XPENG P5 laddas på ett stort antal platser i Europa.
Bilen har en rymlig interiör med mjuka material för ett premiumutseende och känsla, kompletterat med ergonomiska säten som ger optimal komfort för förare och passagerare. XPENG P5 har även ett stort panoramasoltak med elektriskt solskydd, ett avancerat surroundljudsystem, brusreduceringsteknik och Xfreebreath luftreningssystem, vilket gör det till det optimala valet för en bekväm och hälsosam resa.
XPENG P5 använder ett Advanced Driver Assistance System, XPILOT 2.5, och operativsystemet Xmart OS i bilen. Båda systemen kan förbättras med OTA-uppdateringar. XPILOT 2.5 använder 5 högupplösta millimetervågsradar, 12 ultraljudsvågssensorer, 4 körkameror och 9 högupplösta kameror för att stödja funktionerna XPILOT Driving, XPILOT Parking och XPILOT Safety.
Ytterligare information om XPENG P5 finns i bilagan ”Specifikationer XPENG P5”.
Det förväntade utgångspriset för XPENG P5 är 550 000 kronor.
För mer information vänligen kontakta:
Veronica Nilsson, PR-chef, XPENG Sverige
veronica.nilsson@xiaopeng.com
+46 70 164 78 61
Alexandra Österplan, Director Government Relations & Public Affairs Sweden
alexandra.osterplan@xiaopeng.com
+46 70 693 47 51
Om XPENG
XPENG är ett ledande teknikföretag som designar, utvecklar, tillverkar och marknadsför smarta mobilitetslösningar. Vi utforskar mångfalden av rörlighet genom våra dotterbolag, inklusive elfordon (EV), elektriska flygplan för vertikal start och landning (eVTOL) och robotik. Vi är fokuserade på att skapa en framtid för mobilitet, som använder eftertänksam och empatisk intelligens för att förbättra upplevelsen för förare överallt.
XPENG är involverat i FoU, där över 40 % av våra anställda arbetar inom FoU-relaterade områden som hjälper till att utveckla vår växande produktportfölj. Företaget har skapat ett ”full-stack Advanced Driver Assistance System” (XPILOT), såväl som ett smart operativsystem (Xmart OS) för en förbättrad upplevelse i bilen, och XPENG har utvecklat ett kärnsystem för fordon för förbättrade köregenskaper, inklusive drivlinor och avancerad elektronisk arkitektur.
XPENG har sitt huvudkontor i Guangzhou, Kina med multiregionala kontor i Peking, Shanghai, Shenzhen, Silicon Valley och San Diego. 2021 etablerade XPENG sitt europeiska huvudkontor i Amsterdam, tillsammans med andra dedikerade kontor i Danmark, Tyskland, Norge och Sverige. XPENGs elbilar tillverkas i den helägda fabriken i Zhaoqing, Kina. För att ytterligare utöka vår produktionskapacitet är två nya självvägda, smarta tillverkningsbaser för elbilar i Guangzhou och Wuhan under uppbyggnad. För mer information om XPENG och vår produkttillgänglighet i Sverige, besök vår hemsida: heyxpeng.com/se
Om XPENG AEROHT
XPENG AEROHT etablerades av Zhao Deli 2013. 2020 investerade He Xiaopeng och Xpeng Motors tillsammans och höll i etableringen av XPENG AEROHT, som är dedikerad till att producera den säkraste intelligenta elektriska flygbilen. XPENG AEROHT har sitt huvudkontor i Guangzhou och har inrättat FoU-center för flygande bilar i Shenzhen, Shanghai, etc., flygtestbaser i Guangzhou.
Vi har ett team av högteknologiska FoU-talanger inom flera områden såsom omfattande flygelektronik, flygtest, luftvärdighet, säkerhet, strukturell mekanik, industriell design, inbyggda system, etc. Vi har erfarenhet av att utveckla och testa obemannade flygsystem. Nu har vi nästan 700 anställda, där över 85 % är FoU-personal (över hälften av dem har magisterexamen eller doktorsexamen). I slutet av 2022 kommer våra teammedlemmar att överstiga 1 000.
XPENG AEROHT är grundaren av standarderna för Kinas nya flygande bil. Vi har genomfört mer än 15 000 flygtester. Dessutom vann det raffinerade utseendet på våra produkter den högsta nivån av industridesignpriser som Red Dot Award, IF Award och IDEA Design Award, etc.
2021 samlade XPENG AEROHT in 500+ miljoner USD i serie A-finansiering, vilket är den största engångsfinansieringen av flygfordonssektorn på låg höjd i Asien. Vid den tiden valdes den i 2021 Global Unicorn-listan och vann titeln Guangzhou Unicorn Enterprise. Värderingen av XPENG AEROHT nådde 1,5 miljarder USD.
ELIS-program på Skellefteå Airport
Skellefteå Airport, Skellefteå Kraft, Northvolt, Skellefteå Science City och EIT InnoEnergy har etablerat utvecklingsprogrammet ELIS. Visionen är att Skellefteå i brett samarbete med partners ska bli ett ledande nav i test, utveckling och kommersialisering av elektrifierade flygtransporter för människor och varor i och utanför Sverige. En rad initiativ pågår nu inom programmet och ett av projekten är att skapa en testbana för eVTOL mellan flygplatsen och Northvolt One – det blir ett av de första i världen.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
-
Analys från DailyFX9 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter6 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke