Connect with us

Marknadsnyheter

Delårsrapport, Q1 2023 – CGit Holding AB (publ)

Published

on

Mölndal                                                                                      2023-05-23

Finansiell översikt koncernen

Finansiell översikt koncernen Första kvartalet 2023 Första kvartalet 2022 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 22 246 27 841 156 113 135 569
EBITDA 394 2 629 5 760 4 924
Rörelseresultat -550 1 721 1 972 1 537
Resultat efter skatt -637 1 296 1 281 1 000
Resultat per aktie efter skatt (SEK) -0,40 0,82 0,81 0,63
Antal aktier 1 576 000 1 576 000 1 576 000 1 576 000

Intäkter kopplat till vår konsultaffär och avtalsaffär levererar helt enligt plan. Det är viktigt att vi är i fas med konsultbenet och avtalsaffären då den är svår att ta igen senare. Leveranstiderna på produkter hänfört till den klassiska IT-infrastrukturaffären är dock fortsatt väldigt lång vilket påverkar vårt Q1 resultat. Men jag känner mig helt trygg med att vi tar igen tappet på produktaffären under året då orderingången är fortsatt god.

• Omsättningen uppgår till 22,3 MSEK (27,8 MSEK samma period föregående år). Just nu befinner sig leveranstiderna på ca 10 månader inom de berörda områdena och jag bedömer att vi till H2 2023, äntligen efter pandemin, ska vara tillbaka på tidigare nivåer kring 6 till 8 veckor från order till leverans. Viktigt att betona att detta berör områden inom produkt/lösning, det gäller inte hela produkt/lösningsaffären! Vi har vidtagit åtgärder för att säkerställa planerad produktvolym på årsbasis. En viktig åtgärd är att vi ser över vilka tillverkare som har leveransförmåga och styr försäljningen mot dem. Vi har även ingått samarbete med ett par nya leverantörer som kan leverera och lever upp till de högt ställda kraven vi har på den arkitektur vi vill bygga moderna plattformar kring.

• Vi har sedan komponentsbristen uppstod kompenserat med en expanderad konsultkår i vår verksamhet. Det går inte att fullt ut kompensera omsättningsmässigt med den affären och det tar tid att få upp maximerad lönsamhet då upparbetningen av konsultuppdrag tar ca 1 till 3 månader vid varje nyrekrytering. Vi har över året vuxit TB-mässigt med 20% jämfört med Q1 2022.

Årliga återkommande intäkter (ARR) från den löpande verksamheten ökar med 1,5% och uppgår till 6.6 MSEK (6,5 MSEK samma period föregående år).

• Bruttomarginalen för den löpande verksamheten ökar med 28,7 procent och landar på 50,8 procent (39,5 procent).

• EBITDA uppgår till 394 TSEK (2,6 MSEK). Viktigt att ha med sig i dessa jämförelsetal är att Q1 2202 gjorde vi en stororder som skapade en väldigt hög EBITDA. Sett över året är våra förväntningar en ökning.

• Koncernens resultat per aktie Q1 2023 uppgår till -0,40 SEK (0,82 SEK samma period föregående år).

• Under perioden har en tvist hanterats. CGit har riktat en stämning mot oss för varumärkesintrång. Tvisten är pågående och har påverkat vårt resultat negativt under den aktuella perioden. Vi har en förväntan på en positiv lösning inom kort.

VD HAR ORDET

Vi är numer AIXIA. Världen förändras och vi med den. Den digitala transformationen går fortarare än någonsin och allt högre krav ställs på säkerhet, hastighet och tillgänglighet. Vi byter namn men grunden är densamma. Bolaget präglas fortfarande av vårt engagemang, nyfikenhet till innovation och morgondagens teknik.

Med vår kompetens och engagerade medarbetare fortsätter vi att tänka nytt och ifrågasätta gamla normer. Min övertygelse är att utvecklas vi inte så avvecklas man. Det är det som gör oss till de vi är.

AIXIA symboliserar att vi ständigt utmanar oss och vågar utmana det givna. Vi ska vara ledande inom våra områden och peka ut vägen framåt. Vi är trygga i det vi gör och vi fortsätter att bygga vårt kunskapshus.

AIXIA är en sammansättning av termerna AXIOM och AIXI. AXIOM står för självklara sanningar och universellt accepterade principer. Det symboliserar vår pålitlighet och starka grund i principer som vi bygger våra lösningar på. AIXI, en modell som är kapabel att lära och fatta beslut i oändligt komplexa miljöer. Det inspirerar vårt nya namn genom dess betydelse. Det återspeglar vårt fokus på att optimera resultat för våra kunder och anpassa oss till deras behov.

Med vårt nya varumärke stärker vi vår position både lokalt och globalt. Vi är numer AIXIA.

Det har väl inte undgått någon att AI är på allas läppar och det har gått fort! I den allmänna debatten tog det fart i samband med CHatGPT och Microsofts investering. Debatten handlar mycket om vad vi kan göra med AI men också vilka faror som finns kring området. Aixia hade fömånen att delta i Eus konferens om AI och sustainability. Där avhandlades AI´s roll i framtiden, hur hanterar vi AI i sammanhang med Etik och moral men också effektivisering och konkurrens ur ett globalt perspektiv inte minst ur ett klimat och hållbarhetsperspektiv. Här har Aixia en framträdande roll. Det har vi tack vare vår långa erfarenhet inom området. Aixia har arbetat många år med både analys, PoC, tillämpning samt utveckling och förvaltning. Vi har erfarenheten och kompetensen inom hela livscykeln vilket gör oss till en av dem ledande!

Aixia demokratiserar genom AI
Sedan 2017 har Aixia levererat alla versioner av NVIDIAs DGX-plattformar. Vi har designat, implementerat och levererat några av de största AI-fokuserade datacentren i Norden. NVIDIAs DGX-plattform tillhandahåller en fullt supporterad hård- och mjukvarustack, vilket gör det möjligt för företag att koncentrera sig på att skapa värde istället för att lägga tid på att bygga, testa och konfigurera komplex infrastruktur. Aixia har nyligen investerat i sin första DGX H100-enhet. Aixia kommer att göra DGX H100 tillgänglig för alla som är intresserade av att testa och utvärdera denna banbrytande teknologi genom vår egenutvecklade AI-orkestrerade mjukvara, AiQu.

Under det senaste kvartalet har Aixia fortsatt att stärka företag med AI-lösningar, vilket gör det möjligt för dem att uppnå större effektivitet och kostnadsbesparingar. Vårt smarta verktyg för orkestrering, resurs och datahantering, AiQu, underlättar ett framgångsrikt genomförande av AI-projekt inom olika branscher i Sverige.

I våra samarbeten med kunder har vi arbetat nära för att förstå deras affärsmål och för att identifiera möjligheter till förbättringar med hjälp av AI. Eftersom vi inser vikten av förändringsledning har vi prioriterat att sätta delmål och att successivt införa nya arbetssätt, med hänsyn till den potentiella påverkan på medarbetarna.

Våra initiala fokusområden för våra kunder inkluderar automatisk kvalitetskontroll av olika produkter och upprättande av bildbanker för framtida produktdokumentation. Aixias mål är att demokratisera AI och göra den tillgänglig för ett bredare spektrum av företag genom att erbjuda AI as a Service, där vi hanterar allt från datacenterhantering till tillämpad AI.

Vår vision för ”Automated Quality Control”-projekten är att sömlöst integrera AI i våra kunders produktionsprocesser, vilket i slutändan ger följande fördelar:

Ökad kapacitet: Genom att automatisera kvalitetskontrollen strävar vi efter att öka kapaciteten för bearbetning av produkter, bana väg för ytterligare automatisering och göra det möjligt för våra kunder att hantera större volymer av artiklar för återförsäljning och återanvändning.

Ökad kvalitet: Genom att nyttja AI för kvalitetskontroll kommer vi att säkerställa en konsekvent bedömning av använd utrustning vilket leder till färre returer, högre kundförtroende, kostnadsbesparingar och förbättrad kundnöjdhet. Detta kommer att stärka våra kunders varumärken och marknadspositioner.

Förbättrat beslutsfattande: AI-driven dataanalys och insikter kommer att göra det möjligt för våra kunder att fatta bättre beslut baserade på validerad data, optimera processer och hantera utmaningar mer effektivt, vilket ytterligare driver effektivitet och tillväxt.

Förbättrad anpassningsförmåga: AI-lösningar kommer att ge våra kunder möjlighet att reagera snabbt på förändrade marknadsförhållanden och kundbehov, vilket främjar smidighet och flexibilitet i deras affärsverksamhet.

Genom att fokusera på det affärsvärdet AI kan ge, är Aixia engagerad i att hjälpa företag att revolutionera sin verksamhet och uppnå sina strategiska mål.

Aixia hanterar hela ekosystemet från data till visdom. Från tanke till verklighet. Från idé till tillämpad lösning! Det är därför vi är ledande inom AI!

Summerat vill jag säga att vi tillfälligt påverkas av långa leveranstider inom produkt/lösningar men som jag kommenterat tidigare så har vi planerat för det och omsättningsmässigt och resultatmässigt kommer det påverkas under Q1 och Q2 i år men då orderingången följer plan så bör vi kompensera för det under andra halvåret. Tillägg till det så kan jämförelsetalen ”jämfört med samma period föregående år” innebära en utmaning då större produktaffärer kan komma i olika kvartal men utslaget på hela året känner vi ingen oro. Under tiden fortsätter vi att bygga en stabil och kvalitativ leveransorganisation kring konsulttjänster och avtalsintäkter. I Q1 har vi också ökad kost för jurister i samband med tvisteprocessen med CGI samt kostnader för namnbytet. Vi fortsätter att bygga vårt kunskapshus och följer vår långsiktiga plan.

//

Mattias Bergkvist, VD

Väsentliga händelser Q1 2023

2023-01-24, CGit tar ny order med befintlig kund, värde 1,85 MSEK.

CGit har fått förtroendet att leverera nästa generations nätverksinfrastruktur till en befintlig kund. Kunden, som är verksam inom den globala telekommarknaden, har beslutat att investera i ny teknologi för att möta verksamhetens krav och säkerhet och säkra kapacitet. Med den nya teknologin som CGit levererar säkerställer kunden att informationen alltid är säker och tillgänglig. Ordern förväntas levereras under början Q2.

2023-02-14, CGit tar ny order med befintlig kund, värde 3 MSEK.

CGit har fått förtroendet att leverera utökad kapacitet till kundens befintlig AI-miljö för att möta en ökad efterfrågan. Kunden, som är ett börsnoterat svenskt teknikföretag, utvecklar produkter för maskinvisionssystemutveckling och fordonstillämpning.Kunden har beslutat att fortsätta investera i ny teknologi för att möta verksamhetens krav och säkerhet och säkra kapacitet. Med den nya teknologin som CGit levererar säkerställer kunden att informationen alltid är säker och tillgänglig.

2023-02-17, CGit tar ny order med ny kund, värde 1,5 MSEK.

CGit tar en ny order inom kommunikation och säkerhet. Kund som är verksam inom fordonsindustrin tecknar avtal kring leverans inom kommunikation och säkerhet för att säkerställa kapacitet och möta bolagets behov av nästa generation kommunikation och säkerhet plattform.

Väsentliga händelser efter periodens utgång

2023-04-21, Aixia ingår strategiskt avtal med Svenska Mässan värt minst 12 MSEK.

Aixia (tidigare CGit), en ledande svensk leverantör av IT-infrastrukturlösningar, är stolta att meddela att man ingått ett strategiskt avtal med Svenska Mässan, en av Nordens största mötesplatser. Avtalet, som löper över fem år innebär att Aixia kommer att ansvara för att bygga ut och modernisera Svenska Mässans nätinfrastruktur samt ta ett utökat drift- och supportansvar. Sedan 2010 har Aixia varit en betrodd partner till Svenska Mässan, och nu ska man tillsammans investera i en ny nätinfrastruktur. Det nya nätverket kommer att erbjuda ökad säkerhet, tillgänglighet och kapacitet samt större flexibilitet än tidigare. Första delen i avtalet gäller investeringar runt 10 Mkr och kommer sedan löpa på med en total avtalstid på 5 år, med möjlighet till ytterligare investeringar för ca 40 Mkr. I avtalet ingår även att Aixia kommer att erbjuda nätverksdrift som tjänst samt serverdrift, beredskap och servicedesk.

Denna information är sådan information som CGit Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2022-05-23.

FÖR MER I N FORMATION /

Kontakta bolaget:
Mattias Bergkvist, VD
Telefon: 031-762 02 40
info@aixia.se
www.aixia.se

CGit Holding AB
Taljegårdsgatan 11
431 53 Mölndal

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.