Connect with us

Marknadsnyheter

Hållbarhet i fokus när Peab Asfalt vässar organisationen

Published

on

Peab Asfalt anställer Jenny-Ann Östlund som utvecklingschef och förstärker därmed teknikavdelningen. En central del av hennes roll är att driva framåt utvecklingen av nya innovativa och hållbara asfaltsprodukter produkter.

– Jag ser fram emot att tillsammans med min grupp bidra till att Peab utvecklar och tillverkar asfalt av bästa kvalitet med så liten klimatpåverkan som möjligt, säger Jenny-Ann Östlund.

Peab Asfalts nya utvecklingschef har tidigare doktorerat i kemiteknik på Chalmers med fokus på ytkemi och har erfarenhet av teknisk support och forskning både i Sverige och i England.

Under de senaste åren har Jenny-Ann bland annat ansvarat för teknikgrupper och arbetat med produktutveckling. På Peab Asfalt kommer hon att bygga kunskap runt de material som används vid tillverkningen och arbeta med utveckling av asfaltprodukter.

– En del i arbetet är att förstå hur vi kan göra produkter mer hållbara, då det är bättre för klimatet. Vi ska utveckla produkter för framtiden och samtidigt få produktionen att fungera så smidigt som möjligt. Vi vill ta fram produkter som är lätta att tillverka och fyller en funktion som är efterfrågad på marknaden, säger Jenny-Ann Östlund.

Peab Asfalt är stolta över att redan idag tillverka ECO-Asfalt, som minskar klimatavtrycket och sparar naturresurser, utan att påverka slutproduktens egenskaper. Utvecklingen pågår ständigt för att ta fram nya asfaltsprodukter som ytterligare minskar klimatpåverkan.

– Jenny-Ann är en välkommen och efterlängtad del i vårt team. Med hennes kompetens och erfarenhet står vi nu väl rustade för de utmaningar som både dagen och morgondagen bär med sig, säger Ola Mårtensson, chef för Peab Asfalts teknikavdelning.

För mer information kontakta Ola Mårtensson, regionchef teknik, 0733-37 66 20, ola.martensson@peab.se eller Henrik Nordell, kommunikation, 0725-33 77 70, henrik.nordell@swerock.se.

Peab Asfalts är ett av Nordens största specialiserade beläggningsföretag med tillverkning och utläggning av varm, halvvarm och kall asfalt. Vi erbjuder även tankbeläggning samt fräsning av vägar. Peab Asfalt bedrivs i Sverige, Norge, Danmark och Finland och har cirka 2000 anställda. Peab Asfalt ingår i Peabkoncernen.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys