Marknadsnyheter
Finländarna ökar sparandet – unga vuxna i täten


Finländarnas ekonomiska svårigheter har minskat och utsikterna för den egna ekonomin ser nu ljusare ut än i fjol, visar Sparbanksgruppens färska undersökning Sparbarometern. Allt fler anser att det är viktigt att spara, och avsikterna och möjligheterna att spara har ökat jämfört med året innan. Resultaten pekar dock också på oro över tillväxtutsikterna för Finlands ekonomi. Endast omkring hälften av finländarna tror på Finlands förmåga att upprätthålla den nuvarande nivån på den sociala tryggheten.
Efter ekonomiskt utmanande år förbättras finländarnas avsikter och möjligheter att spara. Nu planerar 44 procent av respondenterna att börja spara eller att öka sitt sparande (2023: 40 %). Att spara och placera mer intresserar nu särskilt unga vuxna i åldern 18–29 år (64 %). Ännu i fjol uppgav 38 procent av finländarna att de konsumerar allt de får, men nu har andelen sjunkit till 34 procent. Också i de konkreta sparbeloppen syns genomgående en liten ökning.
”86 procent av finländarna anser att det är viktigt att spara. Ändå använder 23 procent av respondenterna endast ett brukskonto för att sköta sin ekonomi, utan andra spar- eller placeringsobjekt. När en tillräcklig buffert har samlats på brukskontot lönar det sig att placera långsiktiga besparingar i objekt som ger bättre avkastning. Det är ett beslut som få ångrar”, konstaterar Henna Mikkonen, chefsekonom för Sparbanksgruppen.
Enligt Sparbarometern är 78 procent nöjda med sitt beslut att börja spara eller placera, om de har tillgång till någon annan form av sparande än ett brukskonto.
Den ekonomiska nöden har minskat och det positiva tänkandet ökat
För allt fler innebär ekonomisk välfärd lätthet och sorglöshet i stället för nödvändig försörjning. Nu beskrev en fjärdedel av respondenterna (25 %) ekonomisk välfärd som en situation där man inte behöver oroa sig för att pengarna ska räcka till eller räkna slantarna. I fjol innebar ekonomisk välfärd för de flesta att tillgodose de nödvändiga grundläggande behoven (30 %), men i år svarade endast 20 procent av respondenterna så. Resultatet återspeglar den förbättrade köpkraften som följd av att inflationen avtar och räntorna sjunker. Den största ökningen (+6 %) i beskrivningarna av ekonomisk välfärd skedde i fråga om lätthet, sorglöshet och möjlighet att förverkliga det man önskade. Så svarade nu 11 procent av respondenterna.
Resultaten visar också att finländarnas ekonomiska svårigheter har lättat jämfört med året innan. Av frågorna i Sparbarometern sammanställs ett så kallat index för ekonomisk nöd, som utöver eurobelopp beaktar också den psykologiska aspekten av den egna ekonomin. Till exempel känslan av att inte alls kunna påverka sin ekonomiska ställning har minskat med tre procentenheter till 12 procent.
”Resultaten av vår Sparbarometer visar genomgående att människorna upplever ekonomiska bekymmer och oro över att pengarna ska räcka till i mindre utsträckning än året innan. Däremot har ett positivt tänkande och en vilja att förbättra sin ekonomiska välfärd ökat, vilket är en mycket glädjande nyhet”, konstaterar Mikkonen.
Oron för Finlands ekonomi har ökat kraftigt redan i två år
Av Sparbarometern framgår att medborgarnas förtroende för Finlands ekonomi och samhällets skyddsnät försvagas. 22 procent av finländarna berättar att de oroar sig för om de kommer att ha ett fast arbete om några år (+ 4 % jämfört med i fjol). Samtidigt är fast lönearbete mycket viktigt för 44 procent av respondenterna (+ 3 % jämfört med i fjol).
”Arbetslösheten har ökat i Finland under det senaste året, så det kommer inte som en överraskning att oron över arbetsplatser har ökat. Vi förväntar oss att arbetslösheten kommer att öka ännu en tid, men att den åter ska börja sjunka nästa år. Vi ser redan en försiktig återhämtning i Finlands ekonomi och vi förväntar oss att ekonomin kommer att växa nästa år igen. Arbetslösheten reagerar vanligen med en liten fördröjning på den ekonomiska utvecklingen”, berättar Mikkonen.
Endast 12 procent av respondenterna tror på Finlands ekonomiska tillväxt under de närmaste åren. Däremot tror nästan hälften av finländarna (49 %) att den sociala tryggheten i Finland i framtiden kommer att ligga på en betydligt lägre nivå än för närvarande. Denna uppfattning har blivit avsevärt vanligare under de två senaste åren, då 34 procent av finländarna tänkte så här så sent som hösten 2022.
”Anpassningsåtgärderna inom de offentliga finanserna och diskussionen som pågår kring det har tydligt ökat människornas oro för en hållbar finansiering av välfärdsstaten och för det egna pensionsskyddet. Detta kan vara orsaken till att var tredje sparar för pensioneringen och här har det skett en ökning på några procentenheter under de senaste fem åren”, tillägger Mikkonen.
Sparbarometern är en riksomfattande undersökning som Sparbanksgruppens årligen låter göra. Svaren samlades in som en webbenkät 4.9–11.9.2024 och den besvarades av 1363 personer. Målgruppen var finländare i åldern 18–69 år. Undersökningen genomfördes av Dagmar Oy.
Mer information för media:
Henna Mikkonen
chefsekonom
henna.mikkonen@saastopankki.fi
+358 40 564 7918
Sparbanksgruppen har främjat individens och samhällets ekonomiska välstånd i redan 200 år. Vi vill att man känner oss för vårt mod, vår expertis och passion att göra ett utmärkt kundarbete. Vi donerar en del av vårt resultat för att stödja den lokala välfärden. Sparbanksgruppen utgörs av lokala Sparbanker i olika delar av Finland samt Sparbankscentralen. Förutom heltäckande banktjänster för konsumenter erbjuder vi våra kunder tjänster för placering, byte av hem och försäkringar.
Taggar:
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke