Marknadsnyheter
Försäkringskassan får bakläxa på grund av brister i sin utredning
En medlem i IF-Metall fick sina besvär godkända som arbetsskada. Hälsobesvären var oförändrade sedan lång tid, men trots det beviljade Försäkringskassan endast delvis livränta för inkomstförlusten under de första fyra åren av livränteperioden. Motiveringen var att medlemmen under den perioden hade en arbetsförmåga i ett hypotetiskt arbete. Medlemmen fick rättshjälp från förbundet och ett ombud från Rättsskyddet överklagade beslutet till förvaltningsrätten.
Förvaltningsrätten påpekade att det enligt rättspraxis ställs särskilt höga krav på utredning som ligger till grund för beslut som har stor betydelse för den enskilde, samt att ett sådant beslut måste vila på ett fullgott underlag. Domstolen konstaterade att det saknades utredning om vad som ingår i ett sådant arbete som Försäkringskassan menar skulle kunna ligga till grund för en hypotetisk inkomst. Enligt domstolen framkom heller inte av underlaget om detta arbete skulle vara möjligt för medlemmen att utföra mot bakgrund av hans hälsobesvär.
Förvaltningsrätten upphävde Försäkringskassans beslut och fastställde inkomsten efter skadan till noll kronor för den första perioden. Målet återförvisades till Försäkringskassan, som därefter har verkställt domen och beviljat full livränta även för resterande period.
Förvaltningsrätten i Linköping, dom i mål nr 7473-23. Ombud var förbundsjurist Lena Törnros, tel. 08-676 63 39
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
