Connect with us

Marknadsnyheter

Evimeria vill hjälpa alla privata vårdgivare i Sverige, sänker priset på videotjänst för vårdbesök online med 60 procent

Published

on

It-tjänsteföretaget Evimeria har beslutat att mer än halvera priset för alla privata vårdgivare i Sverige, under hela 2020 eller så länge Covid-19-epidemin pågår, oavsett verksamhetens storlek. Syftet är att hjälpa mottagningar och kliniker att kunna genomföra patientbesök trots rådande begränsningar.

– Vi står inför vad som kanske är den största samhällsutmaningen i modern tid när både vården och samhällets ekonomi utsätts för enorma påfrestningar i arbetet att upprätthålla folkhälsan. Alla måste hjälpas åt att minska smittspridningen och se till att patienter kan träffa sina vårdgivare, säger Dennis Höjer, vd på Evimeria.

Dennis Höjer, vd Evimeria.

Evimerias videotjänst för patientbesök online, Vårdrummet, används redan idag av cirka 50 olika vårdenheter för att genomföra vårdbesök på distans. I samband med att färre patienter har möjlighet att fysiskt genomföra sina besök med läkare, fysioterapeuter, dietister med flera, har Evimeria beslutat att erbjuda videotjänsten till vårdgivare med 60 procents rabatt.  

– Onlinebesök innebär att patienter kan få vård utan rädsla för smittspridning, vi tror också att privata kliniker kan se detta som en möjlighet att hålla verksamheten levande. Prissänkningen är satt för att vi ska täcka rörliga omkostnader för bland annat streaming, vi står däremot helt för implementationen av tjänsten, säger Dennis Höjer.

Videotjänsten Vårdrummet erbjuds även utan bindningstid under hela 2020 eller så länge Covid-19-epidemin pågår.

Evimeria, som idag levererar journalsystemet Webdoc till bland andra Capio och Doktor.se, har märkt en kraftigt ökad efterfrågan på vårdbesök online den senaste tiden. Nyligen tecknade vårdkoncernen Aleris avtal om att deras svenska mottagningar ska kunna använda videotjänsten.

– Vårdbesök online ökar möjligheterna för både patienter och vårdgivare. En klinik kan börja använda videotjänsten inom någon dag, det går fort att implementera och komma igång. Vi vill göra vår del för att hjälpa samhället och hoppas att detta kan lösa praktiska problem som många patienter och vårdgivare har just nu, säger Dennis Höjer, vd på Evimeria.

Om videotjänsten
Videotjänsten Vårdrummet är en webbaserad plattform för vårdgivare som vill kommunicera med sina patienter på flera och säkra sätt, via video, meddelandefunktion och andra e-tjänster.

För mer information:
Dennis Höjer, vd
Dennis.hojer@evimeria.se
0733-28 49 22
https://evimeria.se/

Evimeria EMR erbjuder digitala tjänster till nordiska hälso- och sjukvårdsföretag, främst inom öppenvårdens specialistvård, primärvård, företagshälsovård och paramedicin. Företaget startade 2005 kring det webbaserade journalsystemet Webdoc och är fortfarande kärnverksamheten. Evimeria ägs av Carasent ASA, ett investmentföretag med fokus på företag som utvecklar digitala hälsotjänster. Carasent ASA är börsnoterat på Oslo Börs. https://evimeria.se/

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys