Connect with us

Marknadsnyheter

Cabonline Group Holding AB (publ) inleder skriftliga förfaranden avseende vissa föreslagna ändringar av villkoren för dess utestående obligationer

Published

on

Cabonline Group Holding AB (publ) (“Cabonline” eller Bolaget) inleder skriftliga förfaranden avseende vissa föreslagna ändringar av villkoren för bolagets seniora säkerställda hållbarhetslänkade obligationer (i) med ett utestående belopp om SEK 825 miljoner med ISIN SE0017767346 (”Befintliga Obligationer”), (ii) med ett utestående belopp om SEK 400 miljoner med ISIN SE0020849818 (”Förhöjda Obligationer”), och (iii) med ett utestående belopp om SEK 200 miljoner med ISIN SE0020849800 (”Nya Obligationer”), i enlighet med vad som anges i kallelserna om skriftligt förfarande daterade den 11 december 2024 (”Kallelserna till Skriftligt Förfarande”). Informationen i detta pressmeddelande är föremål för och begränsas av villkoren i Kallelserna till Skriftligt Förfarande. De Befintliga Obligationerna, de Förhöjda Obligationerna och de Nya Obligationerna benämns gemensamt som ”Obligationerna”.

Bakgrund

Cabonline har aktivt drivit flera strategiska initiativ för att förbättra den operativa effektiviteten och kundupplevelsen. Dessa initiativ inkluderar implementering av ett nytt boknings- och trafikledningssystem, iCabbi, och ett omfattande kostnadsreduktionsprogram i syfte att sänka driftskostnaderna och förbättra lönsamheten. Cabonline har som mål att stärka sin konkurrensposition på en dynamisk marknad som en del av denna omställning. Mot bakgrund av det nuvarande höga ränteläget och en tillfällig uppgång i investeringar i samband med lanseringen av iCabbi föreslår Cabonline vissa ändringar av villkoren för sina Obligationer. Dessa ändringar inkluderar en förlängning av löptiden för Obligationerna för att säkerställa en mer robust likviditetsposition för Bolaget, stödja hållbara marginaler och förbättra lönsamheten och den långsiktiga tillväxten.

Förslag

Bolaget söker relevanta samtycken från obligationsinnehavarna för att ändra villkoren för Obligationerna och meddelar därför att Bolaget idag har instruerat Nordic Trustee & Agency AB (publ), i dess egenskap av agent under Obligationerna (“Agent”), att skicka Kallelserna till Skriftligt Förfarande inklusive röstinstruktioner till direktregistrerade ägare och förvaltare av Obligationerna i de respektive skuldböckerna hos Euroclear Sweden per den 10 december 2024. Avstämningsdag för rösträtt är den 16 december 2024 och sista dag för röstning är den 9 januari 2025 kl. 15.00 CET. De skriftliga förfarandena kan dock avslutas före utgången av tidsfristen för röstning om en erforderlig majoritet har accepterat förslagen. För ytterligare information om rösträtt och röstningsförfarande, se avsnitt 5 (Written Procedure) i de Kallelserna till Skriftligt Förfarande som finns publicerade på både Bolagets och Agentens hemsidor.

I enlighet med vad som anges i Kallelserna till Skriftligt Förfarande har Bolaget begärt att Agenten inleder skriftliga förfaranden där obligationsinnehavarna samtycker till vissa ändringar av villkoren för Obligationerna (”Ändringarna”).

De föreslagna Ändringarna inkluderar bland annat:

  1. en förlängning av slutlig förfallodag så att den nya förlängda slutliga förfallodagen ska vara (i) den 19 april 2029 för Befintliga Obligationer, och (ii) den 19 mars 2028 för Förhöjda Obligationer och Nya Obligationer;
  2. en ändring av räntesatsen så att den från och med den 20 januari 2025 ska vara (i) en fast räntesats om 7,5 procent per år för Befintliga Obligationer, (ii) en fast räntesats om 12 procent per år för Förhöjda Obligationer och (iii) en fast räntesats om 10 procent per år för Nya Obligationer;
  3. för Förhöjda Obligationer och Nya Obligationer, en ändring av inlösenstrukturen vid frivillig förtida inlösen av utestående Förhöjda Obligationer eller Nya Obligationer (såsom tillämpligt) av Bolaget; och
  4. för Befintliga Obligationer och Förhöjda Obligationer, ett införande av en ”pay-if-you-can”-räntebestämmelse för ränta som förfaller till betalning på en räntebetalningsdag som infaller den 19 januari 2025 eller senare, med innebörden att:
    1. Bolaget kan välja att inte betala hela eller en del av den relevanta räntebetalningen i den utsträckning likviditeten skulle understiga 200 miljoner kronor till följd av sådan räntebetalning; och
    2. varje räntebetalning som sålunda skjuts upp ska kapitaliseras och återbetalas i samband med en inlösen av Befintliga Obligationer eller Förhöjda Obligationer (såsom tillämpligt).

Resultatet av de skriftliga förfarandena kommer att offentliggöras genom pressmeddelande i samband med att de skriftliga förfarandena avslutas.

Röstningsåtagande

Bolaget har erhållit åtaganden att rösta för förslagen i de skriftliga förfarandena från innehavare som representerar mer än sextiosex och två tredjedelar (66 2/3) procent av det utestående nominella beloppet under de Befintliga Obligationerna, de Förhöjda Obligationerna respektive de Nya Obligationerna.

Kallelse till extra bolagsstämma

Vissa innehavare av Obligationer är representerade i Bolagets styrelse. Styrelsen avser därför att kalla till en extra bolagsstämma för att i efterhand godkänna beslutet att kalla till de skriftliga förfarandena och för att godkänna ändringarna av villkoren för Obligationerna.

Kallelsen till den extra bolagsstämman kommer att offentliggöras separat.

Bolagspresentation

Cabonline har idag publicerat en bolagspresentation som innehåller en marknadsuppdatering per den 30 september 2024. Den inkluderar också exempel på områden där bolaget drar och förväntas fortsätta dra nytta av den pågående implementeringen av iCabbis boknings- och trafikledningssystem. De mest betydande fördelarna på kort och medellång sikt väntas realiseras genom interna effektivitetsvinster, inte minst ett förväntat 28 % lägre behov av personal, inklusive externa konsulter, timanställda och fast anställda. En stor del av denna minskning kommer att redovisas vid utgången av 2024. Presentationen inkluderar även en översikt över bolagets solida portfölj av fleråriga publika avtal.

Kontaktinformation

För ytterligare frågor till Agenten, angående administrationen av de skriftliga förfarandena, vänligen kontakta Agenten på voting.sweden@nordictrustee.com eller +46 08 783 79 00.

För ytterligare frågor till Bolaget, vänligen kontakta:

Erik Skånsberg, CFO, tel + 46 79 062 38 84, erik.skansberg@cabonline.com

Denna information är sådan information som Cabonline Group Holding AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersonens försorg, för offentliggörande den 11 december 2024 kl. 16.30 CET.

Om Cabonline Group Holding AB (publ)

Cabonline är det ledande taxibolaget i Norden, med ~2.200 anslutna transportörer och ~4.000 fordon i Sverige, Norge och Finland. Cabonline bedriver verksamhet under en rad välkända varumärken, såsom TaxiKurir, Taxi Skåne, Umeå Taxi, Sverigetaxi, TOPCAB, Norgestaxi, Kovanen, Fixu Taxi och Flygtaxi. Genom Cabonline kan transportörer få tillgång till attraktiva kundavtal, stöd från branschledande teknik och effektiva tjänster där delad infrastruktur ger stordriftsfördelar. År 2023, Cabonlines omsättning cirka SEK 5.6 miljarder. För vidare information, cabonlinegroup.com/en

Förbehåll

Detta pressmeddelande har endast upprättats i informationssyfte och ska inte uppfattas som en uppmaning eller ett erbjudande att köpa eller sälja värdepapper eller relaterade finansiella instrument. På samma sätt ger det inte och ska inte behandlas som att det ger investeringsrådgivning. Det har ingen koppling till någon mottagares specifika investeringsmål, finansiella situation eller behov. Inga utfästelser eller garantier, vare sig uttryckliga eller underförstådda, lämnas avseende riktigheten, fullständigheten eller tillförlitligheten av informationen i detta dokument. Mottagarna bör inte betrakta den som en ersättning för utövandet av sitt eget omdöme. Alla åsikter som uttrycks i detta dokument kan ändras utan föregående meddelande.

Ingen utfästelse, garanti eller utfästelse, uttrycklig eller underförstådd, görs avseende, och ingen tilltro ska sättas till, rimligheten, noggrannheten, fullständigheten eller riktigheten av informationen eller åsikterna i detta pressmeddelande. Varken Bolaget eller någon av dess rådgivare eller representanter ska ha något som helst ansvar (genom försummelse eller på annat sätt) för någon förlust som på något sätt uppstår genom användning av detta pressmeddelande eller dess innehåll.

Detta pressmeddelande kan innehålla framåtriktade uttalanden. Dessa framåtriktade uttalanden kan identifieras genom användning av framåtriktad terminologi, inklusive termer som ”tror”, ”förväntar”, ”förutser”, ”kan”, ”antar”, ”planerar”, ”avser”, ”kommer”, ”bör”, ”uppskattar”, ”risk” och eller, i varje enskilt fall, deras negativa, eller andra variationer eller jämförbar terminologi. Dessa framåtriktade uttalanden omfattar alla frågor som inte är historiska fakta och inkluderar uttalanden om Bolagets avsikter, trosföreställningar eller nuvarande förväntningar avseende bland annat Bolagets planer, mål, antaganden, förväntningar, framtidsutsikter och trosföreställningar samt uttalanden om andra framtida händelser eller framtidsutsikter. Framåtriktade uttalanden är till sin natur förenade med risker och osäkerhetsfaktorer eftersom de avser händelser och är beroende av omständigheter som kan komma att inträffa eller inte inträffa i framtiden. Dessa framåtriktade uttalanden återspeglar Bolagets nuvarande förväntningar, avsikter eller prognoser avseende framtida händelser, vilka baseras på den information som för närvarande finns tillgänglig och på antaganden som Bolaget har gjort.

De framåtriktade uttalandena och den framåtriktade informationen i detta pressmeddelande gäller per dagen för detta pressmeddelande och Bolaget har ingen skyldighet att offentligt uppdatera eller revidera framåtriktade uttalanden eller framåtriktad information, vare sig till följd av ny information, framtida händelser eller något annat, såvida inte detta krävs enligt tillämplig lagstiftning. Alla efterföljande skriftliga eller muntliga framåtriktade uttalanden hänförliga till Bolaget, eller personer som agerar på Bolagets vägnar, inkluderade i men inte begränsade till pressmeddelanden, rapporter och annan kommunikation, är uttryckligen kvalificerade i sin helhet genom de varningar som finns i detta pressmeddelande.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Integrum välkomnar nya styrelseledamöter

Published

on

By

Integrum AB (publ), kortnamn INTEG, det medicintekniska bolaget som tillhandahåller det benförankrade OPRA™ Implantat Systemet till amputerade, välkomnar Kristofer Westergren och Anette Lindqvist som nyvalda styrelseledamöter efter extra bolagsstämma.

Kristofer Westergren representerar en grupp större privata aktieägare i Integrum AB. Han har under flera år följt bolaget på nära håll och har således god kännedom om verksamheten.

”Integrum har en stark marknadsposition och en stor outnyttjad potential som av olika anledningar inte speglas i dagens värdering. Jag ser fram emot ett aktivt styrelsearbete med fokus på att öka transparensen gentemot aktiemarknaden och att skapa ett större värde för aktieägarna – och inte minst att bidra till att Integrums implantatsystem når till så många behövande som möjligt”, säger Kristofer Westergren.

Kristofer Westergren har en omfattande erfarenhet från aktiemarknaden som investerare och finansiell rådgivare till företagsledningar i börsnoterade företag. Han har grundat och investerat i flera tillväxtbolag, och han har i styrelsearbetet arbetat både med operativa förbättringar, värdeskapande förvärv och företagsförsäljningar som exempelvis Sharkmob AB, KitchenTime Group AB och Corpura Fondkommission AB.

Anette Lindqvist har en examen i företagsekonomi från Göteborgs Handelshögskola samt exekutiva fristående kurser från Harvard Business School i Boston och Indian Institute of Management i Bangalore. Med över 30 års erfarenhet inom Life Science-sektorn har hon haft flera ledande befattningar inom verksamhetsutveckling och seniora positioner inom finans hos företag som AstraZeneca Plc., SOBI, Getinge och Mölnlycke Healthcare. Hon har även varit verksam inom GU Ventures och Chalmers. Anette är grundare och styrelseordförande i Lynton Management AB. För närvarande är hon vice verkställande direktör och styrelseordförande för både Lynton Management AB och Bueneman Medic AB. Hon är också CFO på Xbrane Biopharma.

Efter nyval på extra bolagsstämma utgörs styrelsen i Integrum av ordförande Bengt Sjölander, ledamöterna Rickard Brånemark, Karin Wingstrand, Cecilia Wikström, Andrew Christensen, Scott Flora, Anette Lindqvist och Kristofer Westergren.

För mer information vänligen kontakta Jörgen Svanström CFO Integrum, jorgen.svanstrom@integrum.se.

Certified Adviser
Carnegie Investment Bank AB (publ) är Certified Adviser.

Om Integrum

Integrum är ett börsnoterat företag (Nasdaq First North Growth Market: INTEG B) baserat utanför Göteborg, Sverige, med ett amerikanskt dotterbolag i San Francisco. Sedan 1990 har dess OPRA®-implantatsystem hjälpt till att förbättra livskvaliteten för hundratals personer som är amputerade genom att direkt fästa en protes i benet och muskuloskeletala systemet, och därmed undvika behovet av en hylsprotes. Baserat på osseointegration erbjuder det benförankrade implantatsystemet en rad fördelar, inklusive förbättrad rörlighet och funktion, ökad komfort, minskat tryck, ett stabilt fäste och mer. OPRA®-implantatsystemet godkändes av U.S. Food and Drug Administration (FDA) 2020 och är det enda FDA-godkända benförankrade implantatsystemet speciellt designat för användning av amputerade som finns tillgängligt i USA. Idag fortsätter Integrum att bedriva forskning och utveckling skräddarsydda medicintekniska lösningar i nära samarbete med forskare och kliniker. För mer information, besök https://integrum.se/.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nordea Bank Abp: Återköp av egna aktier den 21.01.2025

Published

on

By

Nordea Bank Abp
Börsmeddelande – Förändringar i återköpta aktier
21.01.2025 kl. 22.30 EET

Nordea Bank Abp (LEI-kod: 529900ODI3047E2LIV03) har den 21.01.2025 slutfört återköp av egna aktier (ISIN-kod: FI4000297767) enligt följande:

Handelsplats (MIC-kod)

Antal aktier

Viktad snittkurs/aktie, euro*, **

Kostnad, euro*, **

XHEL

134 363

11,34

1 524 160,13

XSTO

106 315

11,34

1 205 170,83

XCSE

26 228

11,35

297 577,11

Summa

266 906

11,34

3 026 908,07

* Växelkurser som använts: SEK till EUR 11,4861 och DKK till EUR 7,4614
** Avrundat till två decimaler

Den 17 oktober 2024 tillkännagav Nordea ett program för återköp av egna aktier till ett värde av högst 250 mn euro med stöd av det bemyndigande som gavs av Nordeas ordinarie bolagsstämma 2024. Återköpet av egna aktier utförs genom offentlig handel i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 (marknadsmissbruksförordningen) och Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1052.

Efter de redovisade transaktionerna innehar Nordea 1 192 009 egna aktier för kapitaloptimeringsändamål och 11 513 966 egna aktier för ersättningsändamål.

Uppgifter om respektive transaktion finns som en bilaga till detta meddelande.

För Nordea Bank Abp:s räkning,
Morgan Stanley Europé SE

För ytterligare information:

Ilkka Ottoila, chef för investerarrelationer, +358 9 5300 7058
Mediefrågor, +358 10 416 8023 eller press@nordea.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

Glycorex Transplantation AB (publ) har beslutat om en riktad nyemission av B-aktier om 10 MSEK

Published

on

By

Glycorex Transplantation AB (publ) (”Glycorex” eller ”Bolaget”) har idag, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 29 maj 2024, beslutat om att genomföra en riktad nyemission om 5 000 000 B-aktier till en teckningskurs om 2,0 SEK per aktie (den ”Riktade Nyemissionen”). Genom den Riktade Nyemissionen tillförs Glycorex 10 MSEK före transaktionskostnader. Den Riktade Nyemissionen har riktats till ett fåtal svenska och nordiska institutionella investerare samt andra kvalificerade investerare. Emissionslikviden från den Riktade Nyemissionen möjliggör strategiska satsningar för att ytterligare stärka Glycorex position som ledande aktör inom blodgruppsinkompatibel transplantation och relaterade blodbehandlingsområden. Med emissionslikviden kommer Bolaget att kunna ta nästa viktiga steg med mål att etablera Glycosorb® ABO inom pediatriska hjärttransplantationer i USA, världens största transplantationsmarknad.

Den Riktade Nyemissionen

Styrelsen i Glycorex har idag, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 29 maj 2024, beslutat om att genomföra en riktad nyemission av 5 000 000 B-aktier, till en teckningskurs om 2,0 SEK per B-aktie. Genom den Riktade Nyemissionen tillförs Glycorex 10 MSEK före transaktionskostnader. Den Riktade Nyemissionen har riktats till ett fåtal svenska och nordiska institutionella investerare samt andra kvalificerade investerare, däribland Nowo Global Fund och Exelity AB (publ). Samtliga investerare är externa aktörer som inte tidigare äger aktier, med undantag för en investerare som innehar aktier motsvarande 0,07 procent av det totala antalet aktier i Bolaget.

Teckningskursen motsvarar en rabatt om cirka 34 procent jämfört med den volymvägda genomsnittskursen (VWAP) för Glycorex aktie på NGM Main Regulated Equity under de 30 senaste handelsdagarna fram till och med den 21 januari 2025. Teckningskursen har beslutats av styrelsen efter förhandlingar på armlängds avstånd mellan Bolaget och investerarna. I syfte att säkerställa teckningskursens marknadsmässighet har styrelsen i dessa förhandlingar beaktat den kraftiga volatiliteten i Glycorex aktie under januari 2025. Därutöver har styrelsen tagit hänsyn till de lägre kursnivåer samt den begränsade likviditeten som uppvisats i Glycorex aktie under en längre period före beslutet om den Riktade Nyemissionen. Volatiliteten i aktien resulterade i ökade krav på rabatt från investerarna. Styrelsen har även säkerställt teckningskursens marknadsmässighet med utgångspunkt i tidigare indikerade prisnivåer i diskussioner med potentiella investerare. Sammantaget anser Bolagets styrelse att teckningskursen är marknadsmässig och korrekt återspeglar aktuella marknadsförhållanden och efterfrågan.

Genom den Riktade Nyemissionen ökar antalet aktier och röster i Bolaget med 5 000 000 från 73 853 983 till 78 853 983 och aktiekapitalet ökar med 250 000 SEK, från 3 692 699,15 SEK till 3 942 699,15 SEK. Den Riktade Nyemissionen medför en utspädning om cirka 6,3 procent av antalet aktier Bolaget, baserat på det totala antalet aktier i Bolaget efter den Riktade Nyemissionen.

Bakgrund och motiv till den Riktade Nyemissionen

Glycorex befinner sig i en expansiv fas där en kapitalanskaffning möjliggör strategiska satsningar för att ytterligare stärka Bolagets position som ledande aktör inom blodgruppsinkompatibel transplantation och relaterade blodbehandlingsområden. Bolagets produkter är unika, välbeprövade och erkända som guldstandarden inom sitt område, stödda av över 60 vetenskapliga publikationer och framgångsrik användning i fler än 7 000 transplanterade patienter globalt. Hittills har produkterna främst använts vid blodgruppsinkompatibla (ABOi) njurtransplantationer från närstående levande givare. Emissionslikviden gör det möjligt att intensifiera satsningar inom hjärt- och njurtransplantation från avlidna givare.

Etablering i USA

Det första fokusområdet har som mål att etablera produkten inom pediatriska hjärttransplantationer i USA, världens största transplantationsmarknad. USA står för en betydande andel av den globala pediatriska hjärttransplantationsmarknaden, och Bolaget ser en unik möjlighet att etablera sin teknologi på denna viktiga marknad. In vitro-tester har redan initierats med hjärtcentra i USA, och med stöd av emissionslikviden kommer Glycorex att intensifiera detta arbete och driva de regulatoriska processerna framåt. Produkten är sedan tidigare redan etablerad inom detta område i Europa. Under 2023 genomfördes cirka 4 500 hjärttransplantationer i USA, vilket illustrerar den betydande potential som finns för Glycosorb® ABO på denna marknad.

Utökad huvudmarknad

Parallellt ser Bolaget en betydande tillväxtmöjlighet inom njurtransplantationer från avlidna givare, som idag står för 70–80 procent av alla njurtransplantationer i Europa – Glycorex största marknad. Genom att eliminera blodgruppsproblematiken finns en betydande möjlighet att minska väntetiderna för patienter med blodgrupperna O och B, vilka tillsammans utgör cirka 50 procent av patienterna och som drabbas av betydligt längre väntetider. Med emissionslikviden kommer Bolaget att fördjupa samarbetet med ledande transplantationscentra med målet att driva utvecklingen framåt inom detta område. Bolagets årliga marknadspotential för denna typ av applikation i Europa och USA bedöms kunna uppgå till 200 MSEK.

Genom dessa strategiska satsningar bygger Bolaget en stabil grund för långsiktig och hållbar tillväxt samt en stärkt global närvaro som en ledande aktör inom blodgruppsinkompatibel transplantation.

Avvikelse från aktieägares företrädesrätt

Inför den Riktade Nyemissionen har Bolagets styrelse genomfört en övergripande analys av förutsättningarna för och noggrant övervägt möjligheten att anskaffa kapital genom en företrädesemission. Slutsatsen av denna bedömning är att en riktad emission ur ett objektivt perspektiv är det mest fördelaktiga alternativet för Bolaget och dess aktieägare. Skälen till detta, och varför man avviker från aktieägarnas företrädesrätt är följande:

i) En företrädesemission skulle ta betydligt längre tid att genomföra, vilket därmed kan riskera att Bolaget går miste om möjligheten att anskaffa kapital som säkerställer Bolagets likviditetsbehov på kort- och medellång sikt, vilket ytterst skulle kunna försämra Bolagets finansiella och operationella flexibilitet samt möjligheten för Bolaget att fokusera på värdedrivande aktiviteter i verksamheten.

ii) Diversifiera och stärka Bolagets aktieägarbas med såväl svenska som nordiska institutionella investerare samt andra kvalificerade investerare vilket bedöms vara fördelaktigt för Bolaget, dess långsiktiga utveckling och aktiens likviditet.

iii)  Genomförandet av den Riktade Nyemissionen bedöms kunna ske till väsentligt lägre kostnad och med mindre komplexitet än en företrädesemission. Styrelsen bedömer även att storleken på den Riktade Nyemissionen är så pass begränsad att kostnaderna för en företrädesemission skulle bli oproportionerligt höga i förhållande till det anskaffade kapitalet.

iv) Mot bakgrund av rådande marknadsförutsättningar och den volatilitet som har kunnat observeras på aktiemarknaden, har styrelsen bedömt att en företrädesemission också skulle kräva betydande garantiteckning från ett garantikonsortium, vilket skulle medföra merkostnader och/eller ytterligare utspädning för aktieägarna beroende på vilken typ av vederlag som betalas ut för sådana garantiåtaganden.

v) En företrädesemission genomförs därtill normalt till en sedvanlig, inte oväsentlig, rabatt i förhållande till rådande aktiekurs och styrelsen bedömer att en företrädesemission sannolikt skulle genomförts till en lägre teckningskurs än den som fastställts i den Riktade Nyemissionen, givet de rabattnivåer för företrädesemissioner som genomförts på marknaden nyligen. Det finns vidare även risk för att en negativ kursutveckling förekommer under processen, särskilt med hänsyn till de volatila och utmanande marknadsförutsättningar som råder samt den kraftiga volatiliteten som Glycorex aktie uppvisat den senaste tiden, vilket i sin tur medför risk att en företrädesemission inte skulle tecknas i tillräcklig utsträckning och således inte tillföra Bolaget tillräckligt med kapital.

Med hänsyn till ovanstående anser styrelsen, efter en samlad bedömning, att den Riktade Nyemissionen är det mest fördelaktiga alternativet för Glycorex för att anskaffa kapital på ett kostnads- och tidseffektivt sätt för att förstärka Bolagets finansiella ställning, samtidigt som det bibehåller mest värde i Bolaget och är mest gynnsamt för Bolagets aktieägare.

Rådgivare

Nordicap Corporate Finance AB (www.nordicap.se) agerar finansiell rådgivare och Fram Advokatbyrå KB agerar legal rådgivare till Glycorex i samband med den Riktade Nyemissionen.

För mer information vänligen kontakta:

Johan Nilsson, Vd
Email: johan.nilsson@glycorex.com, Telefon: +46 46 286 5230

Denna information är sådan som Glycorex Transplantation är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 januari 2025 kl. 20:45.

Kort om bolaget

Glycorex Transplantation AB (publ) är ett globalt medicintekniskt företag med huvudkontor i Sverige. Företaget har utvecklat en unik medicinteknisk teknologi (antigen-specifik immunoadsorption) för att specifikt reducera blodgrupps- och autoantikroppar i blodet.

Bolagets fokusområden är inom transplantation, blodtransfusion samt autoimmuna sjukdomar. Bolaget har försäljning i över 30 länder där den största marknaden är Europa. Försäljning sker via egna säljkanaler samt i samarbete med distributörer på utvalda marknader. Produktutveckling och produktion sker i den egna anläggningen i Lund, Sverige.

Företagets egenutvecklade medicintekniska produkt, Glycosorb® ABO, har sedan 2001 använts världen över för att möjliggöra fler än 7 000 blodgruppsinkompatibla transplantationer genom att specifikt reducera anti-A/B antikroppar i organmottagarens plasma. Glycosorb® ABO används främst vid blodgruppsinkompatibla njurtransplantationer, men används även vid blodgruppsinkompatibla lever-, hjärt-, lung- och stamcellstransplantationer. Fler än 60 vetenskapliga artiklar har publicerats i välrenommerade medicinska tidskrifter som visat utmärkta resultat, på både kort och lång sikt, vid blodgruppsinkompatibla transplantationer genomförda med Glycosorb® ABO.

Företaget har även utvecklat en CE-märkt medicinteknisk produkt för framtagning av universella (låg titer) blodprodukter och produkten har visats vara effektiv för framtagning av lågtiter blodplasma, helblod och trombocytkoncentrat.

Bolaget samarbetar med ett ledande europeiskt forskningsinstitut för att utveckla en produkt för behandling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit (även kallad ledgångsreumatism).

Glycorex Transplantation AB (publ) är noterat på NGM (Nordic Growth Market) Main Regulated Equity och handlas under symbolen GTAB B.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.