Connect with us

Marknadsnyheter

Elicera Therapeutics AB (publ) Bokslutskommuniké 1 januari – 31 december 2023

Published

on

 

Fjärde kvartalet (oktober-december 2023)

  • Rörelseresultatet uppgick till -5 212 694 (-3 951 799) SEK.
  • Periodens resultat uppgick till -4 749 222 (-3 898 340) SEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 3 503 148 (5 516 307) SEK.
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,24 (-0,20) SEK. Resultat per aktie efter utspädning uppgick till -0,24 (-0,20) SEK.
  • Utdelning föreslås till 0,00 SEK/aktie (föregående år 0,00).

 

Perioden (januari-december 2023)

  • Rörelseresultatet uppgick till -17 096 277 (-19 362 750) SEK.
  • Periodens resultat uppgick till -16 397 977 (-19 438 631) SEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -14 922 512 (-8 570 820) SEK.
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,83 (-0,98) SEK. Resultat per aktie efter utspädning uppgick till -0,83 (-0,98) SEK.

 

Väsentliga händelser under fjärde kvartalet

  • Elicera utser valberedning.
  • Elicera byter till Carnegie Investment Bank AB (publ) som certified adviser och likviditetsgarant.
  • Elicera lämnar in GMP-valideringsdata till Läkemedelsverket för CARMA-studien i syfte att komplettera den villkorat godkända kliniska prövningsansökan.
  • Eliceras medgrundare får anslag på totalt 4,8 MSEK från Barncancerfonden för att stödja CAR T-forskning.
  • EU utbetalar en andra del av EU stödet om 5,6 MSEK.

 

Väsentliga händelser under perioden

  • Elicera fortsätter fas I/IIa-studien med onkolytiskt virus som planerat, efter säkerhetskommitténs bedömning i kohort 3.
  • Elicera lämnar in ansökan om klinisk prövning för att utvärdera sin CAR T-cellsterapi vid behandling av B-cellslymfom.
  • Elicera utser Anna Koptina Gültekin som Head of Regulatory Affairs.
  • Elicera ingår avtal om likviditetsgaranti med Erik Penser Bank
  • Eliceras årsstämma omväljer styrelsen
  • Elicera erhåller villkorat godkännande från Läkemedelsverket för ansökan om klinisk prövning (CARMA-studien) med CAR T-cellsterapin ELC-301.
  • Elicera får besked om beviljande av europeiskt patent som skyddar iTANK[TM]-plattformen
  • Elicera publicerar en vetenskaplig artikel i Nature Communications om CAR T-konstruktionen i ELC-401
  • Elicera får besked om beviljandet av kinesiskt patent som skyddar iTANKTM-plattformen.

 

 

Väsentliga händelser efter periodens utgång

  • Elicera deltar i ett samarbetsprojekt för utveckling av förbättrad CAR T-cellstillverkning som tilldelats forskningsstöd om 850 TSEK.
  • Elicera medgrundare Magnus Essand inbjuden att presentera bolagets CAR T-cellsprojekt vid världens största konferens om cancerimmunterapi, CICON.
  • Eliceras styrelse föreslår en företrädesemission av units
  • om cirka 64 MSEK.
  • Elicera tar emot Läkemedelsverkets slutgiltiga godkännande för start av den planerade CARMA-studien med ELC-301.
  • Inga händelser har inträffat efter periodens utgång som påverkar resultat och ställning.

 

VD ord

Elicera Therapeutics genomför strategiskt viktig emission för att säkra finansieringen av den kommande CARMA-studien och stärka utvecklingen av bolagets portfölj.

 

Strategiskt viktig kapitalisering möjliggör förädling av våra utvecklingsprojekt

Sedan Elicera Therapeutics börsnoterades har bolaget erhållit flera viktiga externa valideringar som visar på den höga kvaliteten och potentialen i våra utvecklingsprojekt. Totalt har vi tilldelats nästan 40 miljoner kronor i form av forskningsanslag, såväl direkt till företaget som indirekt i form av vetenskapliga bidrag till externa utvecklingspartners.

 

Vi blev mycket glada när vi nyligen tog emot Läkemedelsverkets slutgiltiga godkännande för att starta vår planerade CARMA-studie med ELC-301. Detta innebär att vi nu kan börja behandla patienter vilket markerar en mycket stor och viktig milstolpe för bolaget. I takt med att vi nu närmar oss starten av den kliniska fas I/IIa-studien ser vi ett tydligt behov av att stärka bolagets finansiella position.

I mitten av januari meddelade vi därför marknaden att vi genomför en företrädesemission om maximalt 64 miljoner kronor samt ett teckningsoptionsprogram till ett värde av maximalt ytterligare 74,8 miljoner kronor. Genom emissionen, och den garantinivå vi har, säkerställer vi att CARMA-studien kan rekrytera och behandla alla planerade patienter. På grund av det utmanande finansiella klimat som råder är det bolagets bedömning att emissionens tidpunkt

och villkor är fördelaktiga. Vi vill inte riskera att vår ekonomiska position

försvagas och finansieringsbehovet blir akut, eftersom det skulle resultera i betydligt sämre förutsättningar att genomföra en emission till acceptabla villkor. Genom att agera i nuläget håller vi oss steget före.

Utöver finansieringen av CARMA-studien kommer emissionslikviden även att användas till det pågående kommersialiseringsarbetet av iTANK, den fortsatta utvecklingen av bolagets övriga program – och att stärka bolagets operationella arbete.

 

Godkännande för start av CARMA-studien

Ett slutligt godkännande för att få inleda CARMA-studien och påbörja patientinkluderingen togs som sagt nyligen emot. Studiens syfte är att utvärdera säkerheten och behandlingseffekten av ELC-301, vår längst framskridna CAR T-cellsterapi, som riktar sig mot tumörmåltavlan CD20 i patienter med diffust storcelligt

B-cellslymfom, mantelcellslymfom och indolent lymfom som drabbats av återfall och saknar andra behandlingsalternativ. CARMA-studien genomförs i två steg,

där den första delen med 12 patienter kommer att utvärdera behandlingens

säkerhetsprofil och den optimala doseringsnivån. Vi planerar att kunna rapportera data från den första dosgruppen, bestående av tre patienter, redan i slutet av 2024 och fullständiga resultat från samtliga 12 patienter under andra halvåret 2025.

Slutrapporteringen av studiens första del kommer även att inkludera initiala data om tumörrespons, vilket kommer att vara viktigt för att definiera en optimal dos i den andra halvan av studien.

 

Strategiska externa samarbeten stärker bolagets teknologi

Parallellt med utvecklingen av vår längst framskridna CAR T-cellskandidat ELC-301 fortgår arbetet med bolagets andra CAR T-cellsterapi. I början av året meddelade vi att vi tagit emot 850 000 kr som en del av ett externt samarbetsprojekt med

forsknings- och utvecklingsenheten Vecura på Karolinska Universitetssjukhuset

samt Uppsala universitet. Projektet finansieras av det nationella kunskapscentret Centre for Advanced Medical Products (CAMP) och syftar till att utveckla ett helautomatiserat produktionsflöde av ELC-401 för användning i framtida kliniska studier.

Kort därefter tog vi stolta emot beskedet att Elicera Therapeutics medgrundare och forskningschef professor Magnus Essand tilldelats totalt 4,8 miljoner kronor från Barncancerfonden. Forskningsbidraget syftar att finansiera ett treårigt projekt i Magnus forskargrupp på Uppsala universitet, med målet att undersöka förmågan hos CAR T-celler, däribland ELC-401, att inducera immunitet mot hjärntumörer hos barn. Tack vare Magnus viktiga insatser inom fältet har han även bjudits in att tala vid det prestigefulla vetenskapsmötet Eighth International Cancer Immunotherapy Conference (CICON) senare i år.

Under första halvan av 2024 hoppas vi kunna återkomma med slutrapportering

från fas I/II-studien AdVince, som utvärderar vår läkemedelskandidat ELC-100. Vi har endast en patient kvar att inkludera i doseskaleringsstudien. I samband med rapporteringen kommer vi att ge en tydligare beskrivning av det fortsatta kliniska utvecklingsprogrammet.

 

Hög aktivitet i den globala cellterapibranschen

Under 2023 har vi sett ett antal stora affärer genomföras inom cellterapiområdet.

I november meddelade Novartis köpet av en behandling mot solida tumörer och strax före jul blev det känt att AstraZeneca förvärvat en portfölj med såväl CAR T-cellsterapier som rättigheterna till produktionsteknologi av CAR T-celler. Detta är två av flera viktiga affärshändelser som belyser mognaden hos cellterapiindustrin och den ökade utvecklingstakten av livsavgörande behandlingar för patienter som lider av svårbehandlade sjukdomar. I ljuset av detta ser vi en stor potential hos Eliceras  läkemedelskandidater och vår kommersiella plattformsteknologin iTANK.

 

Jamal El-Mosleh

VD och medgrundare

 

 

Detta delårsbokslut har godkänts av styrelsen och verkställande direktören för publicering. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 13 februari 2024 kl. 08.12 CET.

 

Elicera Therapeutics AB:s delårsrapport för januari till december 2023 finns tillgänglig på bolagets hemsida: https://www.elicera.com/investors-2/financial-reports.

 

 

För ytterligare information kontakta:

Jamal El-Mosleh, VD, Elicera Therapeutics AB (publ)

Telefon: +46 (0) 703 31 90 51
jamal.elmosleh@elicera.com

Certified Advisor

Carnegie Investment Bank AB (publ)

 

 

Om iTANK-plattformen
iTANK (immunoTherapies Activated with NAP for efficient Killing) är Eliceras egen fullt utvecklade och kommersiellt tillgängliga teknologiplattform för att beväpna och förstärka CAR T-celler i syfte att möta två av de största utmaningarna som CAR T-cellsterapier står inför vid behandling av solida tumörer: tumör antigenheterogenicitet och en fientlig tumörmikromiljö. Teknologin används för att införliva en transgen i CAR T-celler som kodar för ett neutrofilaktiverande protein (NAP) från bakterien Helicobacter pylori. Vid aktivering har NAP, som utsöndras från CAR(NAP) T-cellerna, visat sig kunna förstärka CAR T-cellens funktion samt aktivera ett parallellt immunsvar mot cancer via CD8+ mördar T-celler. Detta förväntas leda till en bred attack mot de flesta antigenmål på cancerceller. iTANK-plattformen används för att förbättra företagets egna CAR T-cellsterapier men kan också tillämpas universellt på andra CAR T-cellsterapier under utveckling. Mer information om iTANK-plattformen finns här: https://www.elicera.com/technology

 

Om Elicera Therapeutics AB

Elicera Therapeutics AB är ett cell- och genterapibolag i klinisk fas som utvecklar nästa generations immunonkologiska behandlingar baserat på förstärkta onkolytiska virus och CAR T-celler. Bolaget har fyra läkemedelskandidater i utveckling, två CAR T-celler och två onkolytiska virus, som baseras på forskning genomförd av professor Magnus Essands forskargrupp vid Uppsala universitet. Därtill har Elicera en färdigutvecklad teknologiplattform, iTANK, som kan användas för att optimera effekten av samtliga CAR T-celler under utveckling och aktivera mördar-T-celler mot cancer. Eliceras aktie (ELIC) är noterad på Nasdaq First North Growth Market.

För mer information, vänligen besök www.elicera.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.