Connect with us

Marknadsnyheter

Inbjudan till Embracer Groups presentation om förvärven av Eidos, Crystal Dynamics och Square Enix Montréal kl 09.00 (CEST)

Published

on

Embracer Group bjuder härmed in till en presentation med anledning av dagens pressmeddelande och offentliggörande av förvärven av Eidos, Crystal Dynamics och Square Enix Montréal bland andra tillgångar.

Presentationen kommer hållas på engelska av VD Lars Wingefors tillsammans med Phil Rogers, VD för Amerika och Europa Square Enix, Scot Amos, Studio Head Crystal Dynamics, David Anfossi, Studio Head Eidos Montréal och Patrick Naud, Studio Head Square Enix Montréal. En sedvanlig Q&A följer presentationen.

Datum:        2 maj, 2022
 

Tid:             09:00 (CEST)
 

Online:        Välkommen att delta online via Embracer Groups officiella YouTube-kanal eller via webcast.

Ställ gärna frågor i förväg genom att e-posta dem till: ir@embracer.com Det finns även möjlighet att ställa frågor live via meddelandefältet i webcastsändningen (inte möjligt via Youtube).

Länk till Embracer Groups officiella Youtube-kanal: här

Länk till webcast: här

För mer information, vänligen kontakta:
Beatrice Forsgren, Head of Brand and Communication, Embracer Group AB (publ)
Tel: +46 704 52 57 63
E-mail: 
beatrice.forsgren@embracer.com

Om Embracer Group

Embracer Group är moderbolag till företag som leds av entreprenörer inom pc-, konsol-, mobil- och brädspel och andra relaterade medier. Koncernen har en omfattande spelportfölj med över 850 ägda eller kontrollerade varumärken.

Embracer Group har huvudkontor i Karlstad och global närvaro genom de tio operativa koncernerna: THQ Nordic, Koch Media, Coffee Stain, Amplifier Game Invest, Saber Interactive, DECA Games, Gearbox Entertainment, Easybrain, Asmodee och Dark Horse. Koncernen har 119 interna studios och fler än 12500 medarbetare och kontrakterade medarbetare i fler än 40 länder.

Embracer Groups aktier är noterade på Nasdaq First North Growth Market Stockholm under kortnamnet EMBRAC B. Bolagets Certified Adviser är FNCA Sweden AB som nås via info@fnca.se +46-8-528 00 399.

Prenumerera på pressmeddelanden och finansiell information: https://embracer.com/investors/subscription/?lang=sv

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys