Marknadsnyheter
Adam Dahlin går in som delägare i The Book Affair

Under 2022 går Adam Dahlin in som ny delägare och tillträder som förlagchef på bokförlaget The Book Affair. De båda grundarna Alexandra Torstendahl, vd, och Alexandra Lidén, litterär chef, har sett sin verksamhet växa kraftigt under 2021. Rekryteringen är nästa stora viktiga pusselbit för bolagets expansion på marknaden.
– I rollen som förläggare och förlagschef har Adam Dahlin framgångsrikt arbetat med att utveckla både skön- och facklitteratur såväl som de digitala formaten under lång tid. Tillsammans med Adam kommer vi att kunna bredda vårt erbjudande och nå helt nya höjder. Vi är så glada över att få välkomna honom till vårt team, säger Alexandra Torstendahl, vd för The Book Affair.
– Efter närmare tjugo fantastiska år på Bonnierförlagen där jag har varit med och utvecklat Bokförlaget Forum till ett av bokbranschens största och mest lönsamma förlag, är jag redo att ta mig an nya utmaningar. The Book Affair erbjuder mig både en möjlighet att fortsätta utveckla och utmana mig själv men också bokbranschen i stort. Deras affärsmodell är nytänkande och deras driv är imponerande och jag ser fram emot att kunna bidra med mitt perspektiv och min kunskap i verksamheten, säger Adam Dahlin, tillträdande förlagschef på The Book Affair.
The Book Affair grundades 2018 och har sedan starten gett ut ett fyrtiotal böcker inom främst illustrerad facklitteratur, sakprosa och memoarer. Förlaget har sett både sin omsättning, lönsamhet och tillströmning av etablerade författare öka kraftigt under 2021 och bolagets mål framgent är att ta ytterligare marknadsandelar via en växande skönlitterär utgivning samt satsning på de digitala formaten. Förlaget nischar in sig på entreprenöriella författare och deras moderna författaravtal lyfts ofta i förlagets kommunikation som en del av förlagets unika affär som erbjuds marknaden.
– Vi ser tydligt hur författarstjärnor med kraft att nå ut direkt till slutkonsumenten med sitt innehåll har mycket att tjäna på att välja The Book Affairs förlagsmodell. Vi ser också att fler och fler författare förstår möjligheterna med och vikten av att äga sina rättigheter och få kontroll över sitt varumärke fullt ut och i alla format. Musikbranschen var tidig med detta och vi vill utmana och utveckla bokbranschen i samma riktning och kommer alltid att stå på författarnas sida. Med Adam i vårt team kommer vi nu att kunna göra detta med ännu större kraft, säger Alexandra Lidén, litterär chef på The Book Affair.
För mer information, vänligen kontakta:
Alexandra Torstendahl, e-post: alexandra.torstendahl@thebookaffair.se
tel: 070-875 41 56
Alexandra Lidén, e-post: alexandra.liden@thebookaffair.se
tel: 073-101 69 00
Läs mer på www.thebookaffair.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke