Connect with us

Marknadsnyheter

Företagsprofiler engagerar sig i Sparbanksstiftelsen Norrland

Published

on

Sparbanksstiftelsen Norrland väljer in ny kompetens i styrelsen genom ledamoten Andreas Fälldin från Älandsbro. Genom sitt engagemang för företagande och nätverkande hoppas han kunna påverka.
– Att främja sparsamhet och särskilt ung företagsamhet tycker jag är viktigt, säger Andreas.
Även på huvudmannasidan blev det nyval av fyra personer.

 Fredag den 15 maj höll Sparbanksstiftelsen Norrland sin huvudmannastämma. Stämman hölls digitalt på grund av det rådande coronaläget. Stämman inleddes sedvanligt med ett kort seminarium där det förutom utdelningen av konstnärsstipendiet på 100 000 kronor till Martin Skimutis även bjöds på musikalisk underhållning från Nolatrion samt filmvisning från Ung företagsamhet. Allt skedde digitalt via Teams. Direkt efter seminariet hölls stämman.
Ordföranden Stig Wiklund från Sundsvall fick förnyat förtroende, det skedde även omval av ledamöterna Maria Olofsson, Umeå, och Martin Hedqvist Skellefteå. Andreas Fälldin, Älandsbro, valdes in som ny ledamot.
Fyra nya huvudmän förstärker stiftelsens ideella arbete: Delia Zadius Umeå, Björn Olsson Örnsköldsvik, Peter Lindström, Åsele samt Gabriella Kjellberg, Söråker.

Flera hjärtefrågor för Andreas

För Andreas Fälldin, 38, intensifieras engagemanget då han varit verksam som huvudman från 2015.
– Det känns bara bra att få förtroende som styrelseledamot, det känns naturligt att utveckla mitt uppdrag. En av de stora frågorna för mig är just att främja sparsamhet och särskilt ung företagsamhet som jag tycker är viktigt. Om man tittar på det kontantfria samhället som vi rör oss mot så är det särskilt viktigt att våra unga får lära sig att hantera pengar och dess värde, säger Andreas Fälldin.
När det kommer till regionsutvecklande arbete tycker han att Sparbanksstiftelsen Norrland spelar en viktig roll som välgörare och möjliggörare.
– Tittar man på det genomslag som Bünsowdagen fick så är jag övertygad om att nätverkandet behövs. Såna initiativ bidrar till regionens utveckling och jag ser gärna att det skapas ett samarbete runt tillväxtdagar på mindre orter, det ligger mig varmt om hjärtat, säger Andreas.
Han jobbar på Edmolift i Härnösand som platschef där han ansvarar för produktion, konstruktion och administration. Företaget exporterar saxlyftar över hela världen.
Ordföranden Stig Wiklund är nöjd över tillskottet av Andreas i styrelsen.
– Andreas besitter många kunskaper och har bred erfarenhet från näringslivet. Genom arbetet med Sparbanksstiftelsen Norrland, där han även suttit i valberedningen i några år, har han fått god insyn i vårt engagemang och blir en fortsatt kraft att räkna med, säger ordförande Stig Wiklund.

Delia Zadius ny huvudman

Från Umeå knyter man upp Delia Zadius som ny huvudman. Hon är 32 år och vd/verksamhetsansvarig på assistansföretaget Blomstra som hon grundade. Det står i dag på tre ben: personlig assistans, hemtjänst och städning med över 100 medarbetare. Delia har gjort sig känd som en målmedveten och driven entreprenör. 2019 utsågs Blomstra till Årets företag vid Umeås näringslivsgala.
– Det känns väldigt kul och väldigt nytt för mig, jag ger mig in i stiftelsearbetet för att lära mig något nytt samtidigt som jag hoppas kunna bidra med min erfarenhet och det ledarskap jag byggt upp sedan 2012 när jag blev egen företagare, säger Delia.
– Jag vet hur mycket det betyder att känna stöd från en bank eller personer som tror på ens idéer och jag brinner för att se nya affärsidéer. Kan man lyfta personer som har drömmar och en bra plan så är jag den första att göra det och gärna genom forum där det kan resultera i något stort och gott för andra människor, säger Delia.
Stig Wiklund ser Delia som en blivande kraft i Sparbankstiftelsen Norrlands framtida arbete.
– Hennes meriter talar för sig självt, Delia har marscherat snabbt fram i näringslivet och det gör man tack vare en målmedvetenhet som jag är säker på kommer väl till nytta hos oss också, säger Stig.

För mer information:


Maria Hedblom, vd Sparbanksstiftelsen Norrland

maria.hedblom@sparbanksstiftelsennorrland.se

070-236 54 36
________________________________________

Sparbanksstiftelsen Norrlands huvudändamål är att främja sparsamhet i Sverige. Som ägare i Swedbank arbetar vi för att bevara och utveckla sparbanksrörelsens grundläggande idéer och värderingar och för att Swedbank ska vara ett attraktivt alternativ på kreditmarknaden. Genom att arrangera aktiviteter kring ekonomiska frågor samt stötta och stimulera samhällsutvecklingen kan vi främja såväl sysselsättning som serviceutbud och tillväxt i vår region. Tillsammans med våra samarbetspartners delar vi årligen ut stöd inom områdena kultur, skididrott, ungt företagande och näringsliv.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys