Marknadsnyheter
Building Data Platform från Schneider Electric används i nytt kompetenscentrum för att snabba upp byggbranschens digitalisering


Dig-IT Lab är ett nytt Vinnova-finansierat kompetenscentrum vid KTH som syftar till att minska byggnaders miljöpåverkan genom digitalisering. Centrumet kommer att främja samverkan och omvandlingen av data som samlas in från byggnader till konkret samhällspåverkan. Dig-IT Lab kommer drivas i samarbete Schneider Electric och andra industriföretag, forskningsorganisationer och universitet i Sverige och ett flertal internationella forskningscentrum.
– Vi vill dra nytta av digitaliseringens fördelar och göra byggnader mer effektiva och hållbara genom samarbete och effektiv användning av data, minska CO2-utsläpp och påskynda marknadsintroduktionen av ny teknik, säger Jonas Anund Vogel, föreståndare för Dig-IT Lab.
Tidigare i år lanserade Schneider Electric tjänsten Building Data Platform, en ny plattform som möjliggör för bland annat fastighetsägare, kommuner och regioner att på ett enkelt sätt samla och bearbeta data från byggnaders alla uppkopplade system. KTH Live-In Lab var först i Sverige att installera den nya programvaran från Schneider Electric som nu kommer användas i Dig-IT Lab. Installationen av Building Data Platform innebär stora fördelar, som att enskilda system och tjänster nu kan kopplas samman vilket förenklar arbetet samt möjliggör digitaliseringens potential. Överblicken över all data och system som finns i byggnaderna gör det möjligt för användaren att nyttja enskilda system för att optimera helheten.
– Endast genom att samordna våra ansträngningar, principer och system kan vi uppnå den interoperabilitet som krävs för att skala upp innovativa och resurseffektiva digitala lösningar, säger Tomas Bäckstadi, Services Operations & Development Director på Schneider Electric.
Målen är att maximera fördelarna med digitalisering under byggnaders hela livslängd, att dela kunskap och utveckla viktiga kompetenser för den digitalt drivna byggda miljön. Dig-IT Lab kommer även att främja tvärvetenskapligt samarbete och forskning inom nyckelområden som ”digitala tvillingar” och affärsmodeller, samt ge en neutral testmiljö för gemensam FoU och tekniköverföring. I förlängningen kommer centrumet att kunna bidra till att stärka Sveriges konkurrenskraft och ledarskap inom digitalisering inom samhällsbyggnad.
– Endast genom att samordna våra ansträngningar, principer och system kan vi uppnå den interoperabilitet som krävs för att skala upp innovativa och resurseffektiva digitala lösningar, säger Tomas Bäckstadi, Services Operations & Development Director på Schneider Electric.
Akademiska partner och forskningsorganisationer:
RISE, and Fastighetsbranschens Utbildningsnämnd. Nationella samverkande akademiska partner (Umeå universitet, Uppsala universitet, Chalmers och RISE) samt internationella akademiska samarbetspartner (AIT, Grenoble, Concordia, NTNU, Padua, Imperial College London, UT Sydney och UNITE!).
Industripartner
- Akademiska Hus
- Bengt Dahlgren
- Castellum
- Einar Mattsson
- EQUA
- Myrspoven
- Noss Invest
- ProptechCore
- Sally-R
- Schneider Electric
- SISAB
- Swegon
- Vasakronan
Dig-IT Lab bygger vidare på och utökar befintlig forskning och samverkan inom forskningscentrumet KTH Live-In Lab: www.liveinlab.kth.se
Läs mer om Building Data Platform här: Schneider Electric Building Data Platform möjliggör strukturerad delning av byggnaders data | Schneider Electric Sverige (se.com)
Karolina Wilderfalk
karolina.wilderfalk@se.com
0702826763
Vårt syfte på Schneider är att ge alla möjlighet att göra det mesta av vår energi och våra resurser som gynnar utveckling och hållbarhet för alla. Vi ser till att Life Is On. Vi vill vara din digitala partner för ökad hållbarhet och effektivitet. Vi driver digital transformation genom att integrera världsledande process- och energiteknik, uppkopplade produkter, styrning, programvara och tjänster på alla nivåer genom hela livscykeln för hem, byggnader, datacenter, infrastruktur och industrier. Vi är ett globalt företag med stark lokal närvaro. Vi förespråkar öppna standarder och ekosystem tillsammans med partners som delar vår passion för ett meningsfullt syfte, inkludering och handlingskraft.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke