Connect with us

Marknadsnyheter

Index Investment Group hyr ut 52 600 kvadratmeter i industrifastighet i NY

Published

on

PRESSMEDDELANDE                                                                                    1 april 2021

                                                                                                   

Bild på Rickard Haraldsson hittar du på https://indexresidence.se/kontakt/

 Hyresavtalet är tecknat med Briggs & Stratton och omfattar 52 600 kvadratmeter, med en löptid på 15 år och med en option på förlängning om ytterligare två gånger tio år.

– Vi har en omfattande verksamhet i USA, med vårt amerikanska huvudkontor i Jupiter, Florida, som omfattar både bostads-, och industrifastigheter, säger Rickard Haraldsson, VD för Index Invest International.

Fastigheten Silver City Industrial Campus i Sherrill, New York, innefattar idag lokaler om 80 332 kvadratmeter, har en takhöjd på mellan sju till tio meter, ett stort antal lastkajer och eget vattenreningsverk. I omedelbar anslutning till anläggningen finns påfarter till större genomfartsleder och motorvägar, några minuter från Syracuse, New York.

Fastigheten är totalt på drygt 36 hektar, och har en utvecklingspotential på ytterligare ca 18 500 kvadratmeter.

– Det är en storskalig industri-, tillverknings-, distributions- och logistikanläggning i ett bra läge. En fastighet vi köpte redan 2012, och som vi vidareutvecklat, säger Rickard Haraldsson.

Index Investment Group har gjort betydande investeringar i industri- och logistikanläggningar och bostadsprojekt längs USA:s östkust. Sedan 2012 har Index Investment Group i Nordamerika utvecklat och investerat i drygt 700 000 kvadratmeter kontor-, industri- och logistikfastigheter. 

För mer information och bilder på projektet, kontakta:

Rikard Björk, Presschef Index Residence; +46 70 710 69 53, rikard.bjork@indexresidence.se

Om Index Invest International AB (publ)

Index Invest International AB grundades 1998 i Stockholm. Vi är idag en oberoende investerargrupp inom fastigheter med en affärsstrategi som har ett tydligt fokus på bostadsutveckling i Sverige. Genom vår systerkoncern Index Investment Group arbetar vi med affärsutveckling i Nordamerika med såväl bostadsfastigheter som kommersiella fastigheter samt förnyelsebar energi.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys