Marknadsnyheter
Aegirbio AB fortsätter sin förvärvsresa och förvärvar diagnostikbolaget Thyrolytics AB
Thyrolytics AB är ett diagnostikbolag som har en patenterad teknologi för att diagnostisera sköldkörtelrelaterade sjukdomar. Tanken är att man med ett enkelt test på en vårdcentral skall kunna avgöra om man är drabbad och i så fall vilken typ av problem man har. Vidare har Thyrolytics även en läkemedelskandidat som är början på Aegirbios ambition att jobba med samdiagnostik dvs både monetorering och läkemedel i kombination. Idag är Bolaget fokuserat på sköldkörtelrelaterade sjukdomar och genomför just nu klinisk validering av en test för Tyroidea Stimulerande Hormon (TSH) en markör för att se om sköldkörteln fungerar korrekt.
Thyrolytics kommer vidga Aegirbios erbjudande med en precis och unikt enkel testplattform. Aegirbio förvärvar Thyrolytics AB och förstärker därmed sitt erbjudande på marknaden för patientnära tester med ytterligare ett bolag med kompletterande teknologiplattform och produkter nära marknadsintroduktion.
Sjukdom i sköldkörteln drabbar cirka 10% av världens befolkning. Marknaden för tyroidearelaterade sjukdomar uppskattas till mellan 2,8 och 3,2 miljarder USD år 2025. I Sverige behandlas mer än 460 000 personer för detta. Thyrolytics kan med den enkla POC test som idag utvärderas på patientprover för registrering och lansering, diagnostisera och följa sköldkörtelns funktion. Med de tester inom samma sjukdomskategori som idag ligger i pipeline kommer Bolaget göra det möjligt att i hemmiljö även ställa in och följa sin behandling.
Parallellt med MagniaReader och engångstesten QDA kommer Thyrolytics enkla och handhållna instrument att kunna bredda både produktutbud och marknader för Aegirbio.
”Det är väldigt tillfredsställande att kunna presentera ytterligare ett förvärv i linje med Aegirbios strategi att erbjuda produkter som förenklar livet för människor med sjukdomar där konstant övervakning av sin behandling är viktig för behandlingens effekt men också för att undvika onödiga biverkningar och lidande. I Thyrolytics ser vi en spännande teknologi som vi vet är robust och precis och samtidigt kan produceras kostnadseffektivt. Två viktiga kriterier för att kunna ta testandet hela vägen till vårdcentraler och slutligen till patientens eget hem”, säger Martin Linde, VD för Aegirbio AB
”Vi har under våren träffat gruppen bakom Aegirbio och diskuterat hur vi eventuellt skulle kunna samarbeta och hur våra teknologier skulle kunna stärka respektive bolags produkterbjudande. Den diskussionen har lett till slutsatsen att Thyrolytics och Aegirbio har en gemensam analys vad gäller vikten av att erbjuda patienter och sjukvård verktyg för effektivare behandling. Att forma den framtiden i ett gemensamt Bolag känns därför både naturligt och spännande”. Säger Mohamad Takwa, CEO och huvudägare i Thyrolytics.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Anders Ingvarsson, SO Aegirbio AB
Epost: aingvarsson@aegirbio.com
Telefon: +46 706 791 878
Martin Linde, VD Aegirbio AB
Epost: mlinde@aegirbio.com
Telefon: +46 706 730 968
Om Aegirbio
Aegirbio är ett svenskt diagnostikföretag som via sin unika patenterade teknologiplattform erbjuder tester för att övervaka och optimera doseringen av biologiska läkemedel. Biologiska läkemedel är det segment inom läkemedelsindustrin där användningen växer snabbast – en fjärdedel av alla läkemedel förväntas vara biologiska under 2020. Samtidigt varierar läkemedelsnivåerna enormt (upp till 100 gånger) hos patienter som får standarddoser av biologiska läkemedel.
”One size fits all” resulterar i att patienter med låga läkemedelsnivåer inte svarar på behandlingen, medan överdrivna läkemedelsnivåer ökar risken för allvarliga biverkningar. Denna osäkerhet vid dosering leder i cirka 55% av fallen till över – eller underdosering, vilket resulterar i onödiga kostnader och bristfälliga resultat.
Bolagets tester för optimerad dosering av biologiska läkemedel kommer vara fokuserade på sjukdomar inom neurologi, autoimmuna sjukdomar samt cancer. Aegirbio har under första kvartalet 2020 inlett försäljning i USA av testet MoNATor för läkemedlet Tysabri, som används för behandling av den neurologiska sjukdomen Multipel Skleros (MS). Totalt har Aegirbio som mål att lansera fyra tester innan 2023. Diagnostisering kommer dels att erbjudas genom ett laboratorietest, dels till den patientnära marknaden som ett så kallat POC (”Point-of-care”) för test på sjukhus och vårdcentraler. I planen finns även PON (”Point-of-need”) test för hemmabruk.
För mer information, se Aegirbios hemsida www.aegirbio.com
Bolagets Certified Adviser är Eminova Fondkomission AB | 08-684 211 00 | info@eminova.se
Denna information är sådan information som Aegirbio AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 22 september 2020 kl. 14:45 CET.
Om Thyrolytics
Thyrolytics är ett svenskt bolag lokaliserat i Lund med fokus på s.k. patientnära tester. Bolaget har utvecklat och patenterat en egen teknologiplattform med elektrokemisk detektion av ex. hormonnivåer i blod. Thyrolytics är nära marknadsintroduktion av en test av Tyroideastimulerande hormon (TSH). Denna test skall följas av ytterligare POC tester för att möjliggöra effektivare inställning och uppföljning av dosering av de läkemedel som används vid sköldkörtel relaterad sjukdom.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke