Marknadsnyheter
BioGaia AB Delårsredogörelse – januari – juni 2022
Andra KVARTALET 2022
- Nettoomsättningen uppgick till 288,1 (203,1) miljoner kronor, en ökning med 85,0 miljoner kronor, 42 % (exklusive valutaeffekter 33 %) varav förvärvet av Nutraceutics stod för en ökning med 13,6 miljoner kronor (7 %). Den organiska tillväxten var 26 %.
- Nettoomsättningen avseende segmentet Barnhälsa uppgick till 232,7 (161,1) miljoner kronor, en ökning med 44 % (exklusive valutaffekter 34 %).
- Nettoomsättningen avseende segmentet Vuxenhälsa uppgick till 54,2 (40,9) miljoner kronor, en ökning med 33 % (exklusive valutaffekter 24 %).
- Rörelsekostnaderna uppgick till 104,6 (81,6) miljoner kronor, en ökning med 23,0 miljoner kronor (28 %), varav förvärvet av Nutraceutics stod för en ökning med 22,3 miljoner kronor (27 %). I rörelsekostnaderna ingick dels kostnader för utvärdering av förvärvsobjekt om 0,3 (0,0) miljoner kronor, dels återföring av tidigare gjord nedskrivning av nyttjanderättstillgång kopplat till hyreskontrakt för lokaler -1,7 (0,0) miljoner kronor. Exklusive dessa poster uppgick rörelsekostnaderna till 106,0 (81,6) miljoner kronor, en ökning med 30 %.
- Rörelseresultatet ökade med 46 % till 101,3 (69,2) miljoner kronor, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 35 % (34 %).
- Resultat efter skatt uppgick till 78,5 (54,7) miljoner kronor, en ökning med 44 %.
- Resultat per aktie uppgick till 0,78 (0,54) kronor före och efter utspädning.2)
- Kassaflödet uppgick till -224,9 (-16,2) miljoner kronor. I kassaflödet ingår utdelning på 301,3 (68,9) miljoner kronor.
- Likvida medel uppgick den 30 juni 2022 till 1 356,3 (1 468,9 per 30 juni 2021) miljoner kronor.
Väsentliga händelser andra kvartalet 2022
Den 25 april meddelade BioGaia att resultatet för första kvartalet översteg marknadens förväntningar.
Den 6 maj beslutade BioGaias årsstämma om uppdelning av bolagets aktier (split) varigenom varje aktie, oavsett serie, delas upp i fem nya aktier.
Den 17 maj meddelade BioGaia att man från och med 2023 kommer sälja sina produkter i egen regi i Kanada. Den 31 maj meddelade BioGaia att antalet aktier och röster i BioGaia har under maj månad ökat till följd av den uppdelning av bolagets aktier som beslutades vid BioGaias årsstämma den 6 maj 2022.
Den 8 juni meddelade BioGaia att man har utökat sitt samarbete med Grace International, vilket ger företaget exklusiva rättigheter att marknadsföra och sälja BioGaias probiotiska droppar för spädbarn i Sydkorea.
FÖRSTA HALVÅRET 2022
- Nettoomsättningen uppgick till 571,9 (405,1) miljoner kronor, en ökning med 166,8 miljoner kronor 41 % (exklusive valutaeffekter 32 %) varav förvärvet av Nutraceutics stod för en ökning med 29,4 miljoner kronor (7 %). Den organiska tillväxten var 25 %.
- Nettoomsättningen avseende segmentet Barnhälsa uppgick till 455,2 (322,8) miljoner kronor, en ökning med 41 % (exklusive valutaffekter 32 %).
- Nettoomsättningen avseende segmentet Vuxenhälsa uppgick till 115,0 (79,6) miljoner kronor, en ökning med 44 % (exklusive valutaffekter 35 %).
- Rörelsekostnaderna uppgick till 211,6 (162,6) miljoner kronor, en ökning med 49,0 miljoner kronor (30 %), varav förvärvet av Nutraceutics stod för en ökning med 43,3 miljoner kronor (27%).
- I rörelsekostnaderna ingick dels kostnader för utvärdering av förvärvsobjekt om 1,1 (2,5) miljoner kronor, dels kostnader för omstrukturering (rörande personal) om 3,9 (2,4) miljoner kronor samt återföring av tidigare gjord nedskrivning av nyttjanderättstillgång kopplat till hyreskontrakt för lokaler om -1,7 (5,1) miljoner kronor. Exklusive dessa poster uppgick rörelsekostnaderna till 208,3 (152,6) miljoner kronor, en ökning med 37 %.
- Rörelseresultatet ökade med 47 % till 196,6 (133,5) miljoner kronor, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 34 % (33 %).
- Resultat efter skatt uppgick till 154,8 (105,1) miljoner kronor, en ökning med 47 %.
- Resultat per aktie uppgick till 1,53 (1,04) kronor före och efter utspädning.2)
- Kassaflödet uppgick till -139,1 (1,1) miljoner kronor. I kassaflödet ingår utdelning på 301,3 (68,9) miljoner kronor.
Väsentliga händelser efter andra kvartalets utgång
Den 1 juli meddelade BioGaia att man lanserat BioGaia Pharax i USA. BioGaia Pharax, avser stärka immunförsvaret och främja hälsan i de övre luftvägarna hos barn.
Den 14 juli meddelade BioGaia att resultatet för det andra kvartalet överstiger marknadens förväntningar.
VD HAR ORDET
Efter ett mycket starkt första kvartal är det glädjande att kunna presentera ytterligare ett mycket starkt kvartal med en försäljning som ökar med +42 % och en rörelsemarginal på 35 % tack vare god kostnadskontroll.
Bakom denna framgång ligger återhämtningen i Europa, EMEA växte med 86 %, där BioGaia historiskt sett hade sitt starkaste fäste. På marknader som Italien eller Spanien, där vi mestadels marknadsför till läkare och apotek, har vi tresiffrig försäljningsökning. Med ökat resande och en återgång till ett mer normalt sätt att leva ökar också risken för sjukdom och ett behov av probiotika tillsammans med antibiotika, vilket för konsumenter tillbaka till läkare och apotek. Vår omni-kanalstrategi ger också resultat både genom våra egna e-handelslösningar såsom i Storbritannien och Sverige, där andelen prenumerationer är högre än förväntat, och av vår pragmatiska inställning till marknadsplatser. Genom att komplettera vår notering på Amazon Sverige och Storbritannien, är vi nu listade på Amazon Tyskland tillsammans med vår partner Infectopharm. Denna kommersiella hybridlösning är den bästa av de två världar; vi drar nytta av vår distributörs expertis inom medicinsk marknadsföring och vår konsumentexpertis inom digital försäljning.
I Americas, som växte med 21 %, fortsätter BioGaia USA att imponera med sin kompetens inom både medicinsk marknadsföring och konsumentmarknadsföring, vilket förklarar framgången bakom den senaste lanseringen av Prodentis Kids som båda rekommenderas av barnläkare och tandläkare och är allmänt tillgänglig med bra recensioner på marknadsplatser. BioGaia USAs försäljning under kvartalet minskade något framförallt beroende på tuffa jämförelsesiffror. Under det andra kvartalet 2021 påverkades Nutraceutics (numera BioGaia USA) försäljning positivt av kampanjer. Tillsammans med BioGaia USA organiserar vi öppningen av BioGaia Canada i januari 2023 för att komplettera täckningen av Nordamerika. Latinamerika ligger kvar i det tvåsiffriga ökningsintervallet drivet av utmärkt arbete gentemot HCP i Colombia, Peru och Chile och att vår lansering i Argentina är mer framgångsrik än förväntat.
Sist men inte minst möter APAC, med en tillväxt på 16 %, våra förväntningar, där nästan alla våra marknader presterar väl, speciellt våra omni-kanalmästare i regionen; Sydkorea och Indonesien. Vi ser till och med några tecken på återhämtning i Kina med logistik som fungerar bättre och städer som öppnar igen efter strikta Covid-restriktioner. Japan kämpar på med tandläkarmottagningarna som påverkas negativt av covid-19 men kompenserar förlorad försäljning från tandläkarmottagningar genom e-handelslösningar och direktförsäljning.
Den makroekonomiska situationen (inflation, störningar i logistikkedjan, pandemi och krig) tvingar oss att förbli försiktiga eftersom påverkan på disponibla inkomster inte bör ignoreras. Vi emellertid övertygade om att konsumenterna kommer att fortsätta fokusera på sin hälsa och probiotikakategorin kommer att visa motståndskraft.
Det gläder mig också att få fortsatt bekräftelse på den starka uppslutningen kring vår reviderade strategi, internt och med våra distributionskanaler, som kombinerar vetenskap och brand marketing. Vi arbetar hårt för att uppnå vårt mål att bli världens bästa probiotika varumärke.
Isabelle Ducellier
Verkställande direktör och koncernchef BioGaia
22 juli 2022
Telefonkonferens: Investerare, analytiker och media inbjuds att delta i telefonkonferens angående delårsrapporten som kommer att hållas idag 22 juli 2022 kl. 9:30 med vd Isabelle Ducellier och CFO Alexander Kotsinas. Mer information om telefonkonferensen finns här: https://financialhearings.com/event/43469
Denna information är sådan som BioGaia är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2022-07-22 08:00 CET.
För mer information
Isabelle Ducellier, vd och koncernchef: 08-555 293 00
Alexander Kotsinas, vice vd: 08-555 293 00
BioGaia är ett svenskt världsledande probiotikaföretag som legat i frontlinjen inom mikrobiomforskningen i mer än 30 år. BioGaia utvecklar, marknadsför och säljer probiotiska produkter med dokumenterade hälsofördelar. Hittills har över 200 artiklar om kliniska studier med BioGaias probiotiska stammar publicerats. Produkterna säljs av nutritions- och läkemedelsbolag i drygt 100 länder. Moderbolaget BioGaia ABs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, segmentet för medelstora bolag. biogaia.com
Taggar:
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke