Marknadsnyheter
Backaheden Fastighets AB halvårsrapport januari – juni 2021
Andra kvartalet april – juni 2021
- Hyresintäkterna uppgick till 10 401 tkr
- Driftnettot uppgick till 9 005 tkr, resulterande i en överskottsgrad på 86,58 procent
- Förvaltningsresultatet uppgick till 5 630 tkr
- Resultat efter skatt uppgick till 5 132 tkr motsvarande 1,60 kr per aktie
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -10 132 tkr
- Marknadsvärdet på fastighetsportföljen uppgick till 782 121 tkr
- Räntetäckningsgraden uppgick till 3,41 och belåningsgraden till 58,69 procent
- NRV uppgick till 100,07 kr per aktie
Halvåret januari – juni 2021
- Hyresintäkterna uppgick till 20 560 tkr
- Driftnettot uppgick till 16 906 tkr, resulterande i en överskottsgrad på 82,23 procent
- Förvaltningsresultatet uppgick till 9 842 tkr
- Resultat efter skatt uppgick till 9 196 tkr motsvarande 2,86 kr per aktie
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -43 013 tkr
- Marknadsvärdet på fastighetsportföljen uppgick till 782 121 tkr
- Räntetäckningsgraden uppgick till 3,01 och belåningsgraden till 58,69 procent
- NRV uppgick till 100,07 kr per aktie
Information
Informationen i detta pressmeddelande är sådan information som Backaheden Fastighets AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 31 augusti 2021.
För mer information gällande Backaheden Fastighets AB, vänligen besök www.backaheden.se och www.spotlightstockmarket.com
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ingeborg Magnusson, IR kontakt, Backaheden Fastighets AB (publ)
Telefon: +46 (0) 8 402 51 05
Ingeborg.magnusson@backaheden.se
Johan Åskogh, verkställande direktör, Backaheden Fastighets AB (publ)
Telefon: + 46 (0) 8 402 53 81
johan.askogh@paretosec.com
Backaheden Fastighets AB i korthet
Backaheden Fastighets AB har sedan december 2020 ägt och förvaltat logistikfastigheten Hede 3:122 i Kungsbacka. Största hyresgäst är Santa Maria som representerar cirka 82% av hyresintäkterna. Santa Maria är Europas största smaksättningsföretag med drygt 900 anställda och bolaget är en del av den familjeägda finska livsmedelskoncernen Paulig Group. Övriga hyresgäster inkluderar bland annat Region Halland, Kungsbacka Kommun och Erikshjälpen. Fastigheten omfattar totalt cirka 45 500 kvadratmeter uthyrningsbar area och har ett strategiskt geografiskt läge med närhet till Göteborgs hamn och motorvägsnätet.
Bolaget förvaltas av Pareto Business Management AB. Bolagets aktier handlas på Spotlight Stockmarket sedan 2 februari 2021.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke