Marknadsnyheter
Pressinbjudan – Klimatseminariet 21 september
Klimatseminariet är ett samarbete mellan Länsförsäkringar Jämtland, Region Jämtland Härjedalen, Länsstyrelsen Jämtlands län och Östersunds kommun. I år är programmet än mer högaktuellt och bland talarna finns Emma Frans, Åsa Domeij, Gabriel Wikström, Jytte Guteland och Erika Bjärström med flera.
I riksdagsvalets svallvågor ligger fokus på klimatledarskap och cirkulär ekonomi. Klimatseminariet arrangeras i år för tjugonde året i rad och är en del i arbetet med Agenda 2030 och de globala målen för hållbar utveckling. De övergripande klimatmålen för Jämtlands län är att vara en fossilbränslefri region år 2030 och att utsläppen av växthusgaser ska minska med minst 10 % per år under perioden 2020 – 2030.
När: Onsdag 21 september 08:30 – 16:15
Var: Storsjöteatern, Stortorget 7 i Östersund
Vad: Högaktuellt klimatseminarium där media är varmt välkomna att delta. Seminariets talare kommer i mån av tid svara på frågor i Storsjöteaterns foajé efter deras föreläsning.
Transport: Till Östersund kan man ta flyget och tåg. Vi ser helst att deltagare tar tåget men har förståelse för att det inte alltid är möjligt. Från Östersunds centralstation är det gångavstånd till Storsjöteatern. Från flyget tar man sig till Östersund med taxi eller flygbuss.
Boende: Det finns gott om centralt belägna hotell. Clarion Grand Östersund ligger inom två minuter från Storsjöteatern.
Anmälan: Mejla gärna pressansvarig på Länsförsäkringar Jämtland vid tänkt närvaro. Kontaktuppgifter nedan.
Program: Fullständigt program hittar du här
Om man inte kan vara på plats: Vi livesänder Klimatseminariet men vi har inte eller begränsad möjlighet att ta frågor via livesändningen. Här ser du Klimatseminariet.
Kontakt:
Krister Holm
Pressansvarig Länsförsäkringar Jämtland
krister.holm@lfz.se
070 – 227 59 94
Länsförsäkringar Jämtland är ett lokalt bank- och försäkringsbolag. Vi är också kundägda. Det innebär att våra förpliktelser i första hand är mot alla fantastiska människor som bor i Jämtland och Härjedalen men också skogen, fjällen och staden. Vår livsmiljö. Med de andra länsbolagen äger vi Länsförsäkringar AB och delar kända varumärken som Agria, Wasa Kredit och Länsförsäkringar Fastighetsförmedling. Tillsammans hjälper vi våra kunder med allt inom bank, försäkring och pension.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
