Connect with us

Marknadsnyheter

GOTLANDSBOLAGET TAR BESLUT PÅ BETYDANDE INVESTERING I PLAGAZI OCH BLIR STRATEGISK ANKARINVESTERARE I PLAGAZIS KAPITALANSKAFFNING.

Published

on

Gotland Tech Development AB, del av Rederi AB Gotland (publ) (”Gotlandsbolaget”), har åtagit sig att investera i Plagazi AB (publ) (“Plagazi” eller “Bolaget”) via en riktad nyemission. Gotlandsbolagets investering är avgörande för Bolagets utveckling, marknadslansering och etablering av vätgasanläggningar. Den riktade nyemissionen till Gotlandsbolaget, som en strategisk ankarinvesterare, är del utav företagets kapitalanskaffningsstrategi, tillsammans med Vator Securities AB (”Vator”), vilket även inkluderar riktade nyemissioner till fåtal nya investerare och existerande aktieägare (per mitten av augusti 2022).

Gotlandsbolaget har genom sitt åtagande givits möjlighet att investera till en teckningskurs som kommer att motsvara en ägarandel om ca. 10 procent av det totala antalet aktier och röster i Plagazi, efter att ytterligare nyemissioner, del utav bolagets kapitalanskaffningsstrategi, riktade till ett fåtal nya investerare och existerande aktieägare är slutförda.

Gotlandsbolaget är Sveriges äldsta passagerarrederi med en verksamhet som omfattar ägande och drift av färjor, ro-ro-, produkttankfartyg och hotellanläggningar. Gotlandsbolaget har som målsättning att utveckla en fartygsklass med nollutsläpp, Gotland Horizon, vilket är Sveriges första projekt för att skapa ett storskaligt vätgasdrivet fartyg för både resenärer och frakt. Idag har Gotlandsbolaget över 750 anställda, transporterar över 1,7 miljoner resenärer årligen och har en omsättning på 2,3 miljarder kronor (2021). Gotlandsbolaget agerar som en strategisk ankarinvesterare efter ett flertal månader av, finansiell, legal och teknisk due-diligence. Gotlandsbolaget tar plats i Plagazis styrelse och kommer därmed aktivt bidra till Plagazis utveckling. Plagazis patenterade process och framställning av, förnybar och cirkulär vätgas till ett konkurrenskraftigt pris möjliggör starka affärsmöjligheter mellan bolagen. Gotlandsbolagets ser en investering i Plagazi av strategisk vikt för bolagets framtida vätgasdrivna fartyg. Gotlandsbolaget och Plagazi lägger nu grunden för en långsiktig, strategisk och ledande relation mellan bolagen.

Gotlandsbolagets investering i Plagazi är en historisk milstolpe för vårt företag och kommer aktivt tillföra mycket till Plagazis utveckling då Gotlandsbolaget kommer att ta plats i vår styrelse. Gotlandsbolaget har som målsättning att utveckla en fartygsklass med nollutsläpp som drivs på vätgas, Gotland Horizon. Tillsammans med Plagazis patenterade process och framställning av, förnybar och cirkulär vätgas till ett konkurrenskraftigt pris så möjliggörs denna målsättning. Vi ser fram emot en spännande resa och att tillsammans leda vätgas- och sjöfartsmarknadens framdrift.” – Torsten Granberg, VD Plagazi AB (publ)

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Torsten Granberg, VD Plagazi AB (publ)

Email: torsten.granberg@plagazi.com  

Phone: +46 70 676 12 34  
 

Om Plagazi AB (publ):

Plagazi AB är ett svenskt clean-techbolag som revolutionerar produktionen av grön vätgas. Plagazi processen hjälper företag och samhällen att förbättra den cirkulära ekonomin genom att omvandla avfall till grön vätgas genom plasma förbränning och patenterad teknik. Plagazi processen bidrar till att lösa de globala problemen som icke-återvinningsbart avfall, jakten på förnybara energikällor och koldioxidutsläpp. Med flera aktiva projekt i Europa strävar Plagazi att bli svaret på kontinenters strävan att nå uppsatta klimatmål.

Mer information:

www.plagazi.com | 

Följ Plagazi på LinkedIn:

https://www.linkedin.com/company/plagazigreenhydrogrenfromwaste/

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys