Connect with us

Marknadsnyheter

Bravida förvärvar bolaget Electrosec Elteknik i Östergötland AB och stärker sin position inom el

Published

on

Bravida förvärvar bolaget Electrosec Elteknik i Östergötland AB och stärker därmed sin position inom el i Östergötland. Bolaget omsätter cirka 25 miljoner kronor och har 10 anställda.

Electrosec Elteknik grundades 2010 av Anders Dalhammer och Kalle Andersson. De verkar idag inom el-service och el-entreprenader. Huvudkontoret ligger i Linköping och de är även verksamma i Motala och Borensberg. Bolaget har kunder som bland annat Polismyndigheten, mindre och större byggnadsentreprenörer samt ett flertal större lantbrukare.

– Genom förvärvet får vi ett stärkt erbjudande inom el i Linköping. Electrosec Elteknik har medarbetare med stor kompetens och vi kan nu nå ut till ett flertal nya kunder på sikt inom el och även inom ventilation och vs, kommenterar Sven Westdahl, regionchef för region Närke, Östergötland och Gotland på Bravida.

Kalle Andersson, tidigare vd på Electrosec Elteknik kommer att fortsätta ingå i verksamheten på Bravida. Han kommenterar:

– Tillsammans med Bravida kan vi nu utvecklas vidare och nå större mål med hjälp av mer kompetens inom samma koncern. Bravida är ett väletablerat stort bolag och våra medarbetare får nu större utvecklingsmöjligheter. Det känns fantastiskt bra att vi nu är en del av Bravida och jag ser fram emot vad framtiden har att ge.  

Bravida tillträdde som ägare den 1 juni 2022. 

För mer information, vänligen kontakta: 
Liselotte Stray
Kommunikationschef koncern
liselotte.stray@bravida.se
+46 76 852 38 11

 

Bra fastigheter gör skillnad, därför finns Bravida. Som Nordens ledande leverantör av tekniska helhetslösningar inom service och installation hjälper vi våra kunder att skapa väl fungerande och hållbara fastigheter. 

Bravidas långsiktiga mål är att vara klimatneutral i hela värdekedjan år 2045. Vi har 12 000 medarbetare och finns på över 170 orter i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Bravidas aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. www.bravida.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys